Sparta vyhrála podeváté za sebou, tři body z Pardubic ji vystřelily do čela ligy

9. 4. 2023 21:03
Fotbalisté Sparty zvítězili ve 26. kole první ligy na hřišti posledních Pardubic 2:0. Pražané využili dnešní remízy Slavie v Mladé Boleslavi 1:1 a posunuli se do čela tabulky o dva body před městského rivala, jehož vyzvou doma v derby následující sobotu.
Jan Kuchta střílí první gól utkání
Jan Kuchta střílí první gól utkání | Foto: ČTK

Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho vyhráli v nejvyšší soutěži podeváté za sebou. Naopak Východočeši prohráli třetí z posledních čtyř kol a kvůli horšímu skóre zůstali za Zlínem na 16. místě, které jako jediné znamená přímý sestup.

Favorit zápasu rozhodl o triumfu už v úvodním dějství, kdy se prosadili hlavou Jan Kuchta a Ladislav Krejčí mladší. Sparta jako jediná na jaře v lize udržela neporazitelnost a od říjnového ligového debaklu 0:4 na Slavii nenašla přemožitele v 16 soutěžních duelech. Ve středu po vítězství 2:0 nad Českými Budějovicemi postoupila do finále domácího poháru, v němž se 3. května utká se Slavií.

"První poločas byl celkem dobrý, i když si myslím, že do úplně optimálního výkonu nám v obraně i v útoku ještě pár procent chybělo. Nevyužili jsme několik šancí, které jsme měli proměnit, rozhodli bychom jimi o vítězství už s předstihem. Také jsem cítil, že v určitých chvílích jsme byli pasivní v obraně," řekl Priske na tiskové konferenci.

V brance Pardubic nemohl kvůli hostování ze Sparty nastoupit Nita, jehož zastoupil Budinský. V šesté minutě hostující záložník Wiesner přihrál Haraslínovi a slovenský reprezentant z šestnáctky vypálil vedle. Sparťanský křídelník neuspěl ani o chvíli později, jeho střelu zastavil Budinský. V 17. minutě se k odraženému míči dostal stoper Pražanů Sörensen, jenže hlavičkoval do břevna.

Za tři minuty se už aktivní Sparta kýženého gólu dočkala. Wiesner si vyměnil míč s Haraslínem a centrem před brankou našel hlavou zakončujícího Kuchtu. Český reprezentant zaznamenal 11. trefu v sezoně nejvyšší soutěže a skóroval ve čtvrtém z posledních pěti kol.

"Prospali jsme začátek, prvních 20 minut to byl hrozně slabý výkon. Koledovali jsme si o bůra. Neměli jsme je nechat od začátku hrát, měli jsme víc vylézt. Pro ně to bylo hrozně jednoduché," uvedl domácí záložník Michal Hlavatý.

V 27. minutě nejlepší ligový střelec Východočechů v ročníku Janošek napřáhl z dálky a gólman Kovář vytáhl balon na roh. Poté o sobě dala opět vědět Sparta. Do Laciho střely z hranice vápna se vložil Krejčí, ale zblízka Budinského nepřekonal. V 37. minutě si však naskočil na Kairinenův roh a skákavou hlavičkou k tyči zvýšil na 2:0. Kapitán Sparty si připsal osmý zásah v ligové sezoně.

Necelých pět minut po přestávce Čvančara za Budinského dorazil Wiesnerovu střelu, kvůli ofsajdu však branka neplatila. Po téměř hodině hry zamířil Haraslín těsně vedle. V 62. minutě Krobot překonal Kováře, ale ani branka domácích neplatila vinou ofsajdu. O 10 minut později sparťanský gólman zastavil Krobotovu ránu z vápna. Pardubice před vyprodaným stadionem (4620 diváků) potvrdily, že s 23 góly mají nejhorší útok ligy. Na druhé straně se v závěru neprosadil střídající Mabil a v nastavení ani Kuchta, jemuž v úniku nevyšel pokus o lob.

Letenští zvítězili venku v lize popáté za sebou a se 30 body jsou tam nejlepším týmem soutěže. Pardubicím nepodlehli ani v šestém vzájemném ligovém utkání a popáté je porazili. Mužstvo trenéra Radoslava Kováče, jenž za Spartu hrál a později tam dělal asistenta, nebodovalo doma v lize po třech zápasech.

"Sparta vyhrála jednoznačně zaslouženě, má kvalitu. Viděl jsem je i z tribuny. Když jsem je viděl od lajny, tak se mi líbili ještě víc, protože hrají rychle a přesně vědí, co chtějí dělat. Kvalita neupadne, ani když vystřídají. Sparta byla jednoznačně nad naše síly. V neděli v Brně nám jednoznačně začíná play off, máme devět kol do konce. V Brně to bude první zápas, kde budeme hrát o holý život," prohlásil Kováč.

26. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 20. Kuchta, 37. Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: D. Černý - Nádvorník, Machač - Petřík (video). ŽK: Kairinen, Ladislav Krejčí II (oba Sparta). Diváci: 4620 (vyprodáno).

Pardubice: Budinský - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Darmovzal (74. Sychra), Hlavatý (89. Rosa), Janošek (73. Šimek), Helešic (56. Kostka) - Krobot (74. P. Černý). Trenér: Kováč.

Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner (75. Daněk), Laci, Kairinen (74. Pavelka), Zelený (61. Höjer) - Čvančara (61. Karabec), Kuchta, Haraslín (74. Mabil). Trenér: Priske.