Otázka: Čeká Brno trest? Ani policie neví, co má dělat

Sport Sport, ČTK, Red Spo
23. 2. 2009 12:35
Šéf brněnské policie zatím shromažďuje podklady

Brno - Stane se Brno prvním fotbalovým klubem, který bude muset platit policii za zásah na stadionu? Ani šéf brněnské policie Martin Kotlan zatím neví, zda se klub musí obávat finančního postihu.

Podle smlouvy s Českomoravským fotbalovým svazem, uzavřené před týdnem, za klid při utkáních nově odpovídá pořadatelská služba. Policisté vstupují na stadiony jen ve stavu nejvyšší nouze.

V případě, že se tak stane kvůli selhání ochranky, mohou žádat proplacení svého zákroku.

"Je jasné, že ochranka fanoušky nezvládla. Otázkou ale je, zda selhala. Čelila té nejhorší sebrance v podobě polských fanoušků (pozn.: posílili řady příznivců Baníku)," uvedl Kotlan, jenž nyní shromažďuje podklady k zákroku.

Čtěte více: Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela

K nejdůležitějším budou patřit kamerové záběry. Vedení jihomoravské policejní správy je vyhodnotí a rozhodne, zda vystaví 1. FC Brno účet. Představitelé klubu doufají, že se tak nestane.

Kotlan připustil, že se ochranka snažila dav zvládnout.

Příznivci Baníku přesto prolomili branku a vnikli na hřiště. Trvalo dvacet minut, než se je podařilo zahnat do jejich sektoru, utkání začalo místo v 15 hodin až krátce před půl čtvrtou.

Pět lidí bylo kvůli těmto incidentům zadrženo.

Ředitel brněnské policie považuje za důležité, aby klub z nedělních událostí vyvodil důsledky. Podle něj je nutné zpevnit branku i oplocení oddělující sektor diváků a hřiště.

Čtěte také: Sparta se blíží čelu, chuligáni řádili na Hané i v Brně

Otázkou je, podle jakého klíče by policie při vyúčtování zásahu postupovala.

Do zákroku přímo na stadionu se zapojilo asi sto policistů. "Pro nás je nejdůležitější, že kluby vedeme k tomu, aby se více staraly o bezpečnost při utkáních. Je jasné, že jsme v této oblasti teprve v počátcích," řekl Kotlan.

Obdobné problémy jako v Brně vznikly v neděli při dalším rizikovém duelu Olomouce s pražskou Spartou, tam však pořadatelé tlak hostujících fanoušků ustáli a policie byla pouze v roli pozorovatele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy