Fotbal versus Twitter: Vypněte sociální sítě, nabádá po rasistických útocích Neville

mar mar
23. 8. 2019 11:00
Anglie v posledních dnech řeší rasismus na sociálních sítích vůči fotbalovým hvězdám tmavé pleti. Nejvýraznější postavou kauzy je francouzský záložník Paul Pogba, který to od fanoušků na Twitteru nevybíravě schytal poté, co neproměnil penaltu.
Fotbalista Manchesteru United Paul Pogba v zápase proti Wolverhamptonu.
Fotbalista Manchesteru United Paul Pogba v zápase proti Wolverhamptonu. | Foto: Reuters

Běžela 68. minuta zápasu Wolverhampton - Manchester United. Po zákroku Ryana Bennetta na Pogbu se píská penalta. Pogba si bere míč, jenže jeho ránu k tyči brankář Rui Patrício vyráží a drží remízový stav 1:1. Zatímco Francouz se se spoluhráči ještě přes dvacet minut snaží zlomit utkání na stranu rudých ďáblů, jeho twitterový účet zaplavují rasistické úrážky.

Situace se na ostrovech záhy stala tématem. Zvedli jej sami sportovci a trenéři, kteří slovní útoky na sociálních sítích příkře odsoudili. Nejhlasitějším kritikem se stal hlavní trenér anglické ženské fotbalové reprezentace Phil Neville. Ten vyzval sportovce k bojkotu sociálních sítí.

Jemu a dalším vadilo, že společnosti jako Facebook nebo Twitter dělají proti rasismu na jejich platformách málo. "Musíme udělat drastická opatření. Tyto situace jsem také zažil se svými svěřenci a Instagram ani Twitter proti tomu nic nedělají," stěžoval si bývalý obránce Manchesteru United a Evertonu. K Nevillovi se přidali i Pogbovi spoluhráči.

"Už těmto korporacím nevěřím. Bojkotujme sociální sítě. Zbavme se jich aspoň na šest měsíců," vyzval sportovce Neville. "Uvidíme, jaký dopad to bude mít na tyto společnosti," dodal.

Jeho slova zřejmě měla efekt. Odsuzující reakce z řad sportovců donutily Twitter reagovat, přestože zpravidla podobné situace řeší jen obecnými prohlášeními. Zástupci sociální sítě uvedli, že v budoucnu se budou snažit o aktivnější přístup v boji s rasismem na síti. Zároveň zahájili vyšetřování, které se týká útoků na přibližně padesát fotbalistů tmavé pleti ve Velké Británii.

"Víme, že pro ochranu našich uživatelů toho musíme dělat více. Rasismus u nás nemá místo," píše se v tiskové zprávě Twitteru. Jeho zástupci by se měli v brzké době setkat jak s představiteli Manchesteru United, za který hraje Pogba, tak s organizací Kick It Out, která se snaží prosadit rovnost ve fotbale.

V uplynulých dnech se za Pogbu a další napadané hráče, jako třeba Tammyho Abrahama z Chelsea, postavili například angličtí reprezentanti Harry Maguire nebo Marcus Rashford. "Někdo tyto trolly musí zastavit," prohlásil Maguire. "Už toho bylo dost," zlobil se Rashford.

Potřebný tlak se fotbalové komunitě podařilo vyvinout. Později v prohlášení uvedla společnost Facebook, že bude investovat do technologií, které povedou ke snížení výskytu urážek a obtěžování na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 55 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy