Fotbalová asociace prodloužila s LFA smlouvu o osamostatnění nejvyšších soutěží

ČTK ČTK
17. 3. 2023 14:12
Fotbalová asociace ČR (FAČR) prodloužila s Ligovou fotbalovou asociací (LFA) rámcovou smlouvu o osamostatnění profesionálních soutěží. Kontrakt měl vypršet 30. června příštího roku, nově platí do konce června 2028. Součástí je následná čtyřletá opce. Za asociace prodloužili smlouvu na dnešní tiskové konferenci jejich předsedové Petr Fousek z FAČR a Dušan Svoboda z LFA.
Fortuna:Liga zůstane nadále samostatná
Fortuna:Liga zůstane nadále samostatná | Foto: Milan Kammermayer

První a druhá liga se po vzoru některých zahraničních soutěží od FAČR osamostatnily před sedmi lety a od sezony 2016/17 převzala jejich řízení LFA. Obě asociace spolu v květnu 2016 podepsaly smlouvu na šest let s následnou dvouletou opcí, kterou uplatnily. LFA potřebovala prodloužit kontrakt s více než ročním předstihem mimo jiné proto, aby mohla vypsat tendr na audiovizuální práva na nejvyšší soutěž.

"Stávající smlouva byla v mnoha ohledech zastaralá. Probíhalo více než roční vyjednávání mezi FAČR a LFA a nakonec jsme našli kompromis. Výkonný výbor FAČR schválil prodloužení smlouvy jednomyslně," řekl Fousek. "Prodloužení smlouvy je důkaz, že nastavení spolupráce s FAČR je funkční," poznamenal Svoboda.

Součástí dohody je, že LFA bude každý rok přispívat FAČR sedmi miliony korun a k tomu pětiprocentním podílem z výnosu z částky nad 250 milionů korun za sezonu. Naopak liga od FAČR získá 10 procent z výsledků reprezentačního "áčka" v Lize národů a 15 procent z bonusu za případný postup na mistrovství Evropy či světa.

"To znamená, že z komerčního úspěchu LFA bude profitovat FAČR a ze sportovního úspěchu seniorské fotbalové reprezentace bude profitovat LFA. V zájmu všech ligových klubů tak bude maximálně vycházet vstříc reprezentačním potřebám," uvedl Svoboda.

LFA po převzetí profesionálních soutěží zřídila vlastní disciplinární komisi, která má na starosti první a druhou ligu. Komise rozhodčích stejně jako odvolací komise nadále spadají pod FAČR. LFA bude od sezony 2024/25 nově řídit domácí pohár, který dosud organizovala FAČR.

 

Právě se děje

Další zprávy