Nedvěd reprezentaci věří. Podobá se prý té z roku 1996

ČTK ČTK
30. 3. 2016 15:46
Majitel Zlatého míče za rok 2003 dokonce vidí ve výběru trenéra Pavla Vrby určité spojitosti s týmem, jenž před dvaceti lety v Anglii překvapil ziskem stříbrných medailí.
Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Bývalý reprezentační kapitán Pavel Nedvěd, který byl dnes uveden do síně slávy českého fotbalu a zároveň se stal ambasadorem čínské ligy, nemá obavy z vystoupení národního týmu na letním mistrovství Evropy. Majitel Zlatého míče za rok 2003 dokonce vidí ve výběru trenéra Pavla Vrby určité spojitosti s týmem, jenž před dvaceti lety v Anglii překvapil ziskem stříbrných medailí.

"A nejenom proto, že rok končí šestkou," řekl Nedvěd novinářům po slavnostním ceremoniálu na Strahově. "Po přípravném zápase se Skotskem sice byla kritika, ale v prvním poločase kluci nehráli vůbec špatně. Takže obavy nemám. Navíc na Euru nebudeme favorité a bez tlaku se nám bude hrát líp," dodal.

Řada hráčů navíc podle Nedvěda bude na šampionátu ve Francii hrát o velké angažmá. "Trenér Vrba poskládal tým dobře a logicky, je v něm hodně mladých kluků, co se budou chtít prosadit," uvedl Nedvěd a připomněl právě mistrovství v roce 1996, po němž on i další jeho spoluhráči zamířili do zahraničí.

"To jsou všechny ty spojitosti, co nás můžou vrátit o dvacet let zpátky," uvedl.

Daridovi s Necidem chybí jen kousek

"Kluci mají šanci a fotbal je o motivacích. Kdo ji má větší, tak se mu i podaří uspět," přidal Nedvěd. Nemyslí si, že by současná reprezentace postrádala výrazné individuality.

"Vždycky v týmu byly a jsou, akorát teď možná nejsou vidět. To stejné platilo i o nás před dvaceti lety. Kluci jako Necid, Darida jsou všechno hráči, kterým chybí jen kousek k tomu, aby nastartovali kariéru do vyšších pater. Navíc nejsou staří, mají všechno před sebou a jde říct, že jsou vlastně úplně na začátku," prohlásil.

Nedvěd se uvedením do síně slávy dočkal druhého ocenění během dvou dnů, v úterý se totiž stal ambasadorem čínské ligy. "Říkal mi to čínský prezident a je to pro mě i Českou republiku velká čest. Vždyť přede mnou tam byl David Beckham," uvedl bývalý hráč Lazia Řím nebo Juventusu, který se s prezidentem Si Ťin-pchingem setkal na úterní večeři.

"Hřeje mě, že vždycky, když kolem mě procházel, tak se zastavil a podal mi ruku," uvedl Nedvěd. "Bylo to moc fajn, u tak velkého stolu jsem ještě nikdy neseděl - 140 lidí v jedné řadě," přidal s tím, že spolupráci s Čínou oceňuje. "Má velký ekonomický a sportovní potenciál a je dobře, že toho můžeme využít a pomoci si navzájem," uvedl.

Čína půjde nahoru

Podle Nedvěda bude také nutné s čínským fotbalem do budoucna počítat. "Udělali velké přestupy, prezident fotbal hodně podporuje. A co vím, tak nabídku jít k nim hrát má třeba i Zlatan Ibrahimovic, takže se můžeme v létě dočkat, že tam půjdou další velká jména," řekl Nedvěd.

"Čínský fotbal půjde nahoru, ale nebude to ze dne na den. Nemají ekonomické problémy a tím, že jich je hrozně moc, tak z kvantity vyberou časem i kvalitu," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy