Praha - Devět set profesionálních českých fotbalistů už se podle Markéty Haindlové stalo členy České asociace fotbalových hráčů.
Haindlová je prezidentkou této hráčské asociace. Přestože v Česku v I. a II. lize působí celkem pouze 32 klubů, Haindlová trvá na tom, že číslo 900 doopravdy sedí. Čeští fotbaloví profíci samozřejmě působí i v zahraničních soutěžích.
Klíčovou příjmovou složkou pro ČAFH je příspěvek od Mezinárodní asociace fotbalových profesionálů (FIFPro). Haindlová uvádí, že odtud dostala česká asociace fotbalistů v roce 2012 takřka půldruhého milionu korun. v roce 2013 větší sumu. "Ale ještě jsme neprovedli účetní uzávěrku," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Fotbalisty hodně zajímá, jestli se z osob samostatně výdělečně činných promění v zaměstnance klubů. Po lednovém setkání Fotbalové asociace ČR se zástupci UEFA, kterého jste se také účastnila, ze Strahova informovali, že na zavedení zaměstnaneckých smluv v českém fotbale UEFA netrvá…
„Skutečnost je ovšem jiná, trvá na tom. Fotbalová asociace ČR dostala za úkol připravit návrh nové standardizované smlouvy, která by tomu odpovídala. Zatím nám ovšem nic neposlali. UEFA trvá na tom, že od 1. ledna 2015 tady budou mít fotbalisté zaměstnanecké smlouvy. V ostatních zemích jsou v téhle věci mnohem dál.“
Kolik členů má Česká asociace fotbalových hráčů?
„Kolem devíti set.“
Počkejte, tolik profesionálních fotbalistů tady snad skoro ani není.
„Máme kolem 900 členů z I. a II. ligy.“
A členství mají zdarma?
„V tuto chvíli ano, jen když využívají nějaké služby z našeho servisu, tak je tam malý poplatek, který v takovým případě vnímáme jako členský příspěvek.“
A jiné zdroje financování?
„Příspěvek od FIFPro, Mezinárodní asociace fotbalových profesionálů. A také sponzorské příspěvky, ty jsou teď bohužel výrazně nižší, než když jsme začínali.“
FIFPro prodává osobnostní práva hráčů
Kolik dostáváte ročně od FIFPro?
„Za rok 2012 to bylo 1,465 mil. Kč, v loňském roce ještě o něco více, ale rok 2013 doposud nemáme účetně uzavřený.“
Odkud čerpá FIFPro svoji ekonomickou sílu?
„Vlastní kolektivní osobnostní práva fotbalistů, a to na základě rozsudku evropského soudního dvora. Spolupracuje například s firmou na počítačové hry EA Sports…“
…a ta zaplatí za to, že se v jejích fotbalových hrách objevují jména skutečných fotbalistů.
„Přesně tak. Dostává rovněž i podíl z televizních vysílacích práv od FIFA. A ty prostředky pak FIFPro částečně rozděluje mezi 55 národních asociací fotbalistů, mezi které patří i ČAFH.“
Není snadné vás v Praze zastihnout, stále cestujete po celém světě, to platí FIFPro?
„FIFPro má pro to jasná pravidla, která říkají, kterých akcí se musíme povinně zúčastňovat. To je celosvětový kongres, evropský kongres… V Jižní Americe jsem byla na konferenci sportovních právníků. Nemyslím si, že bych nebyla k zastižení, většinu času trávím v Praze."
Vaše hospodaření někdo kontroluje?
„Samozřejmě, zrovna nedávno jsme měli v pražském klubu Infinity něco
jako valnou hromadu ČAFH, tam se účetnictví schvalovalo, tam bylo možné do čehokoli nahlédnout. A v asociaci rovněž funguje revizor, jehož
úkolem je právě kontrola hospodaření."
V souvislosti s minulým kempem pro fotbalisty bez smlouvy se následně objevila kritika tehdejšího sportovního ředitele ČAFH Tomáše Pešíra, že jste prý nezaplatila trenéry.
„Tomáš Pešír si udělal nějakou svoji akci, pak mi poslal faktury a divil se, že mu je nechci proplatit. Už byl od nás odejit, rozhodl se totiž kopat za druhou stranu, za kluby a agenty. A víc už bych k tomu nic říkat nechtěla. Teď jeho práci dělá Dominik Rodinger, co chytával za Bohemku, teď za Zápy. A s trenérem Vernerem Ličkou normálně chystáme další kemp pro nezaměstnané fotbalisty, tam není problém.“
Zařídíme i bakalářské studium online
Výše příspěvku od FIFPro se odvíjí od počtu členů ČAFH?
„Spíš podle naší činnosti, kterou jim pravidelně vykazujeme. Podstatný je pro nás zmíněný kemp pro nezaměstnané fotbalisty, organizujeme pro hráče různá setkání a přednášky, třeba nedávno s licenčním manažerem Stanislavem Rýznarem nebo bezpečnostním manažerem FAČR Martinem Syneckým. První s nimi mluvil o situaci, kdy kluby po fotbalistech vymáhají, aby jim podepsali bezdlužnost, i když jim ve skutečnosti častokrát peníze dluží, Martin Synecký zase hovořil o problému internetového sázení. Fotbalistům nabízíme také studium...“
Vážně?
„Ano, je tady možnost vystudovat bakalářský cyklus sportovního managementu, je to online studium při mateřské univerzitě v Kodani. Pochopitelně jde o studium v angličtině.“
A kolik zájemců o něj jste zaregistrovali?
„Za ten rok tuším dva… Tak ne, jednoho, Martina Kotyzu.! (bývalý hráč Bohemians či Žižkova, nyní působí v Gzira United na Maltě)
Co ještě svým členům nabízíte?
„Tak třeba pojištění pro případ, že by jejich klub skončil v insolvenci. V takovém případě dostanou od pojišťovny tři základní platy. A velkou pomoc vidím v tom, že evidujeme, kterým hráčům končí smlouva, ty informace pak sdílíme s jinými národními asociacemi fotbalistů a umožňujeme tak našim členům na základě vzájemných doporučení získat angažmá tam, kdeje předpoklad, že tam o ně bude dobře postaráno. Pomáhali jsme takhle fotbalistům na Kypr, na Maltu… I opačným směrem, třeba brankáři Zlámalovi ze Španělska do Olomouce.“