V Anglii mají s rasisty mnohem větší problém než v Bulharsku, míní Balakov

mar mar
14. 10. 2019 16:07
Anglický tým absolvoval před kvalifikačními zápasy v Česku a Bulharsku schůzku ohledně toho jak se chovat v případě rasistických útoků na hráče, které především v pondělním zápase v Sofii očekává. Hráči dokonce debatovali nad možností opustit hřiště v případě, že by je někdo rasisticky urážel. Před zápasem se proti anglickému postupu ohradil bulharský trenér Krasimir Balakov.
Krasmir Balakov v kvalifikaci ME 2020 Česko - Bulharsko.
Krasmir Balakov v kvalifikaci ME 2020 Česko - Bulharsko. | Foto: Milan Kammermayer

"Bulharskou ligu hraje spousta hráčů různých národností nebo barvy pleti. Nemáme s rasismem nějaký zvláštní problém jako jinde, třeba zrovna v Anglii," popíchl Balakov svého soupeře.

Předseda bulharského fotbalového svazu si zase na Angličany, kvůli jejich obavám z rasismu v Bulharsku, stěžoval u UEFA. Podle něj neprávem označují Bulhary hanlivě.

Balakov si také stojí za svým. "V naší lize takové problémy nemáme. Zato v Anglii se podobné incidenty dějí napříč všemi úrovněmi fotbalu často. Ale to je normální. Je to velká země s různorodým obyvatelstvem," myslí si. "My s tím v Bulharsku problém nemáme. Opravdu."

Jenže zatímco v domácí lize opravdu Bulhaři větší problémy s rasismem za poslední dobu neřešili, na evropské úrovni mají problémy dlouhodobě. Právě během kvalifikace na Euro 2012 v Bulharsku se odehrál incident, kdy Ashleyho Younga obecenstvo uráželo a svaz pak dostal od UEFA pokutu.

Proti Anglii a Česku budou mít v kvalifikaci Bulhaři zavřených 5000 míst na stadionu kvůli předešlému rasismu ze strany fanoušků a v srpnu UEFA trestala kluby Levski Sofia a Lokomotiv Plovdiv za rasismus v zápasech evropských pohárů.

Situace naznačuje, že bulharský svaz není k rasismu v domácích soutěžích citlivý nebo se problematikou zabývá méně, než například právě anglická asociace.

Kapitán Anglie Harry Kane ujistil, že se jeho tým bude snažit v Bulharsku především vyhrát, ovšem v krajním případě může jeho tým opustit hřiště. To umožňuje i protokol UEFA. Rozhodčí nejdřív může prostřednictvím hlasatele vyzvat fanoušky, aby nevhodného skandování zanechali a případně pak může hráče stáhnout dočasně nebo trvale ze hřiště.

Anglický trenér Gareth Southgate zase vysvětloval, proč s hráči schůzku ohledně rasismu inicioval. "Měli jsme problém v Černé Hoře a z toho to vyústilo. Před venkovními zápasy se musíme připravit i na tohle," řekl novinářům před zápasem s Bulharskem.

"Měli bychom se soustředit na fotbal, rasismus opravdu není problém. Neměli bychom diskutovat o něčem, co se zatím ani nestalo," uzavřel Balakov téma rasismu před zápasem, který se odehraje v pondělí od 20:45 v bulharském hlavním městě Sofia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy