5. 8. 2010 22:16
Ostrava - Mogilev 1:2, Jablonec - Apoel 1:3
Baník neuspěl ani v odvetě
Baník neuspěl ani v odvetě | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Během čtvrtečního večera vyhasl sen hned trojice českých týmů o účasti v základní části prestižní Evropské ligy.

Černý den načal jako první Baník Ostrava, který jako první nestačil v odvetě třetího předkola na běloruský Dněpr Mogilev a prohrál před vlastními diváky 1:2.

Komňacký: Kypr je úplně někde jinde než naše liga
Zábojník: Byli lepší. Převyšovali nás ve všech řadách
Baník v Mogilevu gól nedal. Porážku 0:1 veze i Jablonec

Reputaci tuzemských zástupců ale později nenapravil ani Jablonec, jenž pro změnu ukončil svou cestu do hlavní fáze domácí porážkou 1:3 s kyperským Apoelem Nikósie.

Překvapení se pak nakonec nekonalo ani v Turecku, kde pro změnu Besiktas Istanbul vyřadil po výsledku 3:0 Viktorii Plzeň.

Baník trefil třikrát brankovou konstrukci

Pro Ostravu to nebylo to povedené utkání. Přihlíželo mu necelých pět tisíc diváků a i od úvodních minut se vyvíjelo nepříliš šťastným směrem. Baník zpočátku svého soupeře zatlačil, dopředu ho hnal fakt, že první zápas prohrál jen 0.1, i přes šance ale nedokázal vsítit první gól.

Nejprve se po pěkné kombinaci ukopl Varadi a o chvíli později orazítkoval tyč Frejlach. Ex-liberecký záložník měl trefit brankovou konstrukci v dalším průběhu ještě dvakrát.

Plány Koubkova týmu výrazně narušila třiadvacátá minuta, kdy Neuwirth stáhl v pokutovém území Jurčenka a rozhodčí odpískal pokutový kop. K němu se postavil sám faulovaný hráč a poslal hosty do vedení.

Baník musel v tuto chvíli vstřelit tři branky, a že není vše ztraceno, ukázal po půl hodině hry Radim Řezník, jenž se dostal k odraženému rohovému kopu a tvrdou ranou dostal ostravské zpět do hry. Jenže měl to být jediný moment, kdy byl brankář Kopancov překonán.

Takto fandí příznivci Baníku Ostrava.
Takto fandí příznivci Baníku Ostrava. | Foto: Ondřej Besperát

Frejlach totiž o chvíli později trefil opět tyč, jeho další ránu pak Kopancov vyrazil a neuspěl ani se svou hlavičkou René Bolf. A když Varadiho zásah neuznali rozhodčí pro předchozí faul, šlo se do kabin za nerozhodného stavu.

Po přestávce navíc byla aktivita domácích pryč. Dlouhé přihrávky za obranu nedělaly běloruskému týmu problémy a ten navíc čím dál častěji hrozil z rychlých brejků.

Jednadvacet minut před koncem pak navíc využil otevřené obrany Byčenok, našel před brankou volného Igora Zenkoviče, a ten zlomil odpor Baníku definitivně.

Tým Miroslava Koubka pak ještě bojoval alespoň za remízu, ale druhý gól nevzešel ani po další Frejlachově střele odražené od brankové konstrukce, tak ani během závěrečném náporu.

Jablonec na Apoel nestačil

Tvrdou lekci dostal pak večer Jablonec. Ten si sice ze hřiště Apoelu Nikósie přivezl prohru 0:1, šance na postup však ztratil v dlouho očekávané odvetě hned v první půli.

Na světelné tabuli svítila čtyřiadvacátá minuta, kdy si po přímém kopu zaběhl za obranu Jorge a hlavičkou z bezprostřední blízkosti překonal bezmocného Špita. To navíc nebylo vše. Kyperský celek působil daleko nebezpečnějším dojmem a za další tři minuty udeřil podruhé. Tentokrát se radoval Charalambides.

Jablonecký Jiří Krejčí v souboji se Sanelem Kuljicem (Austria)
Jablonecký Jiří Krejčí v souboji se Sanelem Kuljicem (Austria) | Foto: Reuters

Severočeši museli v tu chvíli dát čtyři branky. Světlo do zdánlivě neřešitelné chvíle jim nabídl sám brankář soupeře Chiotis, který při výhozu chyboval a nabídl domácím nepřímý kop. Z něho pak vykřesal jiskru naděje Pavlík. Jenže ta doutnala jen další čtyři minuty. To pak utekl nepříliš jistým obráncům Solari a znovu poslal hosty do dvoubrankového vedení.

Ve druhé půli pak už tempo upadlo, Apoel si hlídal jistý náskok a mohl ho ještě zvýšit těsně před koncem, kdy po faulu Špita nařidil rozhodčí pokutový kop. Ten však už Solari neproměnil.

Plzeň dohrávala v devíti

Zázrak na horké půdě tureckého Besiktase Istanbul se nepovedl ani Plzni. Domácí sice nastoupili bez zraného Sivoka, jeho místo ale zaujal Tomáš Zápotočný. V útoku pak nechyběl ani slovenský forvard Filip Hološko.

Viktoria inkasovala poprvé v devětatřicáté minutě, kdy se trefil Quaresma. To už ale nebyl na hřišti vyloučený Navrátil. A když ho pak následoval na začátku druhé půle i Limberský, nebylo pochyb o tom, že si Besiktas už postup pohlídá.

K radosti svých fanoušků navíc Schusterův výběr přidal i další dvě trefy, kdy se krátce před hodinou hry trefil hlavou Delgado a konečný stav pak pečetil ještě Filip Hološko.

Baník Ostrava - Dněpr Mogilev 1:2 (1:1)
26. Řezník - 24. Jurčenko z pen., 70. Zenkovič.
Ostrava: Daněk - Řezník, Neuwirth, Bolf (83. Greguš), Neves - Hušbauer (67. Pilík), Marek, Frejlach - Lukeš, Varadi, Šmejkal (56. Šenkeřík).
Mogilev: Kopancov - Kapov, Gončar, Ževněrov, Obrazov - Byčenok (82. Turlin), Karpovič, Šunejko (89. Raspopov), Těreščenko (85. Černych) - Jurčenko, Zenkovič.

FK Baumit Jablonec - Apoel Nikósie 1:3 (1:3)
33. Pavlík - 24. Jorge, 27. Charalambides, 37. Solari.
Jablonec: Špit - Krajčík, Pavlík, Drsek, Zábojník - Jarolím, Eliáš (46. Vošahlík), Loučka (46. Piták), Kovařík - Lafata (80. Haurdič), Pekhart.
Apoel: Chiotis - Solomou, Jorge, Grnčarov, Boaventura - Broerse - Charalambides, Marcinho (66. Almeida), Pinto, Manduca (83. Michail) - Solari (88. Kontis).

Besiktas Istanbul - Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)
39. Quaresma, 57. Delgado, 71. Hološko.
Besiktas: Hakan - Erhan, Zápotočný, T. Ibrahim (46. Ferrari), Ü. Ibrahim - Necip, Ernst - Hološko, Delgado (60. Tabata), Quaresma - Bobo (68. Nihat).
Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela (75. Hruška), Horváth (83. Rýdel), Rada (75. Hájovský), Kolář , Jiráček - Rezek. Trenér: