Končím, překvapil Moravec. Nechce jezdit za zásluhy, slibují mu víc času s rodinou

av av
20. 3. 2020 12:01
V pozadí dojemného loučení Michala Šlesingra probíhal v Novém Městě na Moravě dramatický příběh případného konce kariéry jiného biatlonového hrdiny, Ondřeje Moravce.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Trojnásobný olympijský medailista překvapil sportovního ředitele biatlonové reprezentace Ondřeje Rybáře. Na začátku března, během závodů Světového poháru na Vysočině za ním přišel a oznámil mu, že chce ukončit kariéru.

"Byl jsem rozhodnutý. Řekl jsem to Rybísovi, ten byl hodně překvapený. Diskutovali jsme o tom a tím, jak se tam loučil Boušek, jsem to nechtěl úplně řešit. Nebylo by to šťastné načasování," prozradil Moravec v rozhovoru pro oficiální stránky českého biatlonu.

Přiznal, že už v létě, kdy se po vážných zdravotních problémech vracel k tréninku, přemýšlel, jestli to má ještě smysl. Po nepovedeném prvním trimestru si pak řekl, že už je toho na něj moc.

Právě nevhodná chvíle, kterou si k vážnému oznámení vybral, ale nakonec přinesla rozhodující čas na vyjednávání. A Rybářovi se přece jen povedlo Moravce zviklat.

Zavolal mu do finského Kontiolahti a přišel s nápadem, jak Moravcovi vymodelovat přípravu na míru. "Abych byl víc doma," vysvětlil pětatřicetiletý biatlonista. Ze začátku Moravec pochyboval, že by něco takového mohlo fungovat.

"Po týdnu jsem ale došel k tomu, že zkusím do přípravy nastoupit a pokud to bude mít význam, budu normálně závodit," vysvětlil svůj momentální postoj.

Vše bude pochopitelně záviset především na jeho zdravotním stavu. "Výsledky teď nebyly úplně špatné, ale už nemám sílu bojovat s těmi všemi problémy. Dokázal jsem daleko větší věci a už mě úplně neuspokojovalo, že jsem do přípravy investoval pořád stejnou energii, ale tělo už to nezvládalo," popsal.

Dalším argumentem proti pokračování byla právě rodina. Moravec prý na dětech vidí, že chtějí, aby s nimi byl víc doma.

"Pro mě už sport není tou nejdůležitější věcí na světě. Bude těžké se na to nastavit. Vždycky jsem měl sport na prvním místě. Na druhou stranu teď můžu být uvolněnější a neřešit, jestli jsem odtrénoval všechno. Občas se asi stane, že člověk neudělá všechno, co je v plánu, ale může mně to i pomoct, že budu víc v klidu. Třeba to bude fungovat stejně dobře. Uvidíme," řekl muž, který svou medailovou sbírku ze světových šampionátu v únoru v Anterselvě rozšířil už o šestý kousek, byl totiž členem bronzové smíšené štafety.

Moravec zdůraznil, že pokud bude skutečně pokračovat, v žádném případě neobjede všechny závody. A ani přípravu neabsolvuje celou.

"Nejsem schopný odtrénovat to, co před pěti nebo sedmi lety. Vynechám nějaká soustředění a nějaké závody," potvrdil.

Rodákovi z Ústí nad Orlicí a odchovanci Letohradu by se příčilo, kdyby byl v reprezentaci takzvaně za zásluhy.

"Nechtěl bych dojít k tomu, že mě někam budou tlačit, i když tomu nebudou odpovídat výsledky. Je nesmysl jet na mistrovství světa na úkor někoho jen proto, že jsem tu patnáct let závodil. To by mě netěšilo, ani nebavilo," vysvětlil důrazně s tím, že olympiády v Pekingu za dva roky se už určitě nezúčastní.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy