Řádění Haraslína zajistilo Spartě první výhru sezony, Liberec sestřelil Baník

Aktualizováno 23. 7. 2023 20:13
Sparta zahájila cestu za obhajobou ligového titulu domácí výhrou 2:0 nad Olomoucí. Zápas prvního kola před 17 tisícovkami diváků na Letné rozhodl dvěma góly Lukáš Haraslín. Pražané bodovali posedmé z posledních osmi vzájemných duelů v nejvyšší soutěži a na rozdíl od loňské porážky s Libercem tentokrát vstoupili do sezony úspěšně.

Sparta nasadila do základní sestavy jedinou letní posilu ofenzivního univerzála Birmančeviče. V sestavě Hanáků nechyběl bývalý letenský útočník Juliš, který hned ve druhé minutě vypálil, ale přízemní střelou minul. Poté krátce po sobě upadli ve vápně domácí kapitán Krejčí a hostující Vodháněl, rozhodčí Szikszay ale ani v jednom případě penaltu nenařídil.

Pražané postupně získávali převahu a v 16. minutě otevřeli skóre. Kuchta po rychlém brejku přihrál na levou stranu Haraslínovi, který se zbavil obránce a střelou na zadní tyč překonal Macíka. Za osm minut mohl zvýšit Kuchta, olomoucký gólman ale jeho velkou šanci zneškodnil.

Na druhé straně centr z levé strany před Vorlem těsně nezasáhl Vodháněl a balon skončil jen kousek vedle tyče. Poté aktivní olomoucký ofenzivní záložník ranou zpoza těsně přestřelil. Ve 40. minutě na druhé straně napřáhl z velké dálky Sörensen a jeho povedený pokus do horního rohu branky vytáhl Macík.

Po přestávce olomoucký kouč Jílek dvakrát vystřídal a na trávník poslal Zifčáka s Pokorným. Hanáci více otevřeli hru a domácí získali prostor na brejky. Po jednom z nich se v 55. minutě zbavil obránce Haraslín a s pomocí obráncovy teče z podobné pozice jako při prvním gólu zvýšil. Slovenský reprezentant dal v české lize dvě branky v jednom utkání podruhé.

Třetí gól mohl vzápětí přidat Mejdr, z dobré pozice vypálil slabě a Macík si připsal snadný zákrok. Domácí krajní bek či záložník v 71. minutě trefil míč mnohem lépe a hosty podržel gólman. Poté před uzdraveným střídajícím Peškem na poslední chvíli zasáhl Zmrzlý.

Sparta utkání v závěru v klidu dotáhla ke třem bodům. Sigmu doma porazila počtvrté za sebou a stejně jako v minulé sezoně 2:0. Brankář Vorel v premiérovém ligovém utkání za Letenské udržel čisté konto. Olomouc nenavázala na vydařenou přípravu, v níž vyhrála všech šest zápasů.

Kulič zažil skvělou premiéru

Fotbalisté Liberce v úvodním kole nové ligové sezony porazili doma Ostravu 3:1. Severočeši nakročili za vítězstvím už prvním poločase, který po vlastní brance Patricka Kpoza a gólu Lukáše Červa vyhráli 2:0. Hned po změně stran snížil z penalty Daniel Tetour, ale v 64. minutě potvrdil tři body pro Slovan Mohamed Doumbia.

Mladá Boleslav porazila na svém hřišti Jablonec 3:1. Domácí poslal do vedení v páté minutě Vasil Kušej, další zásah přidal v 47. minutě Dominik Kostka při debutu v dresu Středočechů.

V 57. minutě zvýšil Lamine Jawo a v 75. minutě už jen zkorigoval skóre střídající Alexis Alégué premiérovou trefou v nejvyšší soutěži. Trenér Marek Kulič tak oslavil vítězně svou ligovou premiéru v roli hlavního trenéra. První soutěžní zápas v novém působišti naopak nevyšel jeho protějšku Radoslavu Látalovi.

Hráči Slovácka bez nemocného trenéra Martina Svědíka přehráli v úvodním kole České Budějovice 4:1. Dvoubrankové vedení domácím zajistili v závěru první půle Marek Havlík a Kim sung-pin, krátce po přestávce snížil z pokutového kopu Jakub Hora, ale pak se za tým z Uherského Hradiště prosadili střídající Matěj Valenta s Ondřejem Mihálikem. Slovácko tak v součtu s minulou sezonou nejvyšší soutěže zvítězilo po pěti utkáních.

1. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 16. a 55. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Klíma (video). ŽK: Vraštil, Pospíšil (oba Olomouc). Diváci: 17.153.

Sparta: Vorel - Sörensen (74. Vitík), Panák, Krejčí - Mejdr, Kairinen (84. Laci), Sadílek, Zelený - Birmančevič (64. Pešek), Haraslín (64. Minčev) - Kuchta (74. Sejk). Trenér: Priske.

Olomouc: Macík - Vraštil (46. Pokorný), Beneš, Zmrzlý - Chvátal, Pospíšil (61. Zorvan), Ventúra, Navrátil (61. Křišťál) - Vodháněl, Breite (46. Zifčák) - Juliš (79. Muritala). Trenér: Jílek.

Slovan Liberec - Baník Ostrava 3:1 (2:0)

Branky: 19. vlastní Kpozo, 41. Červ, 64. Doumbia - 47. Tetour z pen. Rozhodčí: Petřík - Slavíček, Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Purzitidis, Červ, Ghali - Almási, Tetour, Ewerton. Diváci: 3338.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Chaluš (80. Prebsl), Purzitidis - Fukala, Červ (79. Varfolomejev), Doumbia, Ghali - Frýdek (61. Višinský) - Kulenovič (71. Horský), Tupta (61. Mikula). Trenér: Kozel.

Ostrava: Letáček - Blažek, Bitri (37. Tanko), Lischka - Juroška (68. Ndefe), Kaloč (68. Boula), Tetour (68. Šín), Kpozo (85. Šehič) - Ewerton - Kubala, Almási. Trenér: Hapal.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:1 (1:0)

Branky: 8. Kušej, 47. Kostka, 57. Jawo - 75. Alégué. Rozhodčí: Orel - Vlček, Pečenka - Machálek (video). ŽK: Pulkrab - Slávik. Diváci: 3431.

Mladá Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel - Matějovský (70. Kubista), Sakala - Jawo, Mareček (70. Ladra), Kušej (81. Mašek) - Hilál (58. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Jablonec: Hanuš - Slávik (78. Nykrín), Tekijaški, Hurtado, D. Souček (46. Alégué) - Pleštil (62. Schön), Kratochvíl, Považanec (84. Martinec), Čanturišvili - Drchal, Chramosta (62. F. Souček). Trenér: Látal.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 4:1 (2:0)

Branky: 36. Havlík, 39. Kim sung-pin, 76. Valenta, 80. Mihálik - 54. J. Hora z pen. Rozhodčí: Starý - Caletka, Machač - Černý (video). ŽK: Sinjavskij - Havel. Diváci: 4324.

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec - Sinjavskij (84. Brandner), Trávník, Havlík, Holzer (84. Kalabiška) - Petržela (66. Valenta), Kim Sung-pin (66. Mihálik) - Vecheta (73. Cicilia). Trenér: Baránek.

Č. Budějovice: Šípoš - Broukal, Havel, Králik - Čmelík, Čermák (83. V. Hora), J. Hora, Osmančík (73. Trummer) - Suchan (66. Adediran), Hellebrand (83. Hais) - Ondrášek. Trenér: Nikl.