Šok v Edenu: Slavia podlehla poslední Karviné. Sparta toho využila jen částečně

Aktualizováno 5. 2. 2022 18:25
Fotbalisté pražské Slavie ve 20. ligovém kole na úvod jarní části sezony senzačně prohráli doma s Karvinou 0:1. O prvním vítězství posledního týmu tabulky v tomto ročníku nejvyšší soutěže rozhodl v 69. minutě střídající Rafiu Durosinmi. Krátce předtím domácí Peter Olayinka neproměnil penaltu. Na sešívané se mohla dotáhnout Sparta, ale v Budějovicích jen remizovala.
Peter Olayinka ze Slavie (vpravo) po neproměněné penaltě proti Karviné.
Peter Olayinka ze Slavie (vpravo) po neproměněné penaltě proti Karviné. | Foto: ČTK

Vršovický obhájce titulu v lize prohrál teprve podruhé z posledních 66 zápasů a doma v nejvyšší soutěži nebodoval poprvé od srpna 2018 a po 59 utkáních. Slávisté mohou hned v úvodu jarní části přijít o vedení v tabulce, druhá Plzeň, která ztrácí jen bod, nastoupí v neděli proti Hradci Králové.

Karviná v lize obrala Slavii o body potřetí za sebou, porazila ji ale vůbec poprvé. Slezané zvítězili v nejvyšší soutěži po 20 duelech, na posledním místě však nadále ztrácejí šest bodů na patnácté Teplice.

"Byl to zápas blbec, ale má to své příčiny. Takovéhle zápasy jsou a musíte z nich vytěžit minimálně remízu. Samozřejmě první zápas po pauze zvlášť po zimě je odrazem do dalších zápasů. Musíme si to probrat a zjistit, proč zápas dopadl takhle. Konec té domácí série mě mrzí. Ale hlavně mě mrzí výkon a že jsme nedali gól," řekl na on-line tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský, jehož svěřence čeká ve středu čtvrtfinále domácího poháru se Spartou.

"Dlouho jsme nehráli ostré zápasy, takže je jen dobře, že přijde další utkání hned ve středu. Že se hraje derby, je také dobře. Bude to jiná typologie utkání," dodal.

Slavia nastoupila ve stejné základní sestavě jako v minulém týdnu při vítězné generálce s Ostravou (4:2). Karviné scházel klíčový útočník a nejlepší střelec Papadopulos, místo něhož na hrotu nastoupil Svoboda. Soutěžní premiéru v dresu Slezanů si odbyl brankář Bajza.

Pražané měli podle předpokladů od úvodu převahu, příliš gólových šancí si ale zpočátku nevytvářeli a hosté drželi čisté konto. V osmé minutě karvinský Bajza vytáhl Lingrovu střelu, po čtvrthodině hry po Ševčíkově centru hlavičkoval těsně nad Plavšič, kterého v zimní přípravě trenéři "předělali" na levého beka. Chvíli nato hostující gólman vyškrábl Madsenovu patičku.

Karvinští, kteří v předchozích dvou vzájemných duelech remizovali, nečekaně trápili obrovského favorita i po přestávce. V 57. minutě dokonce měli Slezané i velkou šanci, střídající Durosinmi ale hlavičkoval jen do středu branky, kde stál Mandous.

V 64. minutě po Bajzově špatné rozehrávce vyrazili slávisté do brejku dvou na jednoho, který zakončil střídající Olayinka vedle. Přihrávajícího Masopusta ale zbytečně zatáhl Bartošák a rozhodčí Batík nařídil penaltu. Nigerijec Olayinka, který se před pár dny vrátil z afrického šampionátu, však z pokutového kopu trefil jen břevno.

"Měli jsme určené tři hráče na penaltu, Peter mezi nimi nebyl, protože nestartoval v základní sestavě. Když je v základu, tak byli určeni Nico (Stanciu) a on. Když je Peter na hřišti, je jedničkou na penaltu. Předtím všechny proměnil, takže logické řešení," řekl Trpišovský.

"Špatně jsem vykopl míč, byl z toho brejk a penalta. Rozhodl jsem se jít doprava, naštěstí Olayinka trefil jen břevno a míč šel pak nad. Měl jsem i štěstí, to gólman potřebuje," uvedl Bajza.

Slezané to téměř ihned potrestali. Po Samkově ztrátě Čmelíkův centr z pravé strany prošel v 69. minutě až na zadní tyč, kde míč umístil do odkryté branky Durosinmi. Devatenáctiletý Nigerijec se dočkal premiérového gólu v české lize.

"Po inkasovaném gólu nebyl výkon Dana Samka takový, jak ho známe. Gólu předcházela jeho ztráta míče. Jedna věc je ztráta míče, ale druhá je pak tu situaci dohrát, což jsme neudělali. Byl to jeden ze střípků toho utkání," poznamenal Trpišovský.

Slavia mohla rychle vyrovnat, ale velký závar v malém vápně vyřešil brankář Bajza, jenž poté v 75. minutě vytáhl Lingrovu hlavičku na břevno. "Červenobílí" mají s 51 góly nejlepší útok ligy, ale dnes se neprosadili. V rozkouskovaném závěru už Karvinští senzační tři body udrželi a připsali si jeden z nejpřekvapivějších výsledků v historii samostatné nejvyšší soutěže.

"Hráčům určitě pomůže, když vyhrajete po dlouhém čase a je to na Slavii, u mistra. Dlouho neslavili vítězství svým pokřikem. Ale pro nás je to jen jedno vítězství, potřebujeme jich udělat víc, abychom mohli doskočit týmy před námi," podotkl karvinský trenér Bohumil Páník.

Sparta vstoupila do jara bezbrankovou remízou v Českých Budějovicích a v nejvyšší soutěži zaváhala po sérii čtyř výher. Svěřenci trenéra Pavla Vrby ve 20. kole nedokázali naplno využít odpolední senzační porážky vedoucí Slavie a z třetího místa tabulky ztrácí na lídra dva body. Ve středu se úhlavní pražští rivalové střetnou ve čtvrtfinále domácím poháru.

Letenští nastoupili do zápasů bez řady opor. Z různých důvodů jim chyběli Höjer, Polidar, Souček, Hancko, Gabriel, Krejčí starší, Juliš, Nita nebo Pulkrab.

V dalších zápasech vítězili domácí. Jablonec porazil Olomouc 1:0. O teprve čtvrté výhře Severočechů v sezoně nejvyšší soutěže rozhodl v duelu 20. kola ve 49. minutě záložník Miloš Kratochvíl. Svěřenci trenéra Petra Rady zvítězili po dvou kolech a ze 14. pozice, znamenající účast v baráži, se posunuli na 12. místo. Sigma nevyhrála čtvrté kolo po sobě, z toho potřetí nebodovala.

Fotbalisté Bohemians 1905 prohráli v Teplicích 0:1 a nebodovali počtvrté za sebou. Jedinou branku utkání 20. kola vstřelil ve 33. minutě Tomáš Vondrášek. "Klokani" klesli v neúplně tabulce na 13. místo. Severočeši vyhráli v nejvyšší soutěži potřetí z posledních čtyř zápasů a přiblížili se čtrnáctým Pardubicím na rozdíl tří bodů. Východočeši ale mají k dobru odložený duel se Slováckem.

20. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - MFK Karviná 0:1 (0:0)

Branka: 69. Durosinmi. Rozhodčí: Batík - Paták, Antoníček - Adámková (video). ŽK: Schranz, Bah, Ousou - Čmelík, Jánoš, Látal, Durosinmi, Bartošák. Diváci: 1000 (omezený počet).

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba (60. Samek), Plavšič - Ševčík, Holeš - Schranz (80. Tecl), Madsen (46. Masopust), Lingr (76. Sor) - Krmenčík (60. Olayinka). Trenér: Trpišovský.

Karviná: Bajza - Látal, Buchta, Kobouri, Bartošák - Jánoš, Qose (79. Dramé) - Čmelík (74. Sinjavskij), Holík (46. Chvěja), Zorvan (90. Jursa) - Svoboda (46. Durosinmi). Trenér: Páník.

FK Teplice - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)

Branka: 33. Vondrášek. Rozhodčí: Berka - Vlček, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Vondrášek - Květ, Necid. Diváci: 1000 (omezený počet).

Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Vondrášek - Hyčka, Mareček, Fortelný (90.+1 Sunzu), Trubač, Boljevič (76. Prošek) - Mareš (55. Kodad), Žák (55. Ledecký). Trenér: Jarošík.

Bohemians: Valeš - Köstl, Bederka, Vondra (84. Petrák) - Dostál (75. Nový), Květ, Jindřišek, Kovařík - Beran (57. Hronek) - Koubek (57. Necid), Chramosta (75. Puškáč). Trenér: Klusáček.

FK Jablonec - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 49. Kratochvíl. Rozhodčí: Hocek - Arnošt, Pečenka - Julínek (video). ŽK: Kubista, Zelený, Štěpánek (všichni Jablonec). Diváci: 755 (omezený počet).

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Kubista, Zelený - Hübschman - Malínský (80. Černák), Kratochvíl, Houska (87. Štěpánek), Pilař (80. Vaníček) - Silný (70. Kadlec). Trenér: Rada.

Olomouc: Stejskal - Chvátal, Beneš, Jemelka, Zmrzlý - Breite (83. Poulolo), Spáčil - Navrátil (65. Daněk), Růsek, Zifčák (55. Matoušek) - Chytil (64. González). Trenér: Jílek.

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Podaný - Franěk (video). ŽK Hora - Pavelka. Diváci: 1000 (omezený počet).

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Havel, Králik, Skovajsa - Hora, Valenta - Van Buren, Škoda, Mršič (90. Vais) - Mihálik (90.+2 Brandner). Trenér: Horejš.

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Čelůstka, Polidar - Pešek (75. Minčev), Sáček (65. Pavelka), Ladislav Krejčí II, Dočkal (75. Karabec), Haraslín (90. Patrák) - Hložek. Trenér: Vrba.