Kamaráda připodobnil k figurce z obalu na čokoládu. Rasismus, křičí v Anglii

av av
25. 9. 2019 14:38
Křídelník fotbalistů Manchesteru City Bernardo Silva nasázel o víkendu hattrick Watfordu, pak ale tweetoval a dostal se do problémů. Na ostrovech se nyní řeší, zda byl jeho příspěvek směřující ke spoluhráči a kamarádovi Benjaminu Mendymu rasistický, či nikoli.
Tweet Bernarda Silvy.
Tweet Bernarda Silvy. | Foto: Twitter

Portugalec Bernardo Silva a Francouz Benjamin Mendy jsou dlouholetí kamarádi. Znají se už ze společného působení v Monaku, v létě 2017 navíc oba přestoupili do anglického velkoklubu, kde v posledních dvou letech bok po boku získali dva mistrovské tituly. 

Rádi se škádlí, vtipkují a hecují, jak to ve fotbalovém kolektivu často bývá. Osobitost jejich kamarádství ale nyní přerostla ve skandál, který řeší celá Premier League.

Silva byl obviněn z rasismu, když na Twitter umístil Mendyho fotku z dětství společně s obalem od španělské čokolády Conguitos, na kterém je karikatura černošského chlapce. "Hádejte, kdo to je?" napsal k příspěvku a přidal dva smějící se smajlíky. 

Přestože Mendy reagoval rovněž se smíchem a napsal Silvovi, že "vede 1:0", strhla se okamžitě vlna reakcí.

Mnoho z nich Silvu upozorňovalo, že by tweet mohl být vnímán jako urážlivý vůči lidem tmavší pleti. Portugalec zklamaně reagoval: "Dneska člověk ani nemůže vtipkovat s kamarádem… Vy lidi jste…" 

Tvůj tweet pak smazal, jenže už bylo pozdě. Začala se jím totiž zabývat anglická fotbalová asociace na popud organizace Kick it out, která se věnuje různým formám diskriminace.

"Jsme extrémně zklamáni, že jsme od Bernarda Silvy něco takového viděli. Rasistické stereotypy nikdy nemohou být akceptovány jako škádlení nebo žert. Šokovalo nás, že někdo, kdo je vzorem pro miliony lidí, nepochopil diskriminující povahu příspěvku," znělo oficiální vyjádření organizace.

Fotbalová asociace už požádala Citizens o podání vysvětlení. Vyslýchat bude i samotného fotbalistu.

Tomu hrozí šestizápasový distanc, který je od července minimálním trestem v případě, že bude hráč uznán vinným z rasismu, ať už na hřišti, mimo něj, nebo i na sociálních sítích.

Svého svěřence se mezitím veřejně zastal trenér Pep Guardiola. Španělský kouč dal jasně najevo, že nerozumí důvodu, proč dělat z celé záležitosti aféru.

"Je mnoho situací s bílými lidmi, kde vypadají podobně jako karikatura. A Mendyho reakce byla jasná. Oni prostě pořád vtipkují," prohlásil po úterní výhře svého týmu ve třetím kole Carabao Cupu na hřišti Prestonu.

Pětadvacetiletý Silva je prý jedním z nejmilejších lidí, které v životě potkal. "Mluví čtyřmi nebo pěti jazyky, což je asi nejlepší způsob jak porozumět tomu, že má otevřenou mysl. A Mendy je jedním z jeho nejlepších přátel. Je jako jeho bratr," vysvětlil Guardiola.

"Bernardo samozřejmě bude s asociací mluvit, je tomu otevřený. Ale nejprve je třeba vědět, s jakým člověkem vlastně mluvíte. Bernardo je příkladná osobnost, a pokud dostane trest, bude to chyba. Nemá to nic společného s barvou kůže nebo národností," uzavřel lodivod City.

Conguitos jsou oříšky plněné v čokoládě, prodávají se především ve Španělsku a Portugalsku. Jejich specifický obal byl kritizován už na začátku 21. století, podle mnohých totiž urážel obyvatele černé pleti. Už v roce 2003 autor karikatury, která byla vytvořena na začátku 60. let 20. století přiznal, že v dnešní době by logo zcela jistě vytvořil jinak.

 

Právě se děje

Další zprávy