Sparta bez vyloučeného kapitána poprvé ztratila body, Teplice vyrovnaly v závěru

19. 8. 2023 20:15
Fotbalisté Sparty v pátém ligovém kole remizovali v oslabení v Teplicích 1:1, v sezoně nejvyšší soutěže poprvé nezvítězili a v neděli mohou přijít o vedení v tabulce. Obhájci titulu vedli od 34. minuty po brance bývalého hráče Severočechů Jana Kuchty, jenže od konce úvodního dějství dohrávali bez vyloučeného kapitána Ladislava Krejčího. Bod vystřelil domácím v 85. minutě střídající Egypťan Muhamma
Vyloučený Ladislav Krejčí ze Sparty opouští hřiště v zápase F:L v Teplicích
Vyloučený Ladislav Krejčí ze Sparty opouští hřiště v zápase F:L v Teplicích | Foto: ČTK

Pražané, kteří v úterý vypadli z kvalifikace Ligy mistrů po neúspěšném penaltovém rozstřelu s FC Kodaň, se příliš dobře nenaladili na úvodní čtvrteční duel závěrečného 4. předkola Evropské ligy. V něm se představí na hřišti AEK Atény, nebo Dinama Záhřeb.

Sparta v lize s Teplicemi podeváté v řadě neprohrála a od května 2014 bodovala na jejich hřišti v 10 utkáních po sobě. "Skláři" nevyhráli v nejvyšší soutěži potřetí za sebou, ve čtyřech z úvodních pěti kol však bodovali. V neúplné tabulce jsou sedmí.

"Takový výsledek ani výkon jsme nechtěli. Ani při rovnocenném počtu hráčů na hřišti jsme nehráli dobře. Červená karta nám druhý poločas ztížila, pak už záleží na bránění celého týmu a využití těch několika málo příležitostí v útoku. Bohužel jsme ale inkasovali pozdní gól ze standardní situace," řekl dánský trenér Sparty Brian Priske na tiskové konferenci.

V sestavě Teplic po příchodu na hostování ze Slavie poprvé nastoupil záložník Hronek. Hostující kouč Priske udělal oproti domácímu duelu s Kodaní šest změn v zahajovací jedenáctce. Na utkání dorazilo 15.841 diváků, větší návštěvnost na ligové utkání zažila Stínadla naposledy v říjnu 2013 proti Plzni (16.180 fanoušků).

V osmé minutě vypálil Fila z dálky k tyči, ale gólman Vindahl balon pokryl. Sparta se k prvnímu většímu ohrožení hostující branky dostala v 25. minutě, Haraslínova tečovaná střela zpoza vápna těsně minula tyč. Po půlhodině hry Minčev přistrčil v šestnáctce míč na Ryneše, jenže ten napálil tyč. Za dalších 30 vteřin Laci vystihl špatnou Vachouškovu rozehrávku a Mejdr trefil druhou tyč.

Pražané ale zvýšenou aktivitu nakonec v gól přetavili. Dlouhý nákop Vindahla prodloužil Laci na volného Kuchtu a český reprezentant se tváří v tvář brankáři Grigarovi, který dříve chytal za Spartu, nemýlil. Zásah hostů posvětil i videorozhodčí (VAR) Kocourek. Kuchta třetím gólem v ligové sezoně dorovnal v čele tabulky střelců spoluhráče Haraslína. Letenští mají se 14 vstřelenými brankami nejlepší útok v lize.

"Před gólem jsme měli dvakrát štěstí, Sparta nastřelila dvě tyčky. Obdržený gól nás nepoložil, pořád jsme jim byli rovnocenným soupeřem," uvedl trenér Teplic Zdenko Frťala, který v pražském celku působil jako asistent.

V další příležitosti se ocitl Laci, ale přestřelil. V závěru úvodního dějství Krejčí zastavil unikajícího Daniela Filu a sparťanský kapitán k velké nelibosti teplických hráčů uviděl pouze žlutou kartu. Do hry se však vložil VAR a sudí Volek po zhlédnutí opakovaných záběrů hostujícího stopera ve třetí minutě nastavení vyloučil. Krejčí obdržel v ligové kariéře třetí červenou kartu.

"Pro mě ta situace (s vyloučením) byla jasná, ale už jsem zvyklý, že u rozhodčího nemůžu moc vědět, jestli to tak bude, nebo ne," prohlásil Fila. Severočeši ještě před odchodem do šaten zahrozili ze standardních situací.

V 56. minutě si Trubač vyměnil balon s Hronkem a nahrál Vachouškovi, který však velkou příležitost zahodil. Domácí se poté dlouho nemohli proti hostující obraně prosadit, v 85. minutě ale po akci dvou příchozích hráčů z lavičky srovnali. Jásir si na bližší tyč naběhl na Krsmanovičův centr z rohu a překonal Vindahla. Egyptský hráč ve 13. utkání v české lize zaznamenal první trefu.

"Neřekl bych, že nám došly síly. Bylo to spíš vyústění situace, že jsme hráli o jednoho méně. Zatáhli jsme se a Teplice začaly víc držet balon. Před gólem neměly vylouženou šanci. Bohužel jsme inkasovali z jedné standardky," konstatoval stoper Pražanů Filip Panák.

Teplice doma v lize neprohrály posedmé za sebou. Sparta venku v nejvyšší soutěži od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii neprohrála 14 duelů po sobě. Tabulku vede o bod před městským rivalem Slavií, ale Vršovičtí mají k dobru nedělní domácí zápas s Ostravou.

5. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 85. Jásir - 34. Kuchta. Rozhodčí: Volek - Nádvorník, Vlček - Kocourek (video). ŽK: Frťala (trenér), Fila, Hora - Loučka (asistent trenéra). ČK: 45.+3 Krejčí (Sparta). Diváci: 15.841.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Cykalo - Hora (61. Krsmanovič), Hronek (74. Knapík), Radosta, Jukl (74. Křišťan) - Trubač - Fila, Vachoušek (58. Jásir). Trenér: Frťala.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí - Mejdr, Laci, Pavelka (90. Kairinen), Ryneš (80. Zelený) - Minčev (63. Sejk), Haraslín (46. Sadílek) - Kuchta (63. Olatunji). Trenér: Priske.