První postupující. Němci nezaváhali ani proti Maďarsku

19. 6. 2024 19:54
Fotbalisté Německa potěšili na Euru své fanoušky také v druhém zápase. Maďaři neproměnili ani vyložené šance, domácí celek vyhrál 2:0 a jako první má jisté osmifinále.

Duel skupiny A ve Stuttgartu rozhodli góly Jamal Musiala a Ilkay Gündogan.

Německo nehrálo tak suverénně jako v prvním utkání proti Skotsku (5:1), ale ukázalo velkou efektivitu v zakončení. Naopak Maďaři měli za stavu 0:1 několik slibných šancí, ale na vyrovnání nedosáhli.

Němci se šesti body vedou skupinu A před Švýcarskem, které dnes hrálo se Skotskem nerozhodně 1:1.

Dobrou pohodu německého týmu z jasné výhry nad Skotskem se povedlo Maďarům sebrat už v první minutě. Hned po rozehrávce obrali domácí o míč a vyrazili do protiútoku.

Na jeho konci se Sallai dral do zakončení, ale dobře vyběhnutý Neuer zabránil brance. Ukázal tak svou zkušenost a sedmnáctým startem na Euru vyrovnal rekord mezi brankáři Gianluigiho Buffona.

O chvíli později se ve vápně dostal k míči Bolla a z úhlu vypálil nebezpečnou střelu, kterou však zablokoval Andrich na roh. Německu se nedařily kombinace jako v prvním utkání a i přes výrazně větší držení míče se jim nedařilo rozebírat maďarskou obranu.

Když to nešlo fotbalově, pomohlo si Německo důrazem. Ve 22. minutě Gündogan tělem na hraně faulu rozhodil Orbána, obral ho ve vápně o míč a připravil dobrou pozici pro Musialu, který tvrdou střelou otevřel skóre.

Záložník Bayernu Mnichov tak navázal na svou trefu z úvodního duelu a ve věku 21 let a 119 dní se stal třetím nejmladším hráčem v historii šampionátu, který dal góly ve dvou zápasech po sobě. Předním jsou jen Wayne Rooney (18 let a 241 dní) a Ferenc Bene (21 let a 114 dní).

"Vedl si brilantně v obou zápasech. Nejenže dal branky, ale v každé ofenzivní situaci je pro soupeře těžké ho bránit. Je velmi silný ve hře jeden na jednoho a hraje jako by si s kamarády kopal na plácku za domem. Nepřipouští si tlak a to z něj dělá tak nebezpečného hráče," ocenil Musialu trenér Julian Nagelsmann.

Maďaři se snažili rychle vyrovnat. A to především jejich hlavní hvězda Szoboszlai. Záložník Liverpoolu nejprve přesně pálil z přímého kopu, Neuer ale byl u tyče včas a míč vyrazil a nohama vleže zastavil i slabou dorážku. Ve 29. minutě se Szoboszlai dostával do další dobré pozice, jeho střelu však dobře zblokoval stoper Tah.

Chvíli před přestávkou Musiala střílel jen do boční sítě, ta se rozvlnila, což zmátlo fanoušky, kteří na chvíli slavili gól. V nastavení první půle zas slavili fanoušci Maďarska, ale radost jim zkazil ofsajd. Po přímém kopu Neuer vyrazil hlavičku k Sallaiovi, který poslal míč do sítě, ale sudí odmávali ofsajd, což potvrdilo i video.

I po změně stran měli herní převahu Němci a v 55. minutě musel brankář Gulácsi vyrazit střílený centr a následně i tečovanou dorážku Kroose. Po hodině hry Maďarsko zahrozilo brejkem, po kterém Varga hlavou branku přestřelil.

Definitivní rozhodnutí přišlo v 67. minutě: Německu se povedlo vykombinovat pěknou akci, Musiala uvolnil na levé straně Mittelstädta, který ve vápně našel zcela volného Gündogana a německý kapitán pohotovou střelou po zemi zvýšil na 2:0.

Německo pak už dohrávalo v pohodě a ještě mohlo zvýšit. Kimmich a Sané však ztroskotali na brankáři Gulácsim. V nastavení mohli Maďaři alespoň snížit, jenže Orbánovu střelu vykopl z prázdné branky Kimmich.

Skupina A:

Stuttgart: Německo - Maďarsko 2:0 (1:0)

Branky: 22. Musiala, 67. Gündogan. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Rüdiger, Mittelstädt - Varga, Csoboth, Rossi. Diváci: 51.000.

Německo: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt - Andrich (71. Can), Kroos - Musiala (71. Führich), Gündogan (84. Undav), Wirtz (58. Sané) - Havertz (58. Füllkrug). Trenér: Nagelsmann.

Maďarsko: Gulácsi - Fiola, Orbán, Dárdai - Bolla (75. Ádám), A. Nagy (64. Kleinheiser), Schäfer, Kerkez (Z. Nagy) - Sallai (87. Csoboth), Varga (87. Gazdag), Szoboszlai. Trenér: Rossi.