Byl to výprask. Ale co by za něj Slavia na jaře dala

Miloslav Lubas
13. 9. 2011 11:30
Mateřská škoka a stará garda to budou mít těžké  
Majitel Slavie Aleš Řebíček.
Majitel Slavie Aleš Řebíček. | Foto: ČTK

Praha - Jak se zdá, tak po zázračném jarním zmrtvýchvstání jede rozvrzaná loďka jménem SK Slavia Praha znovu do pomyslného fotbalového podsvětí.

Po řece Styx ji s ní tam ale nepádluje žádný převozník Cháron. Natož trenér Michal Petrouš. Veze se tam - jak je u ní už špatným zvykem -  tak nějak sama.

Hlavní příčina je jasná. S koktejlem, namíchaným z ´mateřské školky´ a ´staré gardy´, se česká první liga pořádně hrát nedá.

Top manažeři klubu ´poskládali´ kvůli své neuvážené přestupové politice sestavu, v níž by při debaklu 0:4 v Jablonci mohl být pětatřicetiletý veterán Stanislav Vlček tátou osmnáctiletému Václavu Proškovi.

Ale takováhle rarita se může přihodit i v onačejších klubech. Viz AC Milán a dlouhověký Paolo Maldini ve spojení s nadějnými mladíky.

Čtěte také:
Lafata zničil i Slavii. Vyhodí Sešívaní Petrouše?
Verdikt nad slávistickým koučem Petroušem zatím nepadl
Baník opouští další opora, Frejlach posílí Slavii

Italská mašina na úspěchy by ovšem nehromadila vedle sebe další ´stárnoucí otce a nedozrálé syny´.

V jednu chvíli měla Slavia na hřišti pět - náctiletých

Na jablonecké Střelnici se s ostřílenými prvoligovými matadory popasovali osmnáctiletý Prošek a stejně starý Hurka. Devatenáctiletý Petrák a dvacetiletý Nitranský.

V druhé půli trenér Michal Petrouš poslal na trávník ještě osmnáctiletého Voráčka.

Ze čtyř náhradníků do pole bylo Dostálovi 21 let a Petru Kovaříkovi 20. "Je dobře, když mladí  kluci mají šanci hrát ligu, ale měli by ji dostávat v době, když mužstvo jede," řekl novinářům po výprasku v Jablonci Vlček.

Talentovaní, avšak ligou ´neotřískaní´ zelenáči musí za Slavii tahat horské brambory z ohně v hluboké krizi. Jejich šance vyhrávat jsou mizivé.

V základní jedenáctce pomáhali v Jablonci červenobílým ´zajíčkům´ čtyři ´staří psi´- kromě útočníka Vlčka ještě pětatřicetiletý Lukáš Jarolím, čtyřiatřicetiletý David Hubáček a třiatřicetiletý brankář Čontofalský.

Je vůbec v lize menší stoper než Hubáček?

Mimochodem, personální bída Slavie se ukazuje právě na Hubáčkovi. Menšího stopera aby v první lize pohledal.

Však toho taky Jablonec dosytnosti využíval. Co má ale Petrouš dělat, když do středu obrany po zranění Kaufmana a odchodu Vomáčky do Baníku nikoho jiného nemá?

Václav Prošek, jedna z velmi mladých slávistických ´pušek´
Václav Prošek, jedna z velmi mladých slávistických ´pušek´ | Foto: SK Slavia Praha

V Jablonci se v základní sestavě Slavie objevili pouze tři zástupci střední generace, jež hraje v úspěšných týmech většinou klíčovou roli. Není přesycená úspěchy, uplatňuje získané zkušenosti a fyzicky i mentálně je na vrcholu sil.

Útočník Zbyněk Pospěch (28 let) ale hrál s ortézou a celý týden místo tréninku léčil zranění. I handicapovaný Pospěch však byl Petroušovi pro ofenzívu plným právem milejší než další tři  útočníci ze soupisky - dva osmnáctiletí a jeden devatenáctiletý.

Běloruský reprezentant Vitalij Trubila (27 let) na levém beku je totálně z formy. Bývalé opoře sešívaných kromě jiného v Jablonci školácky odskakoval míč při zpracování.

Petr Janda (24 let) v prvním poločase držel Slavii svým pohybem a iniciativou jakž takž nad vodou, ale těsně před přestávkou si dal míč daleko před sebe, a v souboji  o něj se zranil.

Vystřídal ho Tomáš Frejlach (25 let) - kdysi velká naděje české kopané. Během pětačtyřiceti minut neukázal na jablonecké Střelnici v kladném slova smyslu vůbec nic.

Slavii škodí, že šije své mužstvo horkou jehlou

Slavia šla s Jabloncem do předem ztraceného boje nejen kvůli věkově nevyváženému složení mužstva.

Na rozdíl od Jablonce, jehož sestava je ustálená a některé oku lahodící kombinace hraje naslepo, šije současná Slavia svou elitní jedenáctku horkou jehlou.

Milan Černý Slavii chybí víc, než je snesitelné
Milan Černý Slavii chybí víc, než je snesitelné | Foto: ČTK

A mezery po jarních vůdcích Kiselovi, Čelůstkovi, Milanu Černém a Vaniakovi se nepodařilo zacelit.

Kým taky, když vedení klubu za ně nepřivedlo ani jednu kvalitou odpovídající posilu?

Fanoušky zaráží, že Slavia bojuje s mnohem menším nasazením než na jaře, kdy klub stál na pokraji krachu, a fotbalisté nedostávali výplaty.

Teď jim peníze na účty chodí, ale vypadá to, jakoby jim je ´nenouze´ odnaučila housti.

Petrouš i Vlček tvrdí jednohlasně - Na jaře jsme se semkli a hráli jeden za druhého. Teď to tak není.

Soudržnost, vůle nebo zarputilost zmizely s Kiselem a spol

Týmová soudržnost a vůle poprat za tu červenou hvězdu hrudi se však nerodí jen tak sama od sebe. Někdo ji musí vyvolat.

Asi nejvýstižnější označení pro tento nezbytný typ je ´tahoun´.

Především Karol Kisel a Martin Vaniak strhávali na jaře spoluhráče k heroickým výkonům, které se možná pohybovaly až za hranicí jejich možností.

Podle Petrouše měli vůdčí schopnosti i Ondřej Čelůstka a Milan Černý.

Karol Kisel vytáhl na jaře Slavii z ´bryndy´. Teď si užívá Austrálie
Karol Kisel vytáhl na jaře Slavii z ´bryndy´. Teď si užívá Austrálie | Foto: Jakub Šafránek

Vaniak skončil kariéru, Kisel odešel do Austrálie, do země, kterou si zamiloval. Černého a Čelůstku Slavia prodala do Turecka.

Někteří agresivní fanoušci vyčítají v internetových diskusích majiteli klubu, bývalému ministru dopravy a nynějšímu českému oligarchovi Aleši Řebíčkovi, že mu ve Slavii nejde o fotbal, ale o vyprání špinavých peněz.

Nebo, že na Slavii chce vydělat, a tak hráče jen prodává a nenakupuje.

Pravda je ale s vysokou pravděpodobností někde jinde. Letos na jaře odhadoval uznávaný fotbalový byznysmen Miroslav Pelta, že nový majitel Slavie musí na její záchranu vytáhnout alespoň pro 200 milionů korun.

Ať už byla spása po uši zadluženého klubu jakkoli drahá, tak stála strašně moc.

Řebíček není Abramovič. A Slavia je na úrovni Hradce

Řebíček není žádný český Abramovič, aby topil ve svém klubu stamiliony korun ročně.

A tak teď kupuje lacino průměrné fotbalisty nebo ještě levněji vytahuje nejtalentovanější mladíky ze sešívané, případně jiné tuzemské líhně.

Za tři roky bych chtěl se Slavií hrát Ligu mistrů - vyhlásil Řebíček velikášsky poté, co slavný klub koupil od investiční společnosti Natland.

Proč ne.

V sezoně 2011/12 ho ale čeká mnohem těžší úkol. Udržet se v Gambrinus lize. Po kádru, s nímž trenér Petrouš pracuje, se nic jiného chtít nedá.

Jablonecký trenér František Komňacký charakterizoval na tiskové konferenci aktuální situaci ve Slavii  jasně.

Vysokou výhru nad sešívanými nepřeceňoval a své navzdory výsledku 4:0 své hráče víc kritizoval, než chválil.

A přiřadil Slavii do stejného výkonnostního koše jako další dvě mužstva, která Jablonec deklasoval na Střelnici a na Střeleckém ostrově.

Baníku nadělil Baumit doma čtyři góly stejně jako Slavii a České Budějovice potupil na jejich stadionu 5:1.

Oba týmy se krčí na chvostu tabulky s jedním bodem.

Sparta, Plzeň, Liberec, Boleslav - to je pro Slavii ´jiná liga´

Jablonec teď prostě a jasně neměří svou sílu drtivou výhrou nad Slavií. Komňackého zajímá, jak uspěje s dalšími celky, jejichž kvalita je po šesti ligových kolech katapultovala do boje o mistrovský titul.

A vyjmenoval Spartu, Plzeň, Mladou Boleslav a Liberec.

Slavia se ocitla v jiné společnosti. Klíčové pro ni budou souboje s Hradce Králové, Duklou Praha nebo Slováckem. A samozřejmě i s dalšími dvěma jabloneckými oběťmi - Baníkem a Českými Budějovicemi.

Na první pohled nic veselého. Ale slávistická obec by neměla být neskromná. Co by dala ještě ve své předkolapsové éře za to, že jejímu milovanému mužstvu nadělí 11. září čtyři góly Jablonec.

A ne Hlavice, nedaleká obec v Podještědí.

Co by dala Slavia před pěti měsíci za to, že ji teď ´vypráská´ mnohem silnější tým v Gamrinus lize, a ne v České fotbalové lize. 

 

Právě se děje

Další zprávy