Panenkův dloubák nemá chybu, říká albánský reprezentant Qose. Legendě drží palce

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
12. 10. 2020 13:13
Přestože se narodil v Albánii a dětství strávil v Řecku, je pro karvinského záložníka Kristiho Qoseho idolem československá legenda Antonín Panenka. Právě jeho památnou penaltu s oblibou opakuje a tu poslední, v utkání proti Brnu, věnoval přímo Panenkovi, který v současné době bojuje s onemocněním covid-19.
Kristi Qose (vpravo)
Kristi Qose (vpravo) | Foto: ČTK

Běžela 58. minuta šestého kola nejvyšší české fotbalové soutěže Zbrojovka Brno - MFK Karviná a hosté získávají výhodu pokutového kopu. Míč si staví albánský reprezentant Kristi Qose a suverénně a chladnokrevně přehazuje brankáře domácích. Stylem, který se jmenuje "Panenka".

Slavný kop, jemuž jméno dal československý internacionál Antonín Panenka a vytasil ho ve chvíli nanejvýš vypjaté, v penaltovém rozstřelu ve finále ME 1976 v Bělehradě, využívají i ty největší hvězdy světového fotbalu. Oblíbil si ho rovněž albánský legionář ve službách karvinského klubu.

Považuje ho za velice účinný. "Brankáři stále padají na jednu stranu, takový kop je skoro jistota, že skončí v síti," tvrdí. "Tedy když se dobře provede," poukazuje na vyspělost střelce, jenž protivníka přesvědčí, že přijde prudká rána k tyči. Když se to podaří, stačí jen míč lehounce podkopnout. "Je to jistota," opakuje.

Qose sice "Panenku" předvedl v české lize na brněnské půdě poprvé, ale velice si ho oblíbil. "Použil jsem ho už dvakrát ve slovenské lize v dresu Ružomberoka, proti Michalovcím a Žilině," vybavuje si přesně a připomíná předchozí angažmá ve slovenské lize.

Určitě to věděl i karvinský trenér Jozef Jarábek. "Na penaltu jsem byl určený a po zápase mi blahopřál, jakou jsem měl odvahu," prozrazuje Qose, že na jeho kopací techniku slovenský kouč spoléhá.

Samotný vynálezce tohoto provedení penalty Antonín Panenka se v posledních dnech zotavuje z nákazy koronavirem covid-19, kvůli které byl až do pátku hospitalizován na JIP v benešovské nemocnici. "Držím mu palce," vzkazuje jeho věrný následovník Qose. 

 

Právě se děje

Další zprávy