Rychlá palba a dokonalý vzhled. Oslavenkyně Wiererová uchvátila i české biatlonisty

Miroslav Harnoch Petr Paseka Miroslav Harnoch, Petr Paseka
2. 4. 2020 6:16
V posledních sezonách se stala ikonou ženského biatlonu. V pátek bude Italce Dorothee Wiererové třicet let a přemýšlí, jestli má další rok v profesionálním sportu ještě smysl. Českým závodníkům by každopádně chyběla, patří mezi jejich oblíbené kolegyně.
Dorothea Wiererová
Dorothea Wiererová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Dvakrát za sebou vyhrála velký křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku sezony. Je trojnásobnou mistryní světa a dvě medaile má i z olympijských her.

Hvězdu světové úrovně z ní ale neudělaly jen výsledky na trati a střelnici. Ve sportovním světě patří k obdivovaným kráskám, při závodech jí to vždy musí slušet a pečlivě pracuje i s obrázky na sociálních sítích. I díky tomu má třeba jen na Instagramu přes půl milionu fanoušků.

"Obdivuju na ní, jak má všechno promyšlené, od make-upu až po lak na nehtech, všechno musí ladit," potvrzuje česká biatlonová jednička Markéta Davidová.  

Zřejmě i proto, že je Češka o téměř sedm let mladší a ve Světovém poháru působí relativně krátce, nemá si s Italkou zase tolik o čem povídat. Rozhodně s ní ale vychází dobře. 

"Doro je moc milá, vždycky pozdraví. Občas prohodíme i pár slov, ale neprobíráme nic zásadního," dodala "Makula".

Podobně je na tom Michal Krčmář, s rodačkou z italského Brunecku se maximálně pozdraví a sleduje její kariéru spíše zpovzdálí. "Dovolil bych si ji přirovnat ke Gabče Koukalové. Dbají na sebe, rády nakupují, a co se biatlonu týče, patří obě k absolutní špičce," uvedl český biatlonista.

Ještě před pár lety byly Wiererová a Koukalová velkými konkurentkami. Ale je pravda, že si také rozuměly. "Byla vždycky přátelská a před čtyřmi lety mi dala dárek, náušnice, které nosím dodnes," přiznala Italka v předsezonním exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Wiererová se v médiích netajila tím, že v minulosti odmítla odvážné focení pro Playboy. Její vysportovaná postava a krásná tvář láme srdce i některým fanouškům. Přiznala, že dostává nabídky k sňatku, i když je už dávno vdaná.

"Na mě působí Doro jako pozitivní a veselý člověk a samozřejmě jako chlap si taky najdu svoje," pousmál se Krčmář. Zapravdu mu dává i jeho týmový parťák Ondřej Moravec. "Patří k těm nejhezčím. Co se líčení týče, asi jsem ji nikdy neviděl bez něj. Přiznám se, že na tohle moc nejsem. Vždycky s nadsázkou říkám, že bych nechtěl vidět, jaký to je, když se ráno vedle mě probudí," zavtipkoval pětatřicetiletý biatlonista.

Druhým dechem ale dodává, že v jeho očích má Wiererová svůj půvab. "Nesnižuju její vizáž a krásu. Je to člověk, co chce dobře vypadat, nemám jí to vůbec za zlé. Je to její image, na které si zakládá," říká Moravec. 

Ten zná italskou jedničku víc než jen od vidění. Objeli spolu hned několik biatlonových exhibic a baví se i o životě mimo sportovní kolotoč. "A to jsme od sebe věkově dál, stejně se s ní dá bavit o všem. Mám ji rád."

Rychlá střelba a klidná hlava

Zároveň upozornil na její nesporné biatlonové kvality. "Základ pokládá na rychlé střelbě. Jako jedna z mála biatlonistek pochopila, že na střelnici se dá sbírat spousta vteřin. V ženské špičce nikdo nestřílí tak jako ona. Tak rychle a ještě s relativně slušnou úspěšností."

Rychlopalba Wiererové je pověstná, ale zdaleka to není jen o ní. "Zároveň je schopná zabrat i v posledním kole, k tomu je dost sebevědomá, z toho všeho plynou její úspěchy," doplnil Krčmář.

Podle Moravce tkví její dominance z posledních dvou sezon ve zkušenostech. "Dost závodů zvládá hlavou, ve 30 letech je člověk vyzrálý. Na trati mnohdy nepatří k nejrychlejším. Najdou se holky, co jezdí líp, ale závody umí rozhodnout strategií. Dobře naplánovaným tempem," vysvětlil.

Tomu ale může být konec. Vítězka Světového poháru netajila, že váhá s tím, jestli v profesionální kariéře ještě pokračovat. Poslední sezona ji hodně vyčerpala a nemá velkou motivaci se na lyže znovu postavit.

"Už loňskou zimu naznačila, že tahle sezona možná bude její poslední. Nedivím, se, že o tom uvažuje, zvlášť teď vzhledem k situaci kolem koronaviru. Nikdo neví, jestli bude vůbec možné cestovat za přípravou," má pochopení Moravec.

Sám zvažoval konec kariéry, ale od šéftrenéra Ondřeje Rybáře se nechal ještě k jednomu roku přemluvit.

"Jenže u mě je to něco jiného. Kdybych měl za sebou tolik úspěchů a takovou sezonu jako ona, tak se nerozmýšlím a končím teď na vrcholu," přiznal.

Jediné, co by ještě Italku mohlo nalomit, je tlak týmu a sponzorů, aby dotáhla reprezentaci na olympijské hry v Pekingu v roce 2022.

"Stále nemá individuální olympijskou medaili a je pro Italy důležitým členem štafety i mix štafety. Pokud ještě zkusí jednu sezonu, troufám si říct, že bude pokračovat až do zimních her," dodal Moravec. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy