Sparta v Olomouci nezářila, výhru ale má díky Priskeho tahu a šťastné střele Minčeva

7. 5. 2023 17:33
Fotbalisté Sparty zvítězili v úvodním kole nadstavbové skupiny o titul Fortuna:Ligy v Olomouci 1:0 a pojistili si vedení v tabulce. V úvodních zápasech play off semifinálové skupiny o umístění vyhrály České Budějovice 3:2 nad Libercem, Mladá Boleslav remizovala 0:0 s Hradcem Králové.
Kouč Sparty Brian Priske
Kouč Sparty Brian Priske | Foto: Milan Kammermayer

Zápas na Hané rozhodl Minčev. Ten vynechal poslední dva soutěžní zápasy kvůli trestu za vyloučení, přesto ho kouč Priske poslal do základní sestavy místo tradičního levého křídla Haraslína, jenž byl v posledních duelech z formy.

Ukázalo se to jako prozíravý tah. Bulharský fotbalista totiž ve 26. minutě za vápnem z nepříliš výhodné pozice vypálil po zemi, při střele navíc uklouzl, jenže domácí gólman Macík předvedl velmi nepodařený zákrok a nechal ji proskákat do sítě…

Olomoucký brankář vynechal závěrečné kolo základní části po chybách v předchozích dvou zápasech, proti Spartě zaváhal opět. A zatímco letenským stratégům se tah se zařazením Minčeva do sestavy povedl, těm z Hané se návrat Macíka do jedenáctky vymstil.

Favorit přitom herně nijak nezářil. Sigma zahrozila hned v 5. minutě. Zmrzlého pokus vyrazil brankář Kovář před sebe a Chytil už dorážel z ofsajdu.

Po změně stran po rohu hlavičkoval domácí Beneš v šanci jen do středu branky. Po hodině hry uklouzl právě Beneš na hranici vápna, nabídl tím šanci Kuchtovi, jenž však sám před Macíkem trefil jen gólmana a od něho se míč odrazil na tyč. Na opačné straně se domácí marně dožadovali penalty za Kairinenovu ruku.

Letenští se nikam nehrnuli, zároveň ale Hanáky do dalších šancí nepouštěli a v závěru se úspěšně prozdržovali k výhře. V Olomouci zvítězili teprve podruhé z posledních sedmi ligových duelů a udělali další krok k zisku titulu, na který čekají od roku 2014.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v úvodním semifinále nadstavbové skupiny o umístění remizovali s Hradcem Králové 0:0. Skóre se nezměnilo ani po vyloučení hostujícího Vojtěcha Smrže z 85. minuty. Odveta je na programu v sobotu opět v Mladé Boleslavi, v roli domácího týmu ale budou tentokrát Východočeši, kteří během výstavby svého stadionu mají v Lokotrans Areně domácí azyl.

České Budějovice porazily doma Liberec po obratu 3:2. Hosté na jihu Čech už v 10. minutě vedli o dva góly po brankách Victora Olatunjiho a Lubomíra Tupty. Za Dynamo ještě do přestávky skórovali Patrik Hellebrand a Quadri Adediran, v 50. minutě dokonal obrat kapitán Martin Králik. V závěru byli vyloučeni po druhých žlutých kartách hostující náhradník Lukáš Červ a domácí Marcel Čermák. Odveta se hraje za týden v Liberci.

1. kolo nadstavby fotbalové Fortuna:Ligy - skupina o titul:

Sigma Olomouc - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 26. Minčev. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Hrabovský - Kocourek (video). ŽK: Breite, Kramář, Chytil, Zorvan - Minčev, Vydra, Clarup (asistent trenéra). Diváci: 9364.

Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Ventúra (62. Zorvan) - Chvátal (76. Vodháněl), Pospíšil, Breite (88. Vaněček), Sláma (62. Zifčák) - Navrátil (61. Kramář), Chytil. Trenér: Jílek.

Sparta: Kovář - Vydra, Panák, Ladislav Krejčí II - Zelený, Kairinen (89. Pavelka), Laci (62. Sadíek), Höjer (71. Mejdr) - Karabec (62. Haraslín), Minčev (70. Daněk) - Kuchta. Trenér: Priske.

1. utkání semifinále skupiny o umístění fotbalové Fortuna:Ligy:

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Volek - Horák, Pochylý - Adámková (video). ŽK: Klíma, Trusa, Kučera, Smrž. ČK: 85. Smrž (všichni Hradec Králové). Diváci: 1144.

Mladá Boleslav: Mikulec - Donát, Suchý, Šimek - Suchomel (81. Mareček), Matějovský, Karafiát, Fulnek (81. Stránský) - Žitný (60. Kaulfus) - Ladra, Mašek (60. Kušej). Trenér: Hoftych.

Hradec Králové: Vízek - Klíma, Čech (82. Novotný), Smrž - Gabriel, Kodeš, Rada, Harazim (54. Leibl) - Kučera - Trusa, Koubek (69. Vašulín). Trenér: Hejkal.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 3:2 (2:2)

Branky: 25. Hellebrand, 41. Adediran, 50. Králik - 7. Olatunji, 10. Tupta. Rozhodčí: Krejsa - Kotík, Dresler - Batík (video). ŽK: Čermák - Červ. ČK: 90.+4 Čermák - 84. Červ.

České Budějovice: Šípoš - Čoudek (71. Broukal), Havel, Králik - Čmelík (17. Sluka), Čavoš (86. Matoušek), Hora, Penner (71. Potočný) - Čermák, Hellebrand - Adediran (71. Hais). Trenér: Nikl.

Liberec: Bačkovský- Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Fukala (46. Presiler), Varfolomejev (57. Doumbia), Valenta (46. Červ), Ghali (57. Polyák) - Frýdek, Tupta - Olatunji (57. Rabušic). Trenér: Kozel.