64. Krejčí ml.
78. Hubník vlastní
3. Daněk
90+2. Gonzalez

Hezký podvečer, vítejte u on-line přenosu z utkání 1. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Spartou Praha a Sigmou Olomouc. Duel začíná v 19 hodin.

Ani jsme se nenadáli a je tady nový ročník Fortuna:Ligy. Favorit číslo jedna je stále stejný. Po třech titulech v řadě to nemůže být nikdo jiný než pražská Slavia. Největším rivalem by po úpadku Plzně měla být opět Sparta. Na Letné se posilovalo a navíc si tým už zvykl na kouče Vrbu a absolvoval s ním první přípravu. Sparťané by rádi přerušili nadvládu svého rivala a sešívané z trůnu sesadili. K tomu bude potřeba ale opravdu perfektní forma a především lepší výsledky v utkáních, kde jsou letenští favoritem. Jeden z takových duelů budou hrát dnes. V úvodním kole přivítají na vlastním hřišti olomouckou Sigmu. Cokoliv jiného než tři body by pro Vrbu a spol. bylo ztrátou.

Pražané odstartovali sezonu už v úterý. Proti dnešnímu soupeři tak mají jednu malou výhodu v tom, že už okusili ostrý duel. V úterý Sparta odstartovala letošní pohárovou pouť. V 2. předkole Ligy mistrů na půdě Rapidu Vídeň id 3. minuty vedla, jenže nevyužila své šance na zvýšení a za následnou pasivitu byla potrestána. V druhé půli totiž rakouský tým dvěma brankami otočil skóre a ve středeční odvetě tak má letenský celek co dohánět. Vstup do sezony nebyl dobrý nejen výsledkově, ale také herně.

Sparta sice v rakouské metropoli začala výborně, jenže poté se nechala přitlačit. V první půli měla ona i tak víc šancí, od druhé to však byl často fotbal na jednu branku. Takovýto tlak nemohli Vrbovi svěřenci udržet. Směrem dopředu takřka nic nepředvedli, matný byl kapitán Dočkal a vypojený ze hry byl na hrotu útoku supertalent Hložek. Ten se prakticky neměl šanci předvést a po zápase sklidil na sociálních sítích notnou dávku kritiky. Sám kouč pražského týmu však ví, že musí mladého kanonýra v odvetě zapojit daleko více do hry. Také věří, že v domácím prostředí jeho hráči dvojutkání otočí.

Adam Hložek bude dnes opět operovat v útoku sám. Tentokrát by měl mít ale lepší podporu z křídel. Tam nastupují ofenzivnější Karlsson a Pešek. Jen lavička zbyla na Krejčího staršího a Vindheima. Tomáš Wiesner se z pravého křídla stáhl na post pravého obránce. A ještě jedna změna. Kvůli drobnému zranění nehraje Dávid Hancko, aby se pošetřil před utkáním s Rapidem. Ve středu obrany jej nahradil Ladislav Krejčí mladší a do záložní řady vedle Pavelky s Dočkalem se dostal Michal Sáček. Stále chybí kvůli zranění z Eua zkušený Čelůstka.

Procvičit si varianty bude mít Sparta už dnes. Olomouc se však nedá lacino. Loni jí konec sezony nevyšel a skončila až devátá. Trápení s koučem Radoslavem Látalem je minulostí a na místo činu se vrátil po třech letech Václav Jílek. Ten slibuje atraktivnější fotbal. Kádr sice opustili Mandous a Houska, zůstal však navrátilec z Belgie Václav Jemelka. Klub posílili Vaněček nebo Růsek, stále by však mohl mít problém se střílením branek. Kus dopředu v kariéře by chtěli udělat i mladíci Chytil a Daněk. Pod progresivním Jílkem by Olomouc mohla opět bavit. A kde jinde začít než na Letné.

Václav Jílek dnes zvolil tuto sestavu. Ve středu obrany bude operovat zkušené duo Hubník - Beneš. V sestavě už se objevují i dvě nové posily Růsek a Sedlák, šanci dostává i osmnáctiletý Kryštof Daněk. Ofenziva Hanáků je celkově hodně mladá. Daněk má osmnáct let, posila z Brna Růsek 22 a premiéru v áčku Sigmy si odbude i jednadvacetiletý Jakub Matoušek.

Oba celky jsou na hrací ploše a budou hrát ve svých typických dresech. Sparta v rudých a Olomouc v modrém. Hlavním rozhodčím bude Pavel Orel.

Utkání právě začalo.

1

Zapomněl jsem zmínit, že dnes už se odehrály tři utkání. Hradec Králové remizoval doma s Bohemians 1:1, remízou 2:2 skončil duel Pardubic s Karvinou. Prvním týmem, který bral v sezoně tři body, je Jablonec. Ten brankou Pilaře z 88. minuty porazil na vlastním hřišti ambiciózní Baník Ostrava 1:0.

2

Standardní situace Sprty rozehrával Hojer, jeho centr ale gólman Macík pokryl.

3

Gólman Matúš Macík perfektně rozehrál na dlouhou vzdálenost. Našel Hálu, ten si poradil pěknou kličkou s Peškem a kolem Sáčka vyslal do vápna Kryštofa Daňka. Osmáctiletý ofenzivní talent Sigmy se nerozpakoval a z první obstřelil gólmana Nitu. Olomouc tak vede 1:0.

6

Sparta je rychlým gólem ve své síti hodně zaskočená. V úterý rychle vedla a nevěděla, jak pak hrát. Dnes to má úplně naopak.

8

Sparta v defenzivě nevypadá vůbec jistě. Průnik mladého novice Matouška zastavil na poslední chvíli skluzem Štětina a vysloužil si žlutou kartu.

10

První rohový kop pro Spartu. Olomouc ale začala skvěle a letenský celek nepustila zatím do vápna s míčem.

11

Tak to je překvapení. Sparta rozehrála rohový kop nakrátko a Hojera při zasekávačce zastavil nedovoleně Zmrzlý. Olomouc se hodně zlobí, jelikož faul byl na hraně vápna a není vůbec jisté, zda se měla pískat právě penalta, kterou bude kopat David Moberg Karlsson.

12

David Karlsson se z pokutového kopu nemýlil a srovnává.

16

Olomouc se musí vzpamatovat z křivdy, kterou cítí. Ošetřován už byl Matoušek, tentokrát skončil opět na zemi. Přesto mohou být Jílkovi svěřenci spokojeni se vstupem do utkání.

20

Dočkal nedostal míč do malého vápna, ale vybojoval rohový kop. A pamatujme, že z toho prvního vznikla penalta.

20

Tentokrát po odražení míče zakončoval Pavelka, svou slabší levou ale skákající míč poslal nad bránu.

22

Hložek pěkně zakombinoval s Peškem, exliberecký křídelník ale míč do vápna neprocpal.

23

Pešek znovu v akci, tentokrát se ve vápně dostal po přiťuknutí Sáčka k míči, jenže po zasekávačce trefil jen nohu Hubníka.

26

Karlsson to proti Sigmě umí, tentokrát se zbavil Zmrzlého a na malém vápně našel Hložka. Mladý kanonýr ale hlavou bránu Macíka přestřelil.

29

Už to vypadal, že centr odklidí Hubník, jenže do souboje vlétl Hložek a míč prodloužil až k Macíkovi. Ten však neměl problém zakročit.

31

Sparta se dostala obrovské šance. Ve středu pole propadl Hubník a chyběl vzadu. Hložek po náběhu za obranu přenechal Sáčkovi do lepší pozice. Jenže agilní záložník si nezpracoval míč ideálně a podle toho vypadalo i jeho zakončení. Trefil slabou ranou jen náruč Macíka.

36

Nadějný brejk Sparty zastavilo nepovedené řešení Peška. Ten totiž nedal Dočkalovi míč přesně a ohrožení branky z toho nebylo.

37

Pražané jsou dnes nebezpeční hlavně z brejků. Hojer našel ve vápně Hložka. Ten se zpracováním zbavil soupeře, jenže si míč předkopl až moc a brankář Macík byl u něj včas.

40

Sparta chtěla další penaltu, jenže souboj tělo na tělo, po kterém Pešek upadl, nebyl důvodem k písknutí.

45

Nastavovat se budou ještě tři minuty.

45+1

Dočkal rozehrál rohový kop nakrátko, našel na rohu vápna Peška. Ten si připravil míč a kroutil jej na zadní tyč do horního rohu. Skvělým zákrokem ale míč vytáhl Matúš Macík.

První půle skončila. Do šaten jdou celky za stavu 1:1.

První půle nabídla hlavně v úvodu hodně zajímavých momentů. Už ve třetí minutě výhozem založil akci olomoucký brankář Macík a po dobré práci Hály otevřel skóre mladíček Daněk. Sparta srovnala ze sporné penalty, když Hojera srazil na hranici vápna Zmrzlý. Karlsson penaltu proměnil a srovnal. Od té chvíle šla hra favorita nahoru, jenže slovenský gólman Macík vychytal Sáčka i Peška a udržel hanácký tým ve hře o tři body.

Druhé dějství v Generali Areně právě začalo.

47

Hubník si v souboji generací ve vápně poradil s Hložkem a obral jen o míč.

49

O dvě minuty později další míč za obranu na Hložka, toho ale ve vápně znovu odstranil Roman Hubník.

50

Dobré momenty Sparty. Nejprve skvěle vystřelil zpoza vápna Dočkal, Macík ale míč vyrazil. Po individuální akci Peška ale ani on, ani jeho spoluhráči nedokázali zakončit.

53

Kryštof Daněk byl ve vápně Sparty až příliš aktivní a pomohl si faulem.

54

Velká šance pro Dočkala, ten si narazil s Hložkem, který mu míč poslal patičkou do velké šance. Kapitán letenských ale trefil jen Macíka a dorážka Peška bránu minula.

55

Dvojí střídání v kádru Olomouce. Ze hřiště odešli oba hráči podepsaní pod úvodní brankou, střelec Kryštof Daněk i nahrávač Martin Hála. Nahradili je Pablo Gonzalez a Tomáš Zahradníček.

57

Zatím letenský trávník skrápí déšť, David Moberg Karlsson je druhým mužem, který uviděl žlutou kartu. Skluzem zezadu zastavil průnik Matouška.

60

Nita se musel natahovat po rohovém kopu, jinak by za ním mohl hlouček hráčů Sigmy zakončovat.

64

Sparta se po souvislém tlaku dočkala otočky. Prosadila se podobně jako ve Vídni, tedy po standardní situaci. Centr Dočkala na zadní tyč hodně podcenil Látal, který vypustil souboj s Krejčím, ten si stihl zpracovat míč a poslat jej do sítě. Tentokrát byl Macík bezmocný.

68

Další dvojité střídání Václava Jílka. Florent Poulolo nahradil Radka Látala a David Vaněček vystřídal Jakuba Matouška. Sigma změnil rozestavení na 3-5-2, Vaněček bude operovat vedle Růska.

69

Pablo Gonzalez zkusil vypálit z velké dálky, bránu Nity ale hodně přestřelil.

72

Po odraženém rohu pálil z dálky také Zahradníček. A i když byla jeho rána ostrá, mířila přesně do náruče rumunského brankáře ve službách Sparty.

74

Dvojité střídání připravil i Pavel Vrba. Ladislav Krejčí starší vystřídal Monerga Karlssona a Filip Souček nahradil na trávníku Michala Sáčka.

75

Hned po nástupu na hrací plochu se dostal do šance na únik Ladislav Krejčí starší. Jenže v pravou chvíli jej zezadu čistě odzbrojil všudypřítomný Roman Hubník.

78

Olomouc se v posledních minutách po střídání zlepšila, jenže přišla jedna hloupá ztráta a Sparta přidává třetí branku. Dočkal využil chyby Breiteho ve středu pole a vyslal dopředu Hložka. Mladý útočník viděl na levé straně volného Krejčího staršího. Zkušený křídelník se snažil vrátit Hložkovi míč před odkrytou bránu, jenže ještě před ním si jej do vlastní brány srazil Roman Hubník.

81

Osmnáctiletý Jáchym Šíp nahradil na trávníku Ondřeje Zmrzlého. Šíp si zahraje v lize teprve posedmé v kariéře.

82

Odpracováno má Adam Hložek. Na trávníku jej nahradí navrátilec Lukáš Juliš. Končí také kapitán Bořek Dočkal, toho jako již tradičně střídá Adam Karabec.

84

Adam Karabec byl hodně ostře sražen k zemi Sedlákem, což vyvolalo vášnivou debatu hráčů obou celků. Záložník Sigmy obdržel žlutou kartu za faul, za vzájemnou potyčku pak karta přistála i na kontě Pavelky a Vaněčka.

87

Pěkná akce Sparty, kdy po průniku Wiesnera dobře přenechal Karabec míč Krejčímu staršímu. Ten ale centr do vápna neprocpal.

88

Hojerův rohový kop našel hlavu Krejčího mladšího, jeho pokus ale umě vytáhl skvěle chytající Macík.

90

Nastavovat se budou 4 minuty.

90+2

Pablo Gonzalez už se radoval ze vstřelené branky, jenže byl máván a pískán ofsajd.

90+2

Videorozhodčí potvrdil, že španělský záložník Sigmy nebyl při své gólové v hlavičce v ofsajdovém postavení. Olomoučí tak ještě žijí.

90+3

Florin Nita nechtěl odevzdat míč a za zdržování uviděl žlutou kartu.

90+4

Velký návrat na ligové trávníky. Po téměř třech letech a poprvé v dresu Sparty se v ligovém utkání představuje Filip Panák.

Je konec, Sparta zvládla vstup do sezony, Olomouc poráží 3:2.

Letenský celek na rozdíl od úterního předkola Ligy mistrů vstoupil do ligové soutěže vítězně. Už od třetí minuty sice prohrával po trefě Daňka, jenže za necelých deset minut proměnil trochu zvláštní penaltu David Moberg Karlsson. Od té chvíle Sparta byla lepším týmem, jenže dlouho jí trvalo, než dokázala obranu Hanáků zlomit. To se povedlo až v 64. minutě, když se po standardní situaci Dočkala na zadní tyči prosadil Krejčí mladší.

Olomouc reagovala změnou rozestavení, jenže ani desetiminutová pasáž, kdy byli hosté aktivnější, nestačila. Po ztrátě míče ve středu hřiště se vydala Sparta do brejku a ten skončil nešťastným vlastencem Romana Hubníka. V závěru sice snížil Gonzalez, jenže to už bylo pozdě na to, aby stihla Sigma srovnat. Pražané se tak naladili na středeční duel s Rapidem Vídeň vítězně.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.