Otázka: Čeká Brno trest? Ani policie neví, co má dělat

Sport Sport, ČTK, Red Spo
23. 2. 2009 12:35
Šéf brněnské policie zatím shromažďuje podklady

Brno - Stane se Brno prvním fotbalovým klubem, který bude muset platit policii za zásah na stadionu? Ani šéf brněnské policie Martin Kotlan zatím neví, zda se klub musí obávat finančního postihu.

Podle smlouvy s Českomoravským fotbalovým svazem, uzavřené před týdnem, za klid při utkáních nově odpovídá pořadatelská služba. Policisté vstupují na stadiony jen ve stavu nejvyšší nouze.

V případě, že se tak stane kvůli selhání ochranky, mohou žádat proplacení svého zákroku.

"Je jasné, že ochranka fanoušky nezvládla. Otázkou ale je, zda selhala. Čelila té nejhorší sebrance v podobě polských fanoušků (pozn.: posílili řady příznivců Baníku)," uvedl Kotlan, jenž nyní shromažďuje podklady k zákroku.

Čtěte více: Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela

K nejdůležitějším budou patřit kamerové záběry. Vedení jihomoravské policejní správy je vyhodnotí a rozhodne, zda vystaví 1. FC Brno účet. Představitelé klubu doufají, že se tak nestane.

Kotlan připustil, že se ochranka snažila dav zvládnout.

Příznivci Baníku přesto prolomili branku a vnikli na hřiště. Trvalo dvacet minut, než se je podařilo zahnat do jejich sektoru, utkání začalo místo v 15 hodin až krátce před půl čtvrtou.

Pět lidí bylo kvůli těmto incidentům zadrženo.

Ředitel brněnské policie považuje za důležité, aby klub z nedělních událostí vyvodil důsledky. Podle něj je nutné zpevnit branku i oplocení oddělující sektor diváků a hřiště.

Čtěte také: Sparta se blíží čelu, chuligáni řádili na Hané i v Brně

Otázkou je, podle jakého klíče by policie při vyúčtování zásahu postupovala.

Do zákroku přímo na stadionu se zapojilo asi sto policistů. "Pro nás je nejdůležitější, že kluby vedeme k tomu, aby se více staraly o bezpečnost při utkáních. Je jasné, že jsme v této oblasti teprve v počátcích," řekl Kotlan.

Obdobné problémy jako v Brně vznikly v neděli při dalším rizikovém duelu Olomouce s pražskou Spartou, tam však pořadatelé tlak hostujících fanoušků ustáli a policie byla pouze v roli pozorovatele.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy