Praha - Představitelé brněnského fotbalového klubu tvrdí, že fotbalové chuligány může zastavit jedině policie a předseda ČSSD Jiří Paroubek jim dává za pravdu.
Do konce týdne předloží Poslanecké sněmovně návrh novely zákona, která by znamenala návrat policie na stadiony. Ministr vnitra Ivan Langer označil návrh za neuvážený. S konkrétní reakcí už přispěchal ostravský Baník, který po výtržnostech svých fanoušků v Brně bude od příště prodávat vstupenky na zápasy na cizích hřištích výhradně na jméno.
V neděli se hrála fotbalová liga poprvé podle nových bezpečnostních pravidel a bez přítomnosti policie, která podle nového zákona od 1. ledna zasahuje na stadionech pouze v případě, že pořadatel situaci nezvládne, na jeho vyzvání a zásah může klubu naúčtovat.
Hned v prvním rizikovém zápase v Brně museli pořadatelé policisty přivolat ještě před začátkem utkání, aby učinili přítrž řádění ostravských výtržníků. Dnešní tisk píše o nepovedeném pokusu, krachu a fiasku. Některé listy dávají hlavní vinu klubům a svazu, jiné kritizují rozhodnutí ministerstva vnitra.
Čtěte také:
Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela
Otázka: Čeká Brno trest? Ani policie neví, co má dělat
Ke kritikům se na dnešní tiskové konferenci přidal i předseda ČSSD. Ministr Langer (ODS) svou novelou podle Paroubka "změnil stadiony v bitevní pole".
Šéf ČSSD soudí, že "normální" diváci přestanou na utkání chodit, poklesne zájem televizí i sponzorů o tento sport a český fotbal se propadne do "fotbalového suterénu".
Paroubek je přesvědčen, že je mimo jiné nutné, aby policie s pořadateli spolupracovala při osobních prohlídkách takzvaných rowdies při vstupu na fotbalová utkání.
Argument, že změna zákona, kterou ministr vnitra prosadil, ušetří peníze daňových poplatníků, odmítl jako nesmyslný ve srovnání s rizikem zranění nebo dokonce ztrát na životech. Dohoda, kterou před týdnem podepsala Policie ČR s Českomoravským fotbalovým svazem, podle ČSSD neodpovídá možnostem svazu ani klubů.
Bělák: Pořadatelé neměli šanci
Ředitel brněnského klubu Radek Bělák je přesvědčen, že najatá bezpečnostní agentura nemohla nedělním násilnostem zabránit. V pondělí řekl, že k tomu má dostatečné možnosti jedině státní policie a bez ní by se prý v neděli v Brně vůbec nehrálo.
"Pouze státní policie má na podobné střety vycvičené muže, kteří mají také odpovídající výstroj, přilby, štíty a další prostředky. Také přesně vědí, co jim při zásahu dovoluje zákon," uvedl brněnský funkcionář. Zdůraznil, že policie zasáhla až v okamžiku, kdy výtržníci začali ničit majetek jako technické zábrany, ochranné ploty a otočné panely.
Čtěte více: Začíná fotbalová liga, z tribun mizí policejní dozor
Změnu současné situace může podle brněnského sportovního ředitele přinést pouze legislativa. "Je to problém celé společnosti. Na fotbal se chodí vyřádit kriminální živly, které ničí už cestou vybavení vlaků i autobusy," připomněl Bělák. Takoví výtržníci by podle něj měli být zadrženi, co nejrychleji odsouzeni a okamžitě potrestáni. Také by prý pomohlo zakázat jim přístup na fotbal.
Bělák je přesvědčen, že klub udělal přímo na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a že by za policejní zásah neměl platit. Při opakovaných incidentech navíc vidí nebezpečí v tom, že na zápasy bude brzy velmi obtížné sehnat jakoukoliv agenturu.
Policie ve středu oznámí, zda brněnskému klubu zásah naúčtuje.
"Sčítáme si výdaje, které jsme se zásahem měli. Nejsem schopen nyní říci, zda je klubu vyúčtujeme," uvedl náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk. "Je jasné, že ochranka fanoušky nezvládla. Otázkou ale je, zda selhala. Čelila té nejhorší sebrance v podobě polských fanoušků," prohlásil šéf brněnské policie Martin Kotlan.
Podle ministra Langra však zůstává otázkou pouze to, zda budou brněnští platit pouze za zásah policie na stadionu, nebo zda budou navíc muset uhradit i pokutu za nezvládnutí pořadatelských povinností. "Z toho, co vím, jednoznačně vyplývá, že pořadatelé v Brně své povinnosti nezvládli tak, jak měli," uvedl Langer.
Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý tvrdí, že první jarní kolo přesně potvrdilo obavy z některých rizikových zápasů, ale současně ukázalo, že kluby se na nová opatření dokázaly připravit. I při výtržnostech v Brně se podle něj spolupráce pořadatelů s policií vydařila.
"Podobných zápasů jako v Brně je za sezonu tak dvanáct. Někdy prostě nastanou situace, že nevycvičení a nevyzbrojení pořadatelé s fanoušky nic nezmůžou," uvedl Mokrý. "Budeme si muset časem rozebrat, co by bylo ještě možné vylepšit," dodal.
Odradit výtržníky se konkrétním opatřením snaží Baník, který v reakci na výtržnosti svých fanoušků rozhodl, že bude prodávat vstupenky na zápasy svého týmu na hřištích soupeřů už pouze takzvaně na jméno.
Znamená to, že získat vstupenku na zápas Baníku venku bude v předprodeji v Ostravě možné jen po předložení průkazu totožnosti.
Na vstupenku pak bude zaneseno jméno a datum narození fanouška, u vchodu na stadionu proběhne kontrola. Při nesrovnalostech nebude fanoušek do hlediště vpuštěn. "Je to jediné možné řešení jak ulehčit situaci ostatním klubům," uvedlo vedení Baníku na svém webu.