Cílem je obhajoba titulu, Liga mistrů snem. Zahraničními hvězdami nic neriskujeme, říká Tvrdík

David Janeczek David Janeczek
27. 6. 2017 16:15
Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík oznámil největší posily sešívaných před bojem o Ligu mistrů. Bývalý ministr obrany rovněž hovořil o přestupovém "boji" s pražskou Spartou nebo o rozpočtu Slavie.
Jaroslav Tvrdík během mistrovských oslav.
Jaroslav Tvrdík během mistrovských oslav. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Slavia zhruba měsíc před ostrým startem sezony a týden před přípravou v Rakousku oznámila hned tři hvězdné posily evropského formátu. Na tiskové konferenci prozradil předseda představenstva Jaroslav Tvrdík jména Halila Altintopa, Ruslana Rotaně a Dannyho

Bývalý ministr obrany předstoupil před novináře společně s trenérem A-týmu Slavie Jaroslavem Šilhavým a generálním ředitelem klubu Martinem Krobem. Během více než hodinové tiskové konference si ale nejčastěji bral slovo právě Tvrdík. 

"Máme dva cíle. První je velmi blízký. Již 25. července a o týden později nás čeká třetí předkolo Ligy mistrů a pro nás to budou zápasy pravdy. Můžete být mistrem v Česku, ale naše síla se ukáže až na mezinárodní scéně. Jednoznačný cíl je zkusit se dostat do základní skupiny Evropské ligy. Z druhé strany se nechceme vzdát snu účasti v základní skupině Ligy mistrů. Učinkování v Evropské lize bereme jako realistický cíl a Liga mistrů je naším snem," začal Tvrdík hned poté, co poděkoval všem ve Slavii za uplynulou sezonu. "Druhým cílem musí být jednoznačně obhajoba titulu," dodal.

Slavia vedle tří zahraničních hvězd představila týden před začátkem přípravy v Rakousku ještě tři české mladíky Matěje Chaluše, Daniela Trubače a Filipa Panáka. Už dříve tým doplnil Jakub Jugas, který nahradil Michaela Lüftnera odcházejícího do Kodaně.

"Naše posily bych rozdělil do několika kategorií. Kupujeme hotové hráče, mladíky, na kterých bychom chtěli v budoucnu stavět, a také zkušené hráče, jako je Halil Altintop, Ruslan Rotaň a Danny. Tedy fotbalisty, kteří nám pomohou v boji o pohárovou Evropu a velmi nám pomůžou v současné etapě klubu. Nemůžeme totiž vyloučit, že budeme potkávat nejprestižnější týmy Evropy, a náš mladý tým může znervóznět a takoví hráči ten tým mohou uklidnit," vysvětlil Tvrdík a později dodal, že podobných hráčů může v budoucnu do Slavie přijít více.

Posilování ještě nekončí, naznačil Tvrdík

Osmačtyřicetiletý bývalý šéf Českých aerolinií vysvětlil, proč se nebojí, že by takové hvězdy mohly rozbít dobrou atmosféru v týmu. "Všichni působí mimořádně skromně, i tohle byla věc, kterou jsme prověřovali. Do našeho týmu není snadné takové hráče zapracovat, ale všichni zanechali skvělý dojem. Strávili jsme velmi příjemný večer s Dannym. Je to úžasný sympaťák. Podobně jako Halil a Ruslan."

"Halil měl dokonce od Augsburgu nabídku na prodloužení smlouvy, kterou nevyužil. Jsem velmi pyšný, že si vybral Slavii. Hodně hráčům bych přál, aby o nich média psala tak, jako o Halilovi v Německu. S Dannym jsme jednali ještě dnes. Hodně mě zamrazilo, když dostal ještě včera nabídku od Krasnodaru a dalších ruských klubů. Oba se připojí k týmu před soustředěním v Rakousku," popsal Tvrdík, že o nové tváře Slavie byl zájem i v prestižnějších soutěžích. 

Tvrdík rovněž nevyloučil, že tím Slavia končí s posilováním. "Rovněž jsme sledovali mladé reprezentanty z celé Evropy. Pro všechny kluby je ale logické, že své hráče nepustí před koncem Eura. Ceny těch hráčů se totiž mohou během turnaje hodně zvýšit. Mluvilo se o panu Lobotkovi, který označil Slavii jako dobrou adresu. Takže uvidíme, co se ještě stane."

Sešívaní vydělávají i na prodeji hráčů

Slavii ale také před sezonou opustili hned tři hráči základní sestavy. Antonín Barák, Michael Lüfnter a Jiří Pavlenka, kterého i přes počáteční odmítnutí uvolnili sešívaní do německých Brém.

"Není jednoduché oznámit odchod Jiřího Pavlenky. Musím říct, že jsem se ho opakovaně snažil přesvědčit, aby zůstal. Tvrdým vyjednáváním nám německý klub nabídl částku přesahující 3 miliony eur. Navíc máme slíbené i další bonusy. Takže Pavlenka přišel za 10 milionů a odešel za 100 milionů. Nechtěli jsme, aby z toho byl další případ Konaté. Mohli jsme ho poslat na hostování v Česku nebo ho nechat chytat v juniorce, ale po zralé úvaze jsme ho pustili, protože chceme mít v kabině dobrou atmosféru. Věříme, že v Honzovi Laštůvkovi máme stejně kvalitního brankáře," vysvětlil postoj klubu Tvrdík.

"V současnosti platí, že když sečtu naše přestupy, tak naše příjmy dosáhly asi 250 milionů korun. Jsem rád, že i tento signál ukazuje, že má klub zdravou ekonomiku. Majitelé nám dali svolení k tomu, abychom tyto peníze znovu investovali," sečetl Tvrdík peníze za odchody Antonína Baráka, Michaela Lüftnera, Jiřího Pavlenky, Jiřího Mikuly nebo Jaroslava Mihalíka, na kterého polská Cracovia uplatnila po povedeném Euru opci. 

Velmi zajímavě posiluje také hlavní konkurent Slavie z Letné. "Zaregistroval jsem, že pan generální ředitel Sparty Adam Kotalík popřel zprávy, že by Sparta výrazně zvýšila rozpočet, ale také vím, že pan spolumajitel Sparty Patrik Tkáč řekl ve vtipu představiteli čínské společnosti CEFC, že mu dluží peníze, protože vzhledem k výsledkům Slavie museli přidat do rozpočtu fotbalové Sparty hodně peněz," prozradil Tvrdík s tím, že rozpočet Slavie zůstává podobný jako v minulých letech. Tedy okolo 250 milionů korun. 

Muž, který reprezentuje firmu CEFC v Česku, ale prozradil, že ho mrzela loňská zpackaná sezona největšího rivala. "Jednou z největších překážek při přestupech zahraničních hráčů je i kvalita české soutěže. Takže když budou Slavia a Sparta utrácet, tak se ty peníze dostanou do dalších českých klubů a kvalita soutěže půjde nahoru."

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy