Nezlomná Sparta. Proti Teplicím hrála celý zápas o deseti, přesto nadchla obratem

17. 12. 2023 20:08
Sparta dál vede Fortuna:ligu o pět bodů před Slavií. Letenští doma zvládli náročný duel proti Teplicím. Od čtvrté minuty hráli po vyloučení Lukáše Sadílka o deseti, brzy inkasovali, v závěru ale dvěma góly otočili výsledek na konečných 2:1. Hlavním hrdinou byl střídající Victor Olatunji.
Victor Olatunji slaví rozhodující gól v utkání proti Teplicím.
Victor Olatunji slaví rozhodující gól v utkání proti Teplicím. | Foto: ČTK

Fotbalisté pražské Sparty zakončili podzimní část ligové sezony výhrou 2:1 po obratu nad Teplicemi, přestože v utkání 19. kola od čtvrté minuty dohrávali bez vyloučeného Lukáše Sadílka. Hosty poslal do vedení ve 12. minutě Muhammad Jásir, po změně stran ale vyrovnal Ladislav Krejčí a v 90. minutě dokonal otočku střídající Victor Olatunji.

Obhájci titulu zvítězili v lize pošesté za sebou a v čele tabulky přezimují s pětibodovým náskokem na městského rivala Slavii, která má k dobru odložený duel ve Zlíně. Teplice nevyhrály třetí kolo po sobě a zůstaly desáté, taky "Skláři" odehráli o zápas méně (s Olomoucí).

Sparta nastoupila do utkání tři dny po vítězství 3:1 na hřišti kyperského Arisu Limassol, díky níž si v Evropské lize zajistila postup do úvodního vyřazovacího kola. Soupeře pro únorový dvojzápas se svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho dozvědí při pondělním losování.

Úřadující mistři si proti Teplicím už po necelých čtyřech minutách výrazně zkomplikovali zápas. Fila po rohovém kopu domácích nakopl míč, vyběhnutý sparťanský brankář Vindahl ho před napadajícím Radostou odhlavičkoval pouze k Bílkovi a teplický záložník unikal ze strany sám na prázdnou branku, když ho zezadu fauloval Sadílek.

Rozhodčí Starý okamžitě domácího středopolaře vyloučil, český reprezentant obdržel první červenou kartu v ligové kariéře. Také v srpnovém vzájemném duelu na Stínadlech Pražané dohrávali v oslabení po vyloučení kapitána Krejčího v nastavení první půle. Tehdy Sparta neubránila vedení 1:0, v závěru inkasovala na konečných 1:1 a v pátém utkání této sezony nejvyšší soutěže poprvé naplno nebodovala. Letenští dohrávali v deseti ve druhém ligovém zápase po sobě, v minulém kole doma proti Jablonci byl vyloučen stoper Vitík, Sparta si ale náskok 3:0 pohlídala až do konce.

Teplice mohly využít přesilovku už v sedmé minutě. Krejčí před vlastním vápnem přišel o balon, Křišťan ho přistrčil Havelkovi, jehož střelu k tyči Vindahl vyrazil na roh.

Ve 12. minutě se Severočeši dočkali. Od domácího křídelníka Birmančeviče se míč nešťastně odrazil do šestnáctky k Jásirovi, který střelou na vzdálenější tyč nezaváhal. Egyptský útočník zaznamenal druhý ligový gól v sezoně po téměř čtyřech měsících, právě on v srpnu zařídil Teplicím v domácím utkání proti Spartě alespoň bod vyrovnávací brankou v závěru.

Po půlhodině hry se Teplice prosadily po standardní situaci zásluhou Fily podruhé, jejich radost však překazil videorozhodčí Volek, který odhalil ofsajd.

V 41. minutě Wiesner nacentroval před branku, stoperu Panákovi však pokus o "nůžky" nevyšel. O chvíli později Wiesnerovu přihrávku vystihl Fila, obehrál si Krejčího a běžel sám na branku, přízemní střelou však těsně minul. V závěru pětiminutového nastavení se do Radostova pokusu z vápna vložil Sörensen a balon znovu minul o kousek branku.

Po změně stran Haraslínova dělovka zpoza vápna skončila těsně nad břevnem. Slovenský reprezentant poté nahrál Kuchtovi, jehož střelu z úhlu zneškodnil bývalý sparťanský brankář Grigar. Český reprezentant se tak gólu ve třetím soutěžním zápase po sobě nedočkal. V 63. minutě hostující kapitán Grigar nejprve zastavil Krejčího střelu a poté z bezprostřední blízkosti i Kuchtovu ránu. Po následném rohu Sörensen zakončil nad.

V 72. minutě Sparta ze stupňujícího se tlaku vytěžila vyrovnávací trefu. Grigar neudržel Haraslínovu přízemní střelu a stoper Mičevič odvrátil míč pouze k pohotově zakončujícímu Lacimu, jehož střelu Krejčí usměrnil zády do sítě. Sparťanský kapitán zaznamenal čtvrtý zásah v ligovém ročníku.

Krátce nato Vindahla protáhla Havelkova střela z dálky. Dánský gólman si poradil i s ranou střídajícího Vachouška v 84. minutě. Kuchtovu střelu z otočky zase Chaloupek srazil na roh.

Pražanům se nakonec podařilo otočit výsledek. V 90. minutě nákop Zeleného, který si připsal 250. ligový start, prodloužil Kuchta na Olatunjiho a ten využil nedůrazu Grigara a vystřelil Spartě plný bodový zisk. Branku ještě posvětil videorozhodčí. Nigerijský útočník vstřelil druhý gól v ročníku nejvyšší soutěže. Sparta má s 47 góly nejlepší útok ligy.

Letenští doma v nejvyšší soutěži vyhráli všech 10 zápasů v sezoně a s 30 z celkových 50 bodů jsou tam nejlepším týmem soutěže. Sparta prohrála jediné z posledních 20 ligových utkání s Teplicemi a doma je zdolala pětkrát po sobě. Severočeši prohráli čtvrtý z posledních pěti venkovních ligových utkání.

19. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Teplice 2:1 (0:1)

Branky: 72. Krejčí, 90. Olatunji - 12. Jásir. Rozhodčí: Starý - Matoušek, Machač - Volek (video). ŽK: Krejčí - Chaloupek, Křišťan, Cykalo. ČK: 4. Sadílek (Sparta). Diváci: 16.530.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák (46. Laci), Krejčí - Wiesner (79. Pešek), Kairinen (60. Zelený), Sadílek, Ryneš - Birmančevič (89. Pavelka), Haraslín (79. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta (79. Cykalo), Křišťan, Trubač, Havelka, Bílek (71. Urbanec) - Jásir (71. Vachoušek), Fila (60. Gning). Trenér: Frťala.