Učinil tak pouhý den před volbami nového prezidenta UEFA, v nichž se Platini postaví Lennartu Johanssonovi, dosavadnímu prvnímu muži evropského fotbalu.
Švéda jeho projev viditelně popudil a podle agentury Reuters roztržka zastínila program prvního dne kongresu v Düsseldorfu, na němž se sešli zástupci 52 evropských zemí.
ČTĚTE VÍCE:
Johansson a Platini hrají o vedení UEFA
Když byl Lennart Johansson před šestnácti lety poprvé zvolen šéfem evropské fotbalové asociace UEFA, největší změny v organizaci evropského fotbalu se právě dávaly do pohybu. Jeho prvním vážným protikandidátem po 16 letech je Michel Platini.
UEFA: Bývalé hvězdy bojují o funkce
Francouz Michel Platini a Němec Franz Beckenbauer, dva z nejlepších hráčů, jaké historie světového fotbalu poznala, dlouhá léta rozhodovali o tom, kam půjde další přihrávka a v jakém rytmu budou jejich týmy hrát.
Blatter delegátům řekl, že by raději viděl zvolení jedenapadesátiletého Platiniho.
"Nechci snižovat zásluhy Johanssona, ale mé sympatie má Platini. Nemám hlasovací právo, mám však právo říct svůj názor," řekl Blatter, který Johanssona před osmi lety porazil při volbách předsedy FIFA.
Johansson neskrýval své roztrpčení a Blatter si ho neudobřil, ani když vypočítal jeho zásluhy o evropský fotbal a o uspořádání mistrovství světa v roce 2006.
"Mluví jednou tak a jednou tak. Nejdřív mě přemlouvá, abych znovu kandidoval, a pak přejde na druhou stranu. To je celý on, ale já touhle cestou jít nechci," zlobil se Švéd.
Zároveň vyslovil obavy o budoucnost UEFA v případě, že v pátek vyhraje jeho francouzský sok. Platini si prý určitě nenechá Švéda Larse-Christera Olssona jako generálního sekretáře a UEFA se tak může dostat do organizačních potíží.
Vengloš dostal od UEFA řád za zásluhy
Kongres Evropské fotbalové unie začal v pátek v Düsseldorfu udělováním vyznamenání za zásluhy o rozvoj fotbalu. Mezi oceněnými byl i bývalý trenér československé reprezentace Jozef Vengloš. Sedmdesátiletý Slovák, který od skončení trenérské kariéry pracuje jako člen technické skupiny FIFA, převzal diamantový řád.
Stejné vyznamenání obdrželi Francouz Jean Appietto, Španěl Josep Lluis Vilaseca Guasch a in memoriam Ital Giacinto Facchetti. Ještě cennější rubínový řád pak dostali Rus Nikita Simonjan a Rakušan Hans Reitinger a posmrtně i legendární maďarský fotbalista Ferenc Puskás a polský trenér Kazimierz Górski.
UEFA za rok vydělala více než 700 milionů eur
Evropská fotbalová unie vykázala za sezonu 2005/06 příjmy ve výši více než 700 milionů eur, což je asi 19 miliard korun. Většinu z nich sice hned rozdělila, ale přesto se může pochlubit ziskem, přesahujícím 32 milionů eur, tedy 900 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou bude v pátek projednávat kongres UEFA v Düsseldorfu.
Na straně příjmů představuje největší položku finančně velmi úspěšná Liga mistrů, jejíž televizní práva vynesla 481 milionů eur. Z nich bylo 436 milionů rozděleno mezi 32 účastníků této lukrativní soutěže.
Dalších 116 milionů přinesli do pokladny unie sponzoři a UEFA už vydělává i na mistrovství Evropy, které se uskuteční v příštím roce v Rakousku a Švýcarsku. Už teď za něj dostala 45 milionů eur a celkově počítá s částkou 585 milionů. Z toho téměř polovinu získá za prodej televizních práv. Vlastní majetek UEFA měl k 30. červnu 2006 hodnotu 242 milionů eur.
Srovnání prosperity s předchozími lety je nesnadné. UEFA totiž vůbec poprvé oznámila výsledky hospodaření za sezonu nikoli za kalendářní rok.