Barák ve finále Konfederační ligy opět neuspěl. Po West Hamu slaví Olympiakos

29. 5. 2024 23:33
Fotbalisté Fiorentiny se střídajícím českým reprezentantem Antonínem Barákem podlehli ve finále Evropské konferenční ligy 0:1 po prodloužení Olympiakosu Pireus, který jako první řecký tým získal velkou evropskou trofej. Duel v Aténách rozhodl ve 116. minutě nejlepší střelec soutěže Ajúb Kaabí.
Fotbalisté Olympiakosu Pireus slaví gól ve finále Konfederační ligy.
Fotbalisté Olympiakosu Pireus slaví gól ve finále Konfederační ligy. | Foto: Reuters

Barák přišel na hřiště v 82. minutě, kdy nahradil Giacoma Bonaventuru. Celek z Florencie neuspěl ve finále ani na druhý pokus, loni v pražském Edenu podlehl 1:2 West Hamu.

Olympiakos na stadionu AEK v Aténách využil takřka domácího prostředí a proměnil v zisk trofeje hned první účast ve finále evropského poháru. Trenér José Luis Mendilibar si připsal během jednoho roku další velký úspěch, loni dovedl Sevillu k triumfu v Evropské lize.

Fiorentina v šestém finále v soutěžích UEFA prohrála popáté, uspěla pouze v roce 1961 v Poháru vítězů pohárů. Čtvrtfináloví přemožitelé Viktorie Plzeň čekají na trofej od ročníku 2000/01, v němž ovládli Italský pohár.

Barák nenavázal na spoluhráče z reprezentace Tomáše Součka a Vladimíra Coufala z West Hamu, kteří zůstávají jedinými českými vítězi Konferenční ligy.

Zápas v Aténách začal ve velkém tempu a už ve čtvrté minutě musel brankář Fiorentiny Terracciano vytáhnout skvělý zákrok proti Podenceho obstřelu. O chvíli později skončil na druhé straně Biraghiho střílený centr v síti, do akce se ale zapojil z ofsajdové pozice Milenkovič a sudí gól neuznali.

Osmý tým italské ligy soupeře přestřílel v úvodním dějství 9:2, příliš gólových šancí si ale nevytvořil. Pouze v 21. minutě si Mandragora zpracoval ve vápně míč a z dobré pozice trefil brankáře Tzolakise. Vzápětí po rohovém kopu zahrozil tentokrát zblízka hlavou Podence, Terracciano byl znovu připravený.

Tempo postupně opadlo a i po změně stran se hra odvíjela především ve středu pole. Až v 69. minutě si připsal těžší zákrok Tzolakis po skákavé střele Kouamého.

V 82. minutě se dostal na hřiště Barák, který tak dostal více času než před rokem proti West Hamu, proti němuž naskočil z lavičky až v nastavení. Ani on ale s bezbrankovým stavem nepohnul a finále Konferenční ligy poprvé dospělo do prodloužení.

V něm se hra přece jen otevřela a hned na začátku Terracciano stejně jako v úvodu utkání podržel "Fialky" zákrokem proti Jovetičově umístěné střele.

Ve 116. minutě už ale italský brankář inkasoval. Hezze poslal z levé strany do vápna střílený centr, který dostal hlavou do sítě Kaabí. Jedenáctý gól marockého útočníka v soutěži dlouho zkoumal videorozhodčí kvůli možnému ofsajdu i faulu, porušení pravidel ale neodhalil.

Třicetiletý Kaabí rozhodl pěti brankami už semifinálový dvojzápas s Aston Villou a dnes zařídil Olympiakosu historický úspěch necelý rok před oslavami sta let od založení klubu. Třetí tým tabulky řecké ligy si triumfem v Konferenční lize pro příští sezonu zajistil účast ve skupině Evropské ligy.

Finále fotbalové Evropské konferenční ligy v Aténách:

Olympiakos Pireus - ACF Fiorentina 1:0 po prodl.

Branka: 116. Kaabí. Rozhodčí: Dias - Soares, Ribeiro - Martins (video, všichni Portug.). ŽK: Podence, Jovetič, Kaabí, Paschalakis (mimo hřiště) - Martínez Quarta, Kouamé, Biraghi. Diváci: 32.500.

Olympiakos: Tzolakis - Rodinei, Retsos, Carmo, Ortega (91. Quini) - Iborra, Hezze - Podence (106. Masuras), Chiquinho (78. Horta), Fortunis (73. Jovetič) - Kaabí (120.+2 Arabí). Trenér: Mendilibar.

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Martínez Quarta, Milenkovič, Biraghi (106. Ranieri) - Mandragora, Arthur (74. Duncan) - González (106. Beltrán), Bonaventura (82. Barák), Kouamé (82. Ikoné) - Belotti (59. Nzola). Trenér: Italiano.