Přituhuje. Bilance biatlonistů v Pokljuce? Jeden vykloubený palec a denně krvácející Moravec

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 10. 2017 6:10
Čeští biatlonisté se během přípravy takřka nezastaví. V Pokljuce tréninkové dávky odpracovali a už jsou zase ve Finsku. Na prvním sněhu.
Konečně sníh. Biatlonisté už trénují ve Finsku.
Konečně sníh. Biatlonisté už trénují ve Finsku. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Pokljuka - Pro biatlonisty přituhuje. Obrazně i doslovně řečeno. Pouhý měsíc zbývá do prvních závodů Světového poháru a česká reprezentace pokračuje v náročné a bolestivé přípravě na výjimečnou olympijskou sezonu.

Dva týdny v krásném prostředí notoricky známé slovinské Pokljuky rychle utekly a tým šéftrenéra Ondřeje Rybáře už se přemístil na první sníh do finského střediska Imatra ležícího v Jižní Karélii přímo u ruských hranic. Sluneční paprsky a teplé počasí jsou pro sportovce minulostí.

Nyní už je ale důležité začít trénovat přímo na sněhu. "Zrušili jsme přípravu v oberhofském tunelu a zamířili přímo do Finska na první sníh. Mají tam novou střelnici a je připravený 4,5 kilometru dlouhý lyžařský okruh," vysvětlil pro oficiální webové stránky českého biatlonu Ondřej Rybář.

Na soustředění se nyní připravuje na sezonu celkem devatenáct českých nadějí. Další čtyři muži, Matěj Krupčík, Jakub Procházka, Ondřej Šantora a Tomáš Vojík, zatím budou trénovat doma v České republice.

V Imatře budou biatlonisté trénovat deset dnů. Po krátké přestávce pak do Finska odletí ještě jednou. "Ještě uvidíme, jestli do Imatry, nebo dáme přednost vyzkoušenému Vuokatti," prohlásil kouč. Mimochodem, v nejbližších dnech se k týmu poprvé po vleklých zdravotních problémech připojí největší hvězda Gabriela Koukalová (více čtěte ZDE).

O něco dál než dvojnásobná olympijská medailistka jsou v tuto chvíli tři jiní reprezentanti, sužovaní zdravotními komplikacemi.

Eva Puskarčíková uzdravila pohmožděné rameno, Ondřej Moravec se zdárně zotavuje z problémů s játry a Adam Václavík už rozhýbal ošklivě zlomenou nohu. 

"Dva měsíce mě rameno omezovalo v tréninku. Částečně jsem i potom mohla sportovat, ale byl to takový trénink netrénink. Na kolečkových lyžích jsem třeba běhala jen s jednou holí," popsala Puskarčíková. Zranění si způsobila už v červenci po pádu během přípravy v Novém Městě na Moravě.

"Eva už zvládá tréninkovou zátěž dobře, a když se náhodou necítí v pohodě, tak trochu polevíme. Každopádně dělá pokroky, jak na tom ale skutečně bude, odhalí až závody," řekl pro biatlon.cz hlavní trenér ženského týmu Zdeněk Vítek.

Ondřej Moravec pokračuje v boji s nepříjemnou infekcí, mutací viru Epstein-Barrové, který může způsobit infekční mononukleózu. Přes léto úspěšný reprezentant a stříbrný medailista z posledního světového šampionátu trénoval na padesát procent. Od začátku října už postupně přidává.

"Moje krevní výsledky mají zlepšující se tendenci. Už absolvuji tréninky normálně s ostatními kluky a těší mě, že na to tělo reaguje dobře, přestože pocity jsou často strašné," svěřil se.

Moravec zůstává pod drobnohledem lékařů a biochemik Emil Bolek mu v Pokljuce každý den pouštěl žilou. "Měřil mu laktáty i dělal rozbor krve. Ondra už zvládne zátěž kolem osmdesáti procent, je na dobré cestě, ale nechceme nic uspěchat," vysvětlil trenér mužů Michael Málek.

Adam Václavík se zranil v polovině srpna během přípravy ve Francii. Diagnóza byla krutá: zlomená lýtková kost v oblasti hlezna. Operace byla nevyhnutelná.

"Po operaci jsem dostal dlahu, která mi umožňovala alespoň omezený pohyb. Díky tomu jsem nemusel úplně zahálet. Jakmile to šlo, začal jsem makat," ujistil fanoušky. V úvodu rekonvalescence trénoval například soupaž v sedě a věnoval se pilování střelby.

"Jakmile jsem zahodil berle, odjel jsem na několik dnů do Řecka. Teplo a slunce mi dodaly hodně energie. Pak už jsem obul kolečkové lyže a vyrazil nahoru na Ještěd," dodal. Ještě nyní má ale problémy s hybností kotníku, jeho tréninkové dávky se tedy musí doteď snižovat a upravovat.

Pro zajímavost, během celé regenerace přespával Václavík v jabloneckém centru Olymp, v takzvané hypoxii. Pro spánek měl nastavenou nadmořskou výšku 1800 metrů.

Biatlonisté zkrátka nehodlají před olympijskou sezonou podcenit ani ten nejmenší detail. Během dvou týdnů v Pokljuce podle trenérů odmakali vše, co bylo v plánu. Jediným výraznějším zádrhelem se stal vykloubený palec Ley Johanidesové, jako následek pádu na kolečkových lyžích.

Češi ale jedou dál, čekají je poslední čtyři týdny tvrdé přípravy.

 

Právě se děje

Další zprávy