27. 5. 2009 22:35
Barcelona - Manchester United 2:0 (1:0)
Fotbalisté Barcelony jsou novými vítězi Ligy mistrů
Fotbalisté Barcelony jsou novými vítězi Ligy mistrů | Foto: Sport

Řím - Fotbalisté Barcelony se pro tento rok stali králi evropského fotbalu. Katalánský velkoklub porazil ve středečním ostře sledovaném finále Ligy mistrů Manchester United 2:0 a po roce ho tak sesadil z trůnu šampióna.

O důležité branky se postaraly ikony nového španělského (a evropského) mistra Samuel Eto´o a Lionel Messi.

Utkání sice začalo ve večerních hodinách, přesto italská metropole Řím žila pořadatelstvím fotbalového svátku už několik předcházejících dní.

Sedmnácté finále nejprestižnější evropské fotbalové soutěže zahájil v průběhu úvodního ceremoniálu i operní pěvec Andrea Bocelli, který doprovodil svým hlasem i oficiální hymnu Ligy mistrů.

Samotný souboj titánů byl všeobecně vnímán také jako duel dvou nejlepších hráčů světa: Christiana Ronalda a Lionela Messiho.

Zpočátku byl ale zejména na očích první jmenovaný.

Již ve druhé minutě na sebe portugalský záložník upozornil při zahrávání přímého kopu, jehož tradiční střelu s nevyzpytatelnou dráhou letu vyrazil brankář Valdés s velkými obtížemi jen před sebe.

Další velkou šanci měl Ronaldo o chvíli později po Rooneyho přiťuknutí. Tentokrát však mířil mimo.

Střelecká převaha nebyla platná

Na začátku deváté minuty vedl anglický tým na 5:0 na střely. Jak je ovšem tato statistka ošidná, se již přesvědčil v semifinále Petr Čech s Chelsea. A nakonec se v tom museli utvrdit i svěřenci Alexe Fergusona.

Časomíra se zrovna přehoupla do desáté minuty, když se po pravé straně prohnal Samuel Eto´o, vyhnul se šikovně bránícímu Vidičovi a s trochou štěstí prostřelil vybíhajícího gólmana Van der Sara - 1:0.

Manchester mohl vyrovnat o sedm minut později. Po faulu na Ronalda nařídil sudí Busacca přímý kop, ovšem nedávno zvolený nejlepší hráč anglické ligy Ryan Giggs přestřelil.

Podobně si na druhé straně hřiště vedl o chvíli později i Lionel Messi.

Rudí Ďáblové bránili ve finále pětadvaceti zápasovou sérii neporanitelnosti, ovšem psychicky posílená Barcelona jim v prvním poločase příliš míč nepůjčovala a chytrou poziční hrou tak drolila možný tlak.

Podle podobných not se hrálo i po přestávce. Sektor fanoušků katalánského týmu mohl dokonce rozveselit Thierry Henry, ale šance Manchesteru udržel nad vodou skvěle zasahující Van der Sar.

Tým Josepa Guardioly svého soupeře na začátku druhé půle jasně přehrával.

Potřebný klid přinesl Messi

Na dosah druhé branky byl po přímém kopu Xaviho. Španělský mistr Evropy už dokonce Van der Sara překonal, radost mu však překazila tyč.

Obhájce trofeje se sice rval, jeho hru ovšem zdobilo několik nepřesností a jejich hráčům pak dalo hodně síly vybojovat ztracené míče zpět.

Více také: Fergusona naštval. Teď bude pískat finále Ligy mistrů

Po hodině hry se však Barcelona výrazně stáhla a anglický mistr dostal více prostoru k obléhání. Jeho tlak ovšem k vyrovnání nevedl, a tak Barcelona udeřila dvacet minut před koncem podruhé.

Na přesný centr Xaviho si naskočil nepříliš vysoký Lionel Messi a i přestože hlavičkoval v záklonu, doputoval jeho lob až za Van der Sarova záda - 2:0.

Přesto však Manchester nic nezabalil.

Jiskru naděje mohl vykřesat ihned po rozehrání Cristiano Ronaldo, jehož oslovil dobrou přihrávkou Giggs, ale portugalského záložníka vychytal skvělé vyběhnuvší Valdés.

A když na druhé straně neuspěl po týmové spolupráci ani Carles Puyol, mohla Barcelona po závěrečném hvizdu slavit po domácí lize a poháru již třetí triumf v letošní sezoně.