Teroristická hrozba se dotkne i českého týmu na Euru. Hotely budou kontrolovat pyrotechnici

Podívejte se, v kterých hotelích budou na Euru bydlet jednotlivé reprezentace.
V tomto hotelu jsou během fotbalového mistrovství Evropy ubytováni Češi. Jmenuje se Chateu Belmont a leží nedaleko historického centra Tours.
Reprezentace při výběru ubytování volila strategické místo; z Tours mají Češi téměř stejně daleko do všech tří měst, kde sehrají zápasy základní skupiny.
Mezi Tours, Toulouse, St. Etienne a Lens nacestují dohromady zhruba 2880 kilometrů, což je řadí na desáté místo mezi čtyřiadvaceti účastníky.
Takhle vypadají ložnice, kde budou Vrbovi svěřenci spát. Čtyřhvězdičkový hotel Belmont skrývá veškeré potřebné pohodlí.
Foto: Reuters
Petr Koděra Petr Koděra
25. 4. 2016 14:01
Pořadatelé se obávají dalších atentátů extremistů sympatizujících s takzvaným Islámským státem. Francouzská policie, armáda i tajné služby tak reagují na bombové útoky z loňského listopadu v Paříži a letošní březnové v Bruselu.

Praha - Česká fotbalová reprezentace musela kvůli hrozbě terorismu od základu změnit svůj časový program na nadcházejícím evropském šampionátu, který se bude konat na přelomu června a července ve Francii.

Kvůli několikahodinovým prodlevám při cestách mezi zápasy, které si vyžádají pyrotechnické kontroly v hotelích, museli šéfové českého fotbalu přebookovat letenky českého mužstva po Francii.   

Pořadatelé se obávají dalších atentátů extremistů sympatizujících s takzvaným Islámským státem. Francouzská policie, armáda i tajné služby tak reagují na bombové útoky z loňského listopadu v Paříži a letošní březnové v Bruselu.

Rekordní investice do bezpečnosti

Český tým bude mít základnu uprostřed Francie ve městě Tours. Tam bude mít klid, protože ubytovací areál je objednán exkluzivně jen pro něj. Jenže každý zápas pak český tým hraje jinde a bude muset cestovat pokaždé zhruba pět set kilometrů. Přespávat tak bude i v jiných hotelích, kde budou i další hosté.

"Oproti zvyklostem nás ale na pokoje nepustí dřív než ve tři hodiny odpoledne, dokud vše neprohlédnou po předchozích hostech policisté. Jinak to máme většinou naplánované tak, že se ubytujeme zhruba v jedenáct, aby se hráči v klidu naobědvali,“ řekl bezpečnostní ředitel české fotbalové asociace Martin Synecký.

Podobné změny v logistice nyní musí řešit i ostatních třiadvacet národních týmů, které se mistrovství Evropy zúčastní.

Evropská fotbalové asociace UEFA proto uvolnila z peněz určených pro šampionát mnohem vyšší částky na ostrahu týmů a bezpečnost na stadionech, než původně počítala. Náklady nyní podle Martina Syneckého extrémně rostou. "Budou to nejdražší bezpečnostní opatření v historii fotbalu,“ řekl fotbalový bezpečnostní manažer.

Diváci se budou muset připravit především na přísnější osobní prohlídky při vstupu na stadion, který bude navíc zdvojený. Fanoušci projdou kontrolou napřed několik stovek metrů před stadionem, kde u uměle vytvořeného plotu ukážou ostraze vstupenku a obsah zavazadel. Ještě přísnější kontrola včetně elektronické kontroly vstupenky je pak čeká přímo u brány stadionu.

Manuál pro fanoušky

Fotbalová asociace spolu s českou policií a bezpečnostní agenturou G4S, která s reprezentací spolupracuje a jejíž specialisté české fotbalisty střeží, právě v těchto dnech dokončují podrobný manuál pro české fanoušky, kteří se chtějí do Francie vydat. Oficiálně ho představí za měsíc, 24. května.

Kromě praktických rad ve stylu "Co dělat, když…“ v něm příznivci najdou i varování před rozkopanými dálnicemi v Německu a především důkladnými hraničními kontrolami na francouzských hranicích.

"Bude to opravdu přísné. Jako to známe z doby železné opony. Proto chceme fanoušky upozornit, aby se na cestu vydali dříve, protože se na německo- francouzské hranici budou tvořit kolony,“ řekl Martin Synecký.

Český tým pojede před mistrovstvím na soustředění do Rakouska. Nikoliv ale na tradiční místo do Seefeldu. Novou destinaci funkcionáři pečlivě tají. Kromě vedení Fotbalové asociace a týmu to ví zatím údajně jen rakouská policie. Opět z bezpečnostních důvodů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy