Češi na Euru vypadnou s Holanďany, spočítali experti

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 4. 2012 9:00
Titul vybojují podle Castrol Indexu Španělé
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Český tým na fotbalovém Euru postoupí ze základní skupiny, ovšem vypadne ve čtvrtfinále s Nizozemskem, budoucím finalistou turnaje. To není předpověď pochybného věštce, bookmakera či zázračné chobotnice.

Takovou vizi vývoje evropského šampionátu mají experti oceňovaného Castrol Indexu, tedy kalkulátoru určujícího, které týmy mají mentální i fyzické předpoklady k tomu, aby uspěly.

Čtěte také:

Baroš má v hlavě, že končí v reprezentaci. A Rosický?
Bílek má v týmu po Irsku přetlak. Koho na Euro nevezme?

Odborníci spočítali, že ze skupiny A postoupí domácí Polsko z prvního a právě Češi z druhého místa. Ze skupiny B by měli jít dál suverénní Nizozemci a Německo, přičemž smůlu bude mít silné Portugalsko s Cristianem Ronaldem v čele.

Ze skupiny C bez potíží postoupí obhájci titulu a světoví šampioni Španělé a po boji s Chorvatskem také Itálie. Poslední skupinu ovládne Anglie a s ní na úkor Francouzů půjdou poměrně překvapivě dál domácí Ukrajinci.

Nejlepší prý budou znovu Španělé.
Nejlepší prý budou znovu Španělé. | Foto: Reuters

Ti však ve čtvrtfinále podlehnou Španělsku, stejně jako Češi Holanďanům. Experti Castrolu dávají svěřencům kouče Michala Bílka pouze devětadvacetiprocentní šanci silné Oranjes vyřadit. Ve zbývajících utkáních Anglie vyřadí Itálii a Němci Polsko.

V souboji o finále bude Španělsko a Nizozemsko úspěšnější než Německo a Anglie. A titul získají po boji španělští mistři světa.

Castrol Index je kalkulátor, který zaznamenává pohyb fotbalistů na hřišti a určuje, zda má pozitivní nebo negativní dopad na schopnost týmu vsítit nebo obdržet branku. Klíčovým faktorem je, v které zóně hřiště se akce odehrává. Z naměřených hodnot vzniká hodnocení, které se průběžně sčítá.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy