Sparta získá Turka a v obavě ze stavu Váchova kolena se ještě rozhlíží po středopolaři. A co Slavia?

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 7. 2017 6:00
Semih Kaya je na cestě do Sparty. Ta už se domluvila na přestupu s Galatasaray, teď ladí podmínky s hráčem. A čeká na to, jak dopadne vyšetření kolene Lukáše Váchy. Pokud by z týmu vypadl, hledal by se patrně ještě další středopolař.
Lukáš Vácha dnes podstoupí vyšetření magnetickou rezonancí. Pokud by se potvrdilo podezření na další poranění zkříženého vazu, asi by Sparta ještě hledala náhradu.
Lukáš Vácha dnes podstoupí vyšetření magnetickou rezonancí. Pokud by se potvrdilo podezření na další poranění zkříženého vazu, asi by Sparta ještě hledala náhradu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Sparta stále nemá letních posil dost. V horizontu nejvýše 48 hodin by snad měl být dotažen přestup z Turecka. Kádr Sparty by měl doplnit stoper Semih Kaya z Galatasaray Istanbul.

Informace z letenského tábora potvrzují, že Sparta už by měla být finálně domluvená s klubem, včetně výše odstupného 2 miliony eur (52 milionů korun). Teď se ještě prostřednictvím agenta řeší a dolaďují konkrétní podmínky případné smlouvy s tureckým hráčem.

Podle zvěstí, které se v pondělí šířily po sociálních sítích, měla údajně u Bosporu lovit i pražská Slavia. V této souvislosti bylo skloňováno jméno Tarika Camdala.

Zdroj Aktuálně.cz dobře obeznámený s děním uvnitř vršovického klubu ovšem jakoukoli variantu slávistického nákupu z Galatasaray vyloučil, stejně jako další kolující výplody fantazie fanoušků "sešívaných" - typu Robin van Persie a podobně.

Slavia se stále zaobírá myšlenkou přivést vysokého útočníka jako alternativu k Milanu Škodovi. Varianty jako juniorský reprezentant Tomáš Chorý z Olomouce či plzeňský Michael Krmenčík jsou prý nyní už výrazně méně pravděpodobné, než že by na tuto pozici ještě dorazil nějaký fotbalista ze zahraničí.

Přičemž ovšem zároveň také platí, že Slavia už v této věci netlačí úplně na pilu - a dokáže si představit i to, že už si v sezoně vystačí i bez tohoto doplnění.

Magnetická rezonance řekne víc

Sparta už si snad také představovala, že na hustě popsaný seznam svých letních posil další položku připisovat nebude. Jenže ji notně vylekal Lukáš Vácha, který nedohrál přípravné utkání s Dynamem Kyjev.

Z Rakouska už odcestoval do Prahy, spolu s Néstorem Albiachem, který má také zdravotní problémy.

Zásadní pozornost se ale koncentruje na někdejšího reprezentanta Váchu a jeho dnešní vyšetření na magnetické rezonanci. V případě, že by se potvrdily obavy z dalšího poškození zkříženého vazu v jeho už dříve operovaném koleni, zvažovali by údajně Letenští posílení o dalšího středopolaře.

Ačkoli řada expertů už na jaře a také v prvních přípravných zápasech poukazovala na to, že by Spartě prospělo zkvalitnění rozehrávky, přesto by podle zdrojů, obeznámených s letenskými preferencemi, sháněla Sparta v takovém případě spíše další "šestku", tedy defenzivního záložníka, nežli tvůrčí typ.

Spoléhat na velký návrat Tomáše Rosického se přitom jeví jako spíše chimérická záležitost. Sice se očekává, že klubová legenda do podzimních bojů zasáhne, ale začíná se spekulovat o tom, že stav jeho organismu už mu asi neumožní hrávat celé zápasy od první minuty. Spíše zhruba dvacetiminutové party, přinejmenším zpočátku. To vše jsou ale zatím pouze spekulace, jejichž věrohodnost ověří až realita.

Ital vyhlásil akci: Hledá se stoper

Semih Kaya by měl řešit díru v letenské stoperské dvojici. Jak známo, italský trenér Andrea Stramaccioni dal Mariu Holkovi s Ondřejem Mazuchem pokyn, ať si hledají práci jinde, v létě Sparta přivedla z Dukly Lukáše Štetinu - a na zapojení rekonvalescentů Davida Hovorky a Costy se zatím čeká marně. Jako stoper tedy v přípravách zaskakoval i Ondřej Zahustel, zvyklý hrát u postranní čáry. A to se opravdu nerýsovalo jako varianta slibná.

Poté, co nevyšla jednání s Udine o hostování francouzského obránce Thomase Heurtauxe, rozvinuli Letenští rozhovory s Galatasaray. Jak deník Aktuálně.cz jako první informoval už před šesti dny, v hledáčku se ocitl právě Semih Kaya. O původní sparťanské představě přivést ho do Prahy na hostování nechtěli Turci ani slyšet, přestupní suma 2 miliony eur už ale posunula atmosféru jednání k dohodě.

Plavovlasému fotbalistovi je 26 let a na pozici stopera odehrál v turecké lize až dosud 142 utkání. V uplynulém ročníku jich v dresu Galatasaray bylo 20 a Semih Kaya v nich zaznamenal 2 branky. V Lize mistrů odehrál za žlutočervené v uplynulých letech celkem 26 zápasů, dalších 23 jich dosud na mezinárodní scéně absolvoval jako reprezentant tureckého A-týmu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 39 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy