Derby "S" bude v listopadu. Plzeň začne cestu za obhajobou na Dukle, Sparta přivítá doma nováčka

ČTK ČTK
20. 6. 2018 13:59
V prvním kole příštího ročníku fotbalové ligy zavítá na Letnou Opava, Slavia vkročí do sezony v Olomouci.
Derby "S" by v příštím ročníku ligy nemělo mít zimní kulisu
Derby "S" by v příštím ročníku ligy nemělo mít zimní kulisu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Plzně začnou obhajobu ligového titulu zápasem na hřišti pražské Dukly. Sparta v úvodním kole nového ročníku přivítá nováčka Opavu, Slavia nastoupí v Olomouci. Derby mezi Spartou a Slavií se odehraje začátkem listopadu ve 14. kole na Letné a odveta v Edenu přijde na řadu ve 28. kole v polovině dubna. Rozhodl o tom dnešní los.

V podzimní části, která potrvá od 20. července do 17. prosince, se nově odehraje 19 kol, jelikož se mění hrací systém a přibudou zápasy. Zbylých 11 kol se uskuteční na jaře, které odstartuje 8. února. Základní část skončí 29. dubna, pak bude následovat nadstavba.

Nováček z Příbrami sehraje první dvě utkání s Teplicemi a Bohemians Praha 1905 v domácím prostředí. Naopak Karviná začne dvěma venkovními duely v Liberci a na Slavii.

Losování se znovu uskutečnilo podle takzvaných Frončekových tabulek. Ty dokážou zohlednit, aby si domácími zápasy nekonkurovala mužstva z jednotlivých regionů, ale třeba také nevhodné klimatické podmínky.

Tentokrát bylo třeba zohlednit zejména to, že nováček z Opavy kvůli rekonstrukci svého stadionu bude velkou část podzimu hrát v azylu v Brně, kde Zbrojovka bude hrát druhou ligu. "Opava nezačne na svém stadionu, ale v Brně, a tak se to muselo zařídit tak, aby když Brno hraje doma, hrála Opava venku," řekl ředitel profesionálních soutěží Tomáš Bárta.

Liga oproti minulosti doznává výrazných změn v hracím systému. Celkem ke 30 kolům přibude dalších 42 zápasů nadstavbové části a baráže. Prvních šest týmů se zúčastní pětikolové skupiny o titul. Týmy na sedmém až desátém místě si pohárovým způsobem na dva zápasy zahrají o to, kdo se čtvrtým, nebo pátým mužstvem bude bojovat o místo v Evropské lize. Zbylých šest týmů bude hrát o udržení, přičemž poslední celek sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici absolvují baráž na dva zápasy s druhým a třetím z druhé nejvyšší soutěže o dvě místa v lize.

K výrazné změně dochází i u časů výkopů. Nebudou už večerní zápasy hrané po 20. hodině, které byly zejména v zimním období neoblíbené. "Věřím, že to fanoušci ocení, že tyto zápasy vypadávají. Nebylo to jen kvůli složitější dopravě na tyto večerní zápasy, ale i kvůli zimním měsícům, kdy to nebylo pro fanoušky komfortní," uvedl Svoboda.

Oproti minulé sezoně se naopak vrací pondělní zápasy. Především ale budou pevně dané začátky. V pátek se bude hrát od 18:30, v sobotu od 15:00, 17:00 a 19:00, v neděli od 15:00 a 18:00 a v pondělí od 18:00. V zimním období dojde k posunu a v pátek se bude hrát od 17:30 a v sobotu a v neděli od 15:00 a 17:00.

"Vnímám to jako důležitý přínos pro ligu, že schéma bude jasně dané a fotbal se nebude muset přizpůsobovat ostatním sportům. Bylo důležité to ustálit," dodal Svoboda.

Nejzajímavější zápasy by v televizi většinou měly být v sobotu od 19:00 a v zimě od 17:00. "A platí, že proti televiznímu zápasu se nebude hrát žádné jiné utkání. Výjimky mohou nastat jen v případě pohárových účastníků," dodal Bárta.

Program 1. kola první fotbalové ligy (20. až 23. července):

Bohemians Praha 1905 - Slovácko, Příbram - Teplice, Baník Ostrava - Jablonec, Dukla Praha - Viktoria Plzeň, Slovan Liberec - Karviná, Sparta Praha - Opava, Sigma Olomouc - Slavia Praha, Zlín - Mladá Boleslav.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy