Sparta uhájila ve šlágru těsnou výhru nad Plzní, zachránil ji v poslední minutě Vitík

Aktualizováno 30. 9. 2023 20:16
Fotbalisté Sparty zvítězili ve šlágru 10. kola Fortuna:Ligy nad Plzní 2:1. Všechny branky padly už v prvním poločase. V poslední minutě nastavení zachránil Letenským výhru stoper Vitík, když vyhlavičkoval míč z brankové čáry.
Sparťanský záložník Qazim Laci slaví gól, kterým otevřel skóre utkání s Plzní
Sparťanský záložník Qazim Laci slaví gól, kterým otevřel skóre utkání s Plzní | Foto: Milan Kammermayer

Svěřencům dánského trenéra Briana Priskeho kvůli červené kartě z derby se Slavií (1:1) chyběl Krejčí, jehož v roli kapitána nahradil jiný stoper Panák.

Domácí udeřili už po dvou minutách hry. Ryneš našel kolmou přihrávkou Haraslína, který si zasekl míč a přihrál na hranici malého vápna zakončujícímu Lacimu. Albánský reprezentant vstřelil první gól za Letenské v nejvyšší soutěži.

O deset minut později vypálil zdálky agilní Ryneš, brankář Staněk skákavý míč vyrazil před sebe a poradil si také se Sadílkovou dorážkou.

Na opačné straně Kuchta na vlastní polovině přišel o míč, Cadu odcentroval do vápna na zadní tyč, ovšem gólman Vindahl proti Traorého nelehkému zakončení ze vzduchu včas zasáhl.

Poté balon ztratil Durosinmi a Ryneš dlouhým nákopem našel Kuchtu, Staněk však jeho pohotové zakončení vyrazil.

Ve 26. minutě Viktoria srovnala, když si na Kalvachův centr z rohového kopu nejvýše vyskočil Durosinmi, na jehož skákavou hlavičku Vindahl nedosáhl. Nigerijský útočník skóroval ve čtvrtém kole po sobě a celkově pošesté v sezoně nejvyšší soutěže.

Pražané si za minutu a půl vzali vedení zpátky. Preciado vyhraným hlavičkovým soubojem s Caduem posunul Sadílka do brejku, který vyřešil Kuchta střelou do Staňkova protipohybu. Český reprezentant se zapsal mezi střelce počtvrté v ligovém ročníku.

Západočeši krátce poté srovnali zásluhou Cadua, jenže do hry vstoupil videorozhodčí Machálek a hlavní sudí Pechanec po zhlédnutí opakovaných záběrů branku kvůli Dwehově ruce v pokutovém území odvolal.

Krátce po změně stran mohl náskok Sparty zvýšit Kuchta, jenže z šestnáctky přestřelil. Po téměř hodině hry nejlepší ligový střelec sparťan Haraslín zakončil těsně vedle. V další šanci se do střely střídajícího domácího útočníka Olatunjiho vrhl hostující kapitán Hejda.

V 84. minutě se prosadil domácí stoper Sörensen, stejně jako v úvodním dějství ale intervenoval VAR a Pechanec po přezkoumání situace gól neuznal.

Hosté nakonec mohli srovnat. Po sérii rohů vystřelil v šesté minutě nastavení Kalvach, stoper Vitík však na brankové čáře míč odhlavičkoval.

Obhájce titulu v sezoně nejvyšší soutěže zůstal neporažen, z toho poosmé zvítězil, a upevnil si první místo v neúplné tabulce před městským rivalem Slavií.

Viktoria prohrála po rekordních 12 soutěžních výhrách a po šesti v lize. Ze třetí pozice ztrácí na vedoucí Spartu sedm bodů, k dobru má ale odložené utkání v Mladé Boleslavi.

Sparta zdolala v lize Plzeň ve třetím z posledních čtyř duelů (pokaždé o gól) a ideálně se naladila na čtvrteční utkání 2. kola skupiny Evropské ligy na hřišti Betisu Sevilla.

Západočeši se ve stejný den představí v Konferenční lize v Astaně.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:1 (2:1)

Branky: 2. Laci, 27. Kuchta - 26. Durosinmi. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Matoušek - Machálek (video). ŽK: Preciado, Vindahl - Dweh, Cadu, Staněk. Diváci: 17.791.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado (83. Wiesner), Sadílek, Laci, Ryneš - Birmančevič (67. Olatunji), Haraslín (84. Pešek) - Kuchta (77. Karabec). Trenér: Priske.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic (63. Jirka), Kalvach, Bucha, Traoré (36. Chorý), Cadu - Šulc (78. Vydra) - Durosinmi (78. Kliment). Trenér: Koubek.