SP v biatlonu • Östersund • 13:00

Závod s hromadným startem žen

Konečné pořadí:

1. Dorothea Wiererová (Itálie) 31:58,5 (0)
2. Lou Jeanmonnotová (Francie) +6,3 (0)
3. Julia Simonová (Francie) +11,1 (1)
4. Marte Olsbuová Røiselandová (Norsko) +40,1 (1)
5. Caroline Colombová (Francie) +40,1 (2)
6. Hanna Öbergová (Švédsko) +47,5 (2)
7. Vanessa Voigtová (Německo) +48,4 (0)
8. Emma Lunderová (Kanada) +1:02,5 (1)
9. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +1:13,7 (3)
10. Chloé Chevalierová (Francie) +1:14,3 (2)
11. Markéta Davidová (Česko) +1:14,6 (2)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze sprintu žen v rámci SP v biatlonu ze švédského Östersundu. Závod bude odstartován v neděli 12. března ve 13 hodin.

Slibně má nakročeno k zisku velkého křišťálového glóbu Francouzka Julia Simonová, jež posbírala 943 bodů a na druhou Italku Lisu Vittozziovou disponuje 148bodovým náskokem, další italská biatlonistka Dorothea Wiererová je o dalších 26 bodů zpět. Stabilní výkony v letošní sezóně předvádí česká jednička Markéta Davidová, ta s 582 body okupuje sedmou příčku.

Také pořadí disciplíny vévodí Julia Simonová, která má po dvou bodově hodnocených závodech s hromadným startem na kontě 165 bodů. Nejbližší konkurentkou je Rakušanka Lisa Theresa Hauserová se 126 bodů, 120 bodů má na kontě Anaïs Chevalierová-Bouchetová z Francie. Markéta Davidová je šestnáctá s 51 body a druhou desítku uzavírá s 37 body Jessica Jislová, ta se však do dnešního závodu nekvalifikovala.

Individuální závody ve švédském Östersundu přinesly dvě česká umístění v nejlepší dvacítce.

Závod odstartoval.

Hromadný závod žen je v plném proudu! První zatáčkou projela na prvním místě vedoucí žena Světového poháru Julia Simonová, jež za sebou táhne 29 konkurentek.

Se sedmičkou jedoucí Markéta Davidová si vytvořila solidní pozici, po úvodních metrech se nachází kolem desátého místa.

Máme tu první mezičas, který je položen ve vzdálenosti 1,3 metru od startu. Početné pole nadále táhne Julia Simonová. Markéta Davidová se nachází na devátém místě.

Blíží se první střelecká položka vleže. Julia Simonová před sebe nikoho nepouští, těsně za ní jsou Hanna Öbergová s Lisou Vittoziovou. Markéta Davidová pokračuje na jedenáctém místě, nicméně s malou ztrátou 2,9 vteřiny na čelo.

Všech třicet biatlonistek postupně zaléhá na svůj stav.

Julia Simonová zvládá úvod závodu perfektně. Vybílila všech pět terčů a po první střelbě pokračuje na prvním místě. Markéta Davidová má před sebou poslední nesestřelený terč.

Skvěle! Česká biatlonistka sklopila i poslední terč a střelnici opouští na devátém místě. Parádní střelecký vstup do hromadného závodu.

Hrubě naopak ležku nezvládla Lisa Vittozziová. Druhá žena hodnocení Světového poháru chybovala dvakrát a ze stadiónu odjela na poslední 30. příčce.

Pořadí po 1. střelbě

1. Julia Simonová (FRA) 6:42,4
2. Dorothea Wiererová (ITA) +0,5
3. Anaïs Chevalierová-Bouchetová (FRA) +1,2
4. Lou Jeanmonnotová (FRA) +3,6
5. Vanessa Voigtová (GER) +4,9

9. Markéta Davidová (CZE) +6,2   

Poprvé evidujeme změnu na čele. Krajanku vystřídala ve vedení Anaïs Chevalierová-Bouchetová, Julia Simonová ji kontroluje z druhého místa.

Markéta Davidová zůstává součástí elitní skupinky. Jede na osmém místě, před sebou sleduje Němku Herrmannovou-Wickovou.

Julia Simonová viditelně chce znovu zalehnout na jedničku, proto se vrátila do čela. Chevalierová-Bouchetová je druhá.

Když se znovu zaměříme na Markétu Davidovou, tak ta pokračuje na osmém místě, zbytečně se nikam nežene a čeká, jak se situace vyvrbí po druhé střelbě.

Elitní skupinka čítající jedenáct závodnic zalehá ke druhé střelbě. 

Paráda! Markéta Davidová má na kontě druhou nulu a zůstává v bitvě o stupně vítězek! Střelnici opouští na pátém místě s odstupem 8,2 vteřiny na vedoucí Simonovou.

Druhou střelbou si zřejmě pohřbily naděje na bednu Anaïs Chevalierová-Bouchetová, jež chybovala třikrát, Denise Herrmannová-Wicková dokonce čtyřikrát!

Pořadí po 2. střelbě

1. Julia Simonová (FRA) 13:14,9
2. Dorothea Wiererová (ITA) +2,2
3. Lou Jeanmonnotová (FRA) +4,3
4. Marte Olsbuová Røiselandová (NOR) +6,7
5. Markéta Davidová (CZE) +8,2

Výborně se daří také slovenské reprezentantce Paulíně Fialkové-Bátovské, která má rovněž na kontě dvě nuly a jede na sedmém místě.

Prakticky nepřetržitě působí na čele závodu Julia Simonová. Udržuje si na čele drobný náskok, druhá Lou Jeanmonnotová zaostává rozdílem tří a půl vteřin.

Markéta Davidová udržuje pátou příčku. Dokáže akceptovat tempo čtvrté Marte Olsbuové Røiselandové, a to je dobré znamení.

Je zřejmé, že Julia Simonová nechce povolit žádné ze soupeřek těsné kontakt. Ale musí si dávat pozor, protože na druhé místo si polepšila Dorothea Wiererová a manko stáhla pod tři vteřiny.

Bohužel, Markéta Davidová nyní musí jet za své, Marte Olsbuová Røiselandová se jí vzdálila na čtyři sekundy.

Je před námi třetí střelba, první vestoje. Jako první bude střílet Julia Simonová.

Skvělá Julia Simonová pokračuje v perfektním výkonu. Patnáct výstřelů, patnáct tref, vedoucí žena Světového poháru pokračuje na čele.

To je škoda. Markéta Davidová udělala dvě chyby a definitivně přišla o šanci pomýšlet na stupně vítězek.

V bitvě o bednu zůstávají nadále čisté Lou Jeanmonnotová, Dorothea Wiererová a Marte Olsbuová Røiselandová. Čistá je také pátá Emma Lunderová, ta však je pomalejší na lyžích a ztrácí na závodnici před sebou čtvrt minutu.

Markéta Davidová obkroužila dva trestné okruhy, propad se zastavil na 15. místě. V případě čisté střelby a chyb soupeřek by mohla klapnout alespoň TOP 10.

Pořadí po 3. střelbě

1. Julia Simonová (FRA) 19:43,3
2. Lou Jeanmonnotová (FRA) +7,0
3. Dorothea Wiererová (ITA) +8,0
4. Marte Olsbuová Røiselandová (NOR) +12,8
5. Emma Lunderová (CAN) +29,1
…15. Markéta Davidová (CZE) +1:08,8

Julia Simonová udržuje velmi dobré tempo, na čele má k dobru už dvouciferný počet vteřin. Nejbližší pronásledovatelkou je Italka Wiererová.

Česká reprezentantka Markéta Davidová udržuje patnáctou pozici. Před sebou má v těsném odstupu Chloé Chevalierovou.

Další srovnání, blíží se poslední střelba. Doroteha Wiererová bojuje a odstup stáhla pod hranici devíti vteřin. Pokud vedoucí Francouzka chybuje, má šanci pomýšlet na vítězství.

Rozhodující střelba je tu. Julia Simonová má situaci ve svých rukou, na její zaváhání čeká Wiererová, Jeanmonnotová a Olsbuová Røiselandová.

Přestože Simonová vedla téměř celý závod, tak dnes nezvítězí, protože chybovala posledním dvacátým výstřelem! O triumf si to mezi sebou rozdají čisté Dorothea Wiererová s Lou Jeanmonnotovou, Olsbuová Røiselandová vyrobila jednu chybu.

Poslední stojku zvládla Markéta Davidová bravurně, žádný teč nezůstal černý. Češka si polepšila na jedenácté místo a bojuje o elitní desítku, Tandrevoldová je před ní o pouhé dvě desetiny.

Julia Simonová bojuje, ze střelnice odjela s rozestupem necelých třinácti vteřin na tělo, což by možná mohlo být v možnostech vedoucí ženy Světového poháru stáhnout.

Pořadí po 4. střelbě

1. Dorothea Wiererová (ITA) 26:30,1
2. Lou Jeanmonnotová (FRA) +3,1
3. Julia Simonová (FRA) +12,6
4. Marte Olsbuová Røiselandová (NOR) +32,2
5. Caroline Colombová (FRA) +44,1

11. Markéta Davidová (CZE) +1:10,9

Ale ne, Dorothea Wiererová totiž jede skvěle! Náskok na Jeanmonnotovovou navýšila náskok na 6,7 vteřiny, Simonová také nestahuje a je zpět už o čtvrt minutu!

Markéta Davidová jede výborně a polepšila si na deváté místo. Momentálně táhne skupinku čtyř závodnic, osmá Lunderová je vzdálená o dvacet sekund.

O vítězce je jasno, bude to Dorothea Wiererová! K zajímavému souboji se ovšem schyluje o druhou pozici, Simonová totiž stahuje Jeanmonnotovou.

Dorothea Wiererová po individuálu ovládla také závod s hromadným startem! V závěrečným okruhu nenechala nic náhodě, udržela výborné tempo a hladovým Francouzkám nedala šanci pomýšlet na prvenství.

Lou Jeanmonnotová odrazila nápor Julie Simonové a dokončuje závod na velmi pěkném druhém místě, vedoucí žena Světového poháru končí třetí.

Na širší stupně vítězů se postaví čtvrtá Marte Olsbuová Røiselandová, jež v těsném finiši pokořila pátou Caroline Colombovou, šestá Hanna Öbergová zase odrazila atak Vanessy Voigtové.

Elitní desítka neklapla. Markéta Davidová zabojovala, ale cílem nakonec projela na jedenáctém místě o pouhé tři desetiny za Chloé Chevalierovou.

Konečné pořadí v cíli:

1. Dorothea Wiererová (ITA) 31:58,5 (0)
2. Lou Jeanmonnotová (FRA) +6,3 (0)
3. Julia Simonová (FRA) +11,1 (1)
4. Marte Olsbuová Røiselandová (NOR) +40,1 (1)
5. Caroline Colombová (FRA) +40,1 (2)
6. Hanna Öbergová (SWE) +47,5 (2)
7. Vanessa Voigtová (GER) +48,4 (0)
8. Emma Lunderová (CAN) +1:02,5 (1)
9. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR) +1:13,7 (3)
10. Chloé Chevalierová (FRA) +1:14,3 (2)
11. Markéta Davidová (CZE) +1:14,6 (2)

Závod s hromadným startem ve švédském Östersundu ovládla Dorothea Wiererová, jež tak navázala na triumf ze čtvrtečního individuálu tím nejlepším možným způsobem. Italská biatlonistka sestřelila všech dvacet terčů ve velmi dobrém tempu a ve spojení s výborným během nenašla konkurentku. Vítězku naháněly dvě Francouzky, především Julia Simonová prokazovala výbornou formu, jenže na závěrečné položce minula terč posledním výstřelem, takže se musela spokojit s třetím místem, v posledním běžeckém okruhu neúspěšně atakovala stříbrnou krajanku Lou Jeanmonnotovou.

Po polovině závodu měla "masák" velmi dobře rozjetý Markéta Davidová, která se udržovala v odstupu čtvrt minuty na čelo, jenže na první stojce dvakrát chybovala a rázem bylo po nadějích na bednu, reputaci si částečně napravila čistou čtvrtou položkou a v závěrečném okruhu bojovala o elitní desítku, o tři desetiny nakonec skončila na úkor Chloé Chevalierové jedenáctá.

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy