Grégr: Za výkon polského rozhodčího jsem se styděl. Být to Čech, dostal by flastr

Jiří Škuba Jiří Škuba
3. 5. 2022 6:12
Nominace polských sudích na nejdůležitější zápas aktuálního ročníku fotbalové Fortuna:Ligy mezi Slavií a Plzní (1:1) nebylo šťastným řešením. Tvrdí to Ivan Grégr, muž, který ve své době patřil mezi nejlepší světové sudí a jenž má na kontě více než 60 mezistátních utkání.
Ivan Grégr
Ivan Grégr | Foto: Aktuálně.cz

Jak hodnotíte výkon polských rozhodčích v nedělním utkání Slavie a Plzně?

Pořád jsem toho ještě plný. Od (pondělního) rána mi volají známí, lidé z fotbalu i rozhodčí, chtějí slyšet můj názor.

A ten je jaký?

Pana rozhodčího Frankowského osobně neznám, ale je mi stydno za jeho výkon. Kdybych mohl běhat, tak bych ten zápas hůř neodpískal ani ve svých osmdesáti letech. Za našich dob bychom za takové představení dostali stopku, počítám tak na čtyři zápasy.

Co vám na jeho výkonu vadilo? 

Každý udělá chybu. Přehlédne faul, ruku, protože měl zrovna špatné postavení. Pan rozhodčí Frankowski ale neměl zápas pod kontrolou už od začátku. Byl nejistý, což hráči vycítí po pár minutách a dokážou toho po zbytek utkání využívat. Hru kouskoval, nenechal ji plynout, plných deset minut v součtu se zkoumalo video.

A co jste říkal penaltovému závěru?

Já bych ani jeden ze zákroků jako nedovolený neposoudil. Při faulu Oscara na Trusu bylo evidentní, že mu situace přišla vhod, píšťalku měl v ústech velmi rychle, zřejmě tím kompenzoval předchozí verdikt. Jeho jediné štěstí je, že je cizinec - pokud by zápas tímto způsobem odřídil český rozhodčí, schytal by to ze všech stran.

Jste proti nasazování zahraničních sudích na klíčové zápasy?

Jsem, považuji to za degradaci českých sudích. Nedávno jsem o tom mluvil s Radkem Příhodou (šéf komise rozhodčích), říkal mi, že je potřeba prostor pro to, abychom si tady v Čechách připravili špičkové arbitry na podobné duely, a že příští rok se už obejdeme bez zahraniční výpomoci. Je pravda, že sudí Marciniak odpískal březnové derby výborně, ale také je to polská jednička. Výkonu Pawla Raczkowského (Plzeň - Slavia) už se něco vytknout dalo a nedělní výkon pana Frankowského? Lépe by to zvládla celá řada našich mladých rozhodčích. A přitom polští sudí stáli na jeden zápas 300 000 korun…

Motivem komise rozhodčích může být i to, že někteří elitní čeští rozhodčí mají ještě z dob působení místopředsedy FAČR Romana Berbra blízké vztahy s kluby, zatímco zahraniční arbitři by měli být jistou zárukou nezávislosti.

Ano, to chápu. Sami rozhodčí by si ale měli uvědomit, že ty kluby je potřebují jen na dvě hodiny, pak už jsou jim k ničemu. Je potřeba si vychovat mladé, kvalitní sudí, abychom se nemuseli obracet s žádostí o pomoc do zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy