Plzeň v Boleslavi prohrála po penaltě v nastavení. Slavia tak vede ligu o šest bodů

6. 10. 2019 17:28
Bez jediného bodu odjeli fotbalisté Plzně z hřiště Mladé Boleslavi, která vyhrála ve 12. kole 2:1 poté, co dokonala obrat proměněnou penaltou v závěru. Vedoucí Slavia naopak vyhrála 2:0 v Jablonci.
Jan Kovařík
Jan Kovařík | Foto: Tomáš Liška

Domácí brankář Stejskal, který v lize dostal potřetí za sebou přednost na úkor zkušenějšího Šedy, musel zasahovat už ve druhé minutě. Kalvachovu střelu před vápnem ale vyrazil. Z podobné pozice pálil ve 20. minutě Hořava, jenže nad. Vzápětí si Stejskal poradil i s Kopicovou střelou, kterou nadvakrát zkrotil a schoval míč před dotírajícím Hlouškem.

Středočeši poprvé ohrozili Hruškovu branku až v 26. minutě, kdy Budínský zakroutil přímý kop těsně vedle tyče.

Po téměř půl hodině hry se ujali Západočeši vedení. Kovařík našel na zadní tyči Hořavu, jehož hlavičku Stejskal vyrazil, na Kopicovu dorážku však nestačil.

Ve 40. minutě si Komličenko vyměnil míč s Mešanovičem a střelou z šestnáctky zamířil těsně vedle.

Mladé Boleslavi vyšel skvěle vstup do druhého poločasu. Už po třech minutách si Budínský ve vápně hodil míč na levačku a krásnou střelou srovnal.

Okamžitě po rozehrávce si hosté málem vzali vedení zpátky. Jenže Kovaříkovu hlavičku po Kopicově centru Stejskal vyrazil a následnou střelu Procházky domácí obrana zblokovala na roh. Vzápětí na druhé straně unikl Mešanovič, který ale zakončil vysoko nad.

V 56. minutě posunul Komličenko míč ve vápně na obránce Jakuba Klímu, který před prázdnou branku přihrál Mešanovičovi, ale bosenský útočník na balon nedosáhl. V 65. minutě měl velkou příležitost ve vápně Hořava, jehož střelu však domácí hráči zblokovali. O deset minut později zamířil domácí záložník Jiří Klíma zblízka mimo tři tyče.

V 84. minutě střílel z hranice vápna z přímého kopu Kalvach, jenže zamířil vedle. V závěru vyslal Matějovský do úniku Jiřího Klímu, kterého fauloval Hruška a sudí Lerch nařídil penaltu. Tu proměnil Komličenko, s osmi góly nejlepší střelec soutěže.

Slavia udeřila ve třech minutách

Jablonci chyběla ofenzivní dvojice Sýkora s Matouškem, která na severu Čech hostuje z Edenu, Pražané se zase museli obejít bez potrestaného Hovorky. Znatelněji se absence projevily na domácí straně. Severočeši se v první půli nedostali k tradiční ofenzivní hře a s výjimkou úvodu se spíše bránili.

Slávisté, kteří ve středu v Lize mistrů s Dortmundem utrpěli první soutěžní porážku od dubna, postupně získávali navrch, ale velké množství šancí z toho v úvodním dějstvím nevytěžili. Teclův oblouček z velkého úhlu nadzvedl gólman Hrubý a v 41. minutě Coufal na zadní tyči v těžké pozici netrefil odkrytou bránu.

Na opačné straně utekl hostující defenzivě Jovovič a mířil těsně mimo, gól by však stejně neplatil kvůli ofsajdu. Už v nastavení první půli zachránil Severočechy brankář Hrubý, který vyrazil Součkovu hlavičku z malého vápna po rohovém kopu.

Oba dva si zopakovali stejný souboj i devět minut po pauze a znovu výborně zasáhl domácí gólman. V 65. minutě se míč odrazil za obranu ke Stanciuovi, ale hostující záložník vystřelil slabě a mimo.

Jablonec na svou pasivitu doplatil v 70. minutě. Stanciuovu střelu Hrubý vyrazil před sebe a Souček s pomocí tyče dostal balon do sítě. Domácí na chvíli zcela vypadli z role.

Dvě ztráty míče ještě hosté nepotrestali, ale v 73. minutě už přidali pojistku. Po centru balon po Škodově lehké teči propadl až k Olayinkovi, který jej dotlačil do sítě.

Až poté začali hrát dopředu i domácí. Doležalovu ránu z úhlu však vyrazil Kolář, který si poradil i s ranou střídajícího Chramosty pod břevno. Slávistický gólman drží v lize neprůstřelnost 758 minut a k rekordu Petra Čech mu chybí už jen 144 minut. V závěru ještě domácí od třetí branky uchránil Hrubý.

Fotbalisté Českých Budějovic porazili Bohemians 3:2. Za vítěze se trefil dvakrát David Ledecký, zbývající gól dal Ivan Schranz. Bohemians dvakrát snížili, když se gólově prosadili David Bartek a Jakub Rada. Jihočeši po třech porážkách za sebou bodovali a opustili poslední příčku. S jedenácti body se dostali na třináct pozici, Bohemians mají o bod více a zůstávají jedenáctí.

12. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:1 (0:1)

Branky: 48. Budínský, 90.+2 Komličenko z pen - 29. Kopic. Rozhodčí: Lerch - Kubr, Dobrovolný - Zelinka (video). ŽK: Matějovský, Komličenko, Pudil - Krmenčík, Kalvach. Diváci: 4215.

M. Boleslav: Stejskal - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Křapka - Budínský (86. Hašek), Hubínek, Matějovský, Fulnek (57. Jiří Klíma) - Mešanovič (68. Ladra), Komličenko. Trenér: Weber.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Hloušek - Kalvach, Procházka - Kopic, Hořava, Kovařík (62. Kayamba) - Krmenčík (79. Chorý). Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 3:2 (1:0)

Branky: 18. a 82. Ledecký, 50. Schranz - 67. Bartek, 85. Rada. Rozhodčí: Ginzel - Kříž, Melichar. ŽK: Javorek, Křížek - Ugwu, Podaný. Diváci: 4252.

Č. Budějovice: Křížek - Čolič, Sivok, L. Havel, Novák - Brandner (76. Brandner), Čavoš, Javorek, Havelka (27. Kulhánek), Schranz (90. Helešic) - Ledecký. Trenér: Horejš.

Bohemians: Fryšták - M. Havel, Hůlka, Pokorný, Bartek - Záviška (87. Köstl), Jindřišek, Rada, Vodháněl - Ugwu (46. Podaný), Vaníček (46. Nečas). Trenér: Hašek.

FK Jablonec - Slavia Praha 0:2 (0:0)

Branky: 70. Souček, 73. Olayinka. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler - Pechanec (video). ŽK: Kubista, Doležal - Stanciu, Bořil. Diváci: 4863.

Jablonec: Hrubý - Holík, Plechatý, Břečka, Krob - Hübschman - Kratochvíl (87. Velich), Kubista (62. Hämäläinen), Považanec (76. Chramosta), Jovovič - Doležal. Trenér: Rada.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil - Souček - Masopust (63. Provod), Hušbauer, Stanciu (83. Hora), Olayinka - Tecl (68. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).