Teroristická hrozba se dotkne i českého týmu na Euru. Hotely budou kontrolovat pyrotechnici

Foto: Reuters
Petr Koděra Petr Koděra
25. 4. 2016 14:01
Pořadatelé se obávají dalších atentátů extremistů sympatizujících s takzvaným Islámským státem. Francouzská policie, armáda i tajné služby tak reagují na bombové útoky z loňského listopadu v Paříži a letošní březnové v Bruselu.

Praha - Česká fotbalová reprezentace musela kvůli hrozbě terorismu od základu změnit svůj časový program na nadcházejícím evropském šampionátu, který se bude konat na přelomu června a července ve Francii.

Kvůli několikahodinovým prodlevám při cestách mezi zápasy, které si vyžádají pyrotechnické kontroly v hotelích, museli šéfové českého fotbalu přebookovat letenky českého mužstva po Francii.   

Pořadatelé se obávají dalších atentátů extremistů sympatizujících s takzvaným Islámským státem. Francouzská policie, armáda i tajné služby tak reagují na bombové útoky z loňského listopadu v Paříži a letošní březnové v Bruselu.

Rekordní investice do bezpečnosti

Český tým bude mít základnu uprostřed Francie ve městě Tours. Tam bude mít klid, protože ubytovací areál je objednán exkluzivně jen pro něj. Jenže každý zápas pak český tým hraje jinde a bude muset cestovat pokaždé zhruba pět set kilometrů. Přespávat tak bude i v jiných hotelích, kde budou i další hosté.

"Oproti zvyklostem nás ale na pokoje nepustí dřív než ve tři hodiny odpoledne, dokud vše neprohlédnou po předchozích hostech policisté. Jinak to máme většinou naplánované tak, že se ubytujeme zhruba v jedenáct, aby se hráči v klidu naobědvali,“ řekl bezpečnostní ředitel české fotbalové asociace Martin Synecký.

Podobné změny v logistice nyní musí řešit i ostatních třiadvacet národních týmů, které se mistrovství Evropy zúčastní.

Evropská fotbalové asociace UEFA proto uvolnila z peněz určených pro šampionát mnohem vyšší částky na ostrahu týmů a bezpečnost na stadionech, než původně počítala. Náklady nyní podle Martina Syneckého extrémně rostou. "Budou to nejdražší bezpečnostní opatření v historii fotbalu,“ řekl fotbalový bezpečnostní manažer.

Diváci se budou muset připravit především na přísnější osobní prohlídky při vstupu na stadion, který bude navíc zdvojený. Fanoušci projdou kontrolou napřed několik stovek metrů před stadionem, kde u uměle vytvořeného plotu ukážou ostraze vstupenku a obsah zavazadel. Ještě přísnější kontrola včetně elektronické kontroly vstupenky je pak čeká přímo u brány stadionu.

Manuál pro fanoušky

Fotbalová asociace spolu s českou policií a bezpečnostní agenturou G4S, která s reprezentací spolupracuje a jejíž specialisté české fotbalisty střeží, právě v těchto dnech dokončují podrobný manuál pro české fanoušky, kteří se chtějí do Francie vydat. Oficiálně ho představí za měsíc, 24. května.

Kromě praktických rad ve stylu "Co dělat, když…“ v něm příznivci najdou i varování před rozkopanými dálnicemi v Německu a především důkladnými hraničními kontrolami na francouzských hranicích.

"Bude to opravdu přísné. Jako to známe z doby železné opony. Proto chceme fanoušky upozornit, aby se na cestu vydali dříve, protože se na německo- francouzské hranici budou tvořit kolony,“ řekl Martin Synecký.

Český tým pojede před mistrovstvím na soustředění do Rakouska. Nikoliv ale na tradiční místo do Seefeldu. Novou destinaci funkcionáři pečlivě tají. Kromě vedení Fotbalové asociace a týmu to ví zatím údajně jen rakouská policie. Opět z bezpečnostních důvodů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy