Boj proti dopingu biatlonistům komplikuje situaci. V mrazivém Finsku začíná český hon na body

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 3. 2018 10:40
Ve finském Kontiolahti začíná poslední třetina Světového poháru v biatlonu. Češi mají co dělat, pokud nechtějí přijít o tvrdě vybojovaná místa ve startovních listinách.
Veronika Vítková. Na její bodový příděl budou Češi ve Skandinávii hodně spoléhat.
Veronika Vítková. Na její bodový příděl budou Češi ve Skandinávii hodně spoléhat. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Kontiolahti/Praha - Olympiáda byla jasným vrcholem sezony, i po jejím skončení ale český biatlon čelí veledůležité výzvě.

Ve zbývajících závodech Světového poháru budou Češi bránit pozice, jež jim zajišťují i pro další sezonu nasazení pěti biatlonistů a pěti biatlonistek do individuálních závodů.

Tuhle bitvu si sami zkomplikovali důsledným protidopingovým postojem vůči Rusku. Na závěrečnou zastávku seriálu do Ťumeně totiž nepojedou a budou jen čekat, zda jim bodový polštář bude ke splnění cíle stačit.

"Můžeme přijít o kvótu, ale kdyby všichni zavírali oči, nikdy nic nezměníte. Nechceme, aby naše práce vyšla vniveč, protože na nás hodí stín dopingové aféry v jiném národu, který za to není ani potrestaný. A myslím, že by k tomu tak měli přistoupit všichni, protože to špiní náš sport a ve finále to odnesou lidi, kteří to dělají poctivě," uvedl už před časem hlavní trenér Ondřej Rybář.

Tak jako Češi k tomu ale zdaleka všichni nepřistoupí. Na konci března na finále Světového poháru neodcestují Kanaďané a Američané, naopak Francouzi v čele s Martinem Fourcadem bojkot nakonec odmítli. Hlavním důvodem je patrně fakt, že jde živoucí legendě o zisk dalšího velkého křišťálového glóbu.

Český přístup znamená komplikace, ty přesto v tuto chvíli v žádném případě nelze označit za neřešitelné. V pořadí Poháru národů totiž patří Rybářovu výběru shodně osmé místo. Aby i příští sezonu mohl do závodů nasazovat po pěti želízkách, stačí skončit nejhůře na desátém místě.

O něco lépe jsou na tom české ženy. Ty nejsou bodově daleko od sedmého Švédska, na jedenácté Švýcarsko mají v tuto chvíli pohodlný náskok bezmála čtyři sta bodů.

Kazach v podezření

Mezinárodní biatlonová unie dočasně suspendovala lékaře reprezentačního týmu Kazachstánu. Italská policie našla u Chossilbeka Tagajeva v hotelovém pokoji během lednového SP v Anterselvě nedovolené přípravky, například zakázanou látku prednisolon, a je v podezření, že porušil antidopingová pravidla. Proto byl dočasně vyloučen ze všech soutěží IBU, v Kontiolahti není součástí kazašského týmu a čeká ho slyšení před antidopingovou komisí biatlonové unie.

Na české muže se soupeři ze zadních pozic lepí o poznání nepříjemněji. Švýcarsko je jen o deset bodů za nimi, Slovinci a Ukrajinci rovněž zle dotírají. Ukrajinský výběr je jen o 52 bodů za Českem.

V Kontiolahti se do Poháru národů započítávají sprinty, smíšená štafeta a štafety smíšených dvojic. V Oslu pak opět sprinty a mužská i ženská štafeta. V Ťumeni už půjde o body jen ve sprintech, což je pro český tým povzbudivá zpráva.

Přesto nechtějí Češi ponechat nic náhodě a ve Skandinávii zaznamenat co nejvýraznější zisky. Spoléhat budou zejména na úspěšné medailisty z Pchjongčchangu, Veroniku Vítkovou a Michala Krčmáře. Byť české opory připouštějí přetrvávající po-olympijskou únavu.

"Únava přetrvává, to cítím. Ta pauza byla moc krátká, ale co, myslím, že na tom všichni budeme podobně," uvedla Vítková pro oficiální web českého biatlonu.

"Po štafetách v Pchjongčchangu jsem byl úplně, ale úplně hotovej, slabej jako papír. Teď cítím, že hlava už má opět chuť závodit, těší se. Otázkou je, co na to tělo, kam mě pustí, nebo nepustí. Vím, že kondice úplně optimální není. Podléhat tomu ale nechci," doplnil Krčmář.

Jeho současnou formu budou fanoušci moci zhodnotit už ve čtvrtek v podvečer. V 17:45 startuje mužský sprint. Ženy jedou na nejkratší trati v pátek ve stejný čas.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy