Panenkův dloubák nemá chybu, říká albánský reprezentant Qose. Legendě drží palce

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
12. 10. 2020 13:13
Přestože se narodil v Albánii a dětství strávil v Řecku, je pro karvinského záložníka Kristiho Qoseho idolem československá legenda Antonín Panenka. Právě jeho památnou penaltu s oblibou opakuje a tu poslední, v utkání proti Brnu, věnoval přímo Panenkovi, který v současné době bojuje s onemocněním covid-19.
Kristi Qose (vpravo)
Kristi Qose (vpravo) | Foto: ČTK

Běžela 58. minuta šestého kola nejvyšší české fotbalové soutěže Zbrojovka Brno - MFK Karviná a hosté získávají výhodu pokutového kopu. Míč si staví albánský reprezentant Kristi Qose a suverénně a chladnokrevně přehazuje brankáře domácích. Stylem, který se jmenuje "Panenka".

Slavný kop, jemuž jméno dal československý internacionál Antonín Panenka a vytasil ho ve chvíli nanejvýš vypjaté, v penaltovém rozstřelu ve finále ME 1976 v Bělehradě, využívají i ty největší hvězdy světového fotbalu. Oblíbil si ho rovněž albánský legionář ve službách karvinského klubu.

Považuje ho za velice účinný. "Brankáři stále padají na jednu stranu, takový kop je skoro jistota, že skončí v síti," tvrdí. "Tedy když se dobře provede," poukazuje na vyspělost střelce, jenž protivníka přesvědčí, že přijde prudká rána k tyči. Když se to podaří, stačí jen míč lehounce podkopnout. "Je to jistota," opakuje.

Qose sice "Panenku" předvedl v české lize na brněnské půdě poprvé, ale velice si ho oblíbil. "Použil jsem ho už dvakrát ve slovenské lize v dresu Ružomberoka, proti Michalovcím a Žilině," vybavuje si přesně a připomíná předchozí angažmá ve slovenské lize.

Určitě to věděl i karvinský trenér Jozef Jarábek. "Na penaltu jsem byl určený a po zápase mi blahopřál, jakou jsem měl odvahu," prozrazuje Qose, že na jeho kopací techniku slovenský kouč spoléhá.

Samotný vynálezce tohoto provedení penalty Antonín Panenka se v posledních dnech zotavuje z nákazy koronavirem covid-19, kvůli které byl až do pátku hospitalizován na JIP v benešovské nemocnici. "Držím mu palce," vzkazuje jeho věrný následovník Qose. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy