Je vyčerpaná, přibírá a na gauči se cítí skvěle. Wiererová mluví o konci kariéry

av av
31. 3. 2020 11:01
Dvě sezony po sobě kralovala světovému biatlonu a teď přemýšlí, zda ještě najde další motivaci. Na konci týdne oslaví Dorothea Wiererová třicáté narozeniny a v karanténě zvažuje své další kroky.
Dorothea Wiererová v karanténě. Přijde biatlon o další prvotřídní hvězdu?
Dorothea Wiererová v karanténě. Přijde biatlon o další prvotřídní hvězdu? | Foto: Instagram Dorothea Wierer

Mnohým fanouškům italského biatlonu zatrnulo, když Wiererová před pár dny během živého streamu na svém Instagramu prohlásila: "Nejsem rozhodnutá, jestli budu pokračovat. Upřímně řečeno mě uplynulá sezona hodně vyčerpala. Na další trénink teď nemám ani pomyšlení."

Překvapivou variantu přitom naznačovala už na konci roku 2018.

Za možný vrchol svého sportovního života neoznačila olympijské hry v Pekingu v roce 2022, ale domácí světový šampionát v Anterselvě. Na něm Wiererová v únoru získala dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.

"Do Anterselvy u biatlonu zůstanu. A potom? V životě je tolik dalších věcí, které chci dělat. Chci mít dětí, být mámou na plný úvazek. Být biatlonistkou do třicátých narozenin by mohlo stačit," už tehdy předesílala.

Navíc ještě nevěděla, že v tu dobu bude mít doma dva velké křišťálové glóby. Tedy ocenění, za kterými se na lyžích hnala po celou kariéru. Letošní seriál Světového poháru ovládla po obrovském dramatu. O pouhých sedm bodů před Norkou Tiril Eckhoffovou. 

"O oba glóby jsem bojovala až do posledního závodu, letos to proti Tiril bylo velmi těžké. Navíc vždycky je těžší něco obhájit. Chutná to jinak," popsala pocity svým instagramovým followerům, kterých je přes půl milionu.

Wiererová zdůraznila, že se těší na prázdniny. Rozhodně nechce opakovat loňské posezonní období, které ji málem semlelo.

"Duben loňského roku byla noční můra. Měla jsem nulové volno, mnoho závazků mezi sponzory, rozhovory, a tak dále. Nečekala jsem to," prohlásila. I proto teď necítí touhu ke sportu. "Není to ve mně. Sport je pro mě nejdůležitější, ale není to jediná věc v mém životě."

A tak si současnou karanténu vlastně docela užívá. 

"Je to divné, ale jsem v klidu. Nevadí mi si odpočinout. Na gauči se cítím dobře," vzkázala fanouškům.

Wiererová musela zrušit plánovanou dovolenou v Ománu a teď čeká, až jí domů přijde běžecký pás. Zatím se totiž ve formě příliš neudržuje. Dokonce přibírá na váze, především kvůli milované čokoládě.

"Zatím jsem se neodvážila postavit se na váhu, ale myslím, že mám nahoře tak dvě kila. Manžel Stefano přede mnou čokoládu schovává," smála se biatlonistka. Přiznala také, že pravidelně vstává až těsně před polednem. Volný čas tráví různě. Třeba i úklidem.

"Konečně jsem si přebrala své bundy, mám jich víc než čtyřicet, je to šílené. Prvních pár dní jsem spala, jedla, sledovala televizi a projížděla sociální sítě," dodala.

Pořádek si udělala také v botách, přečetla hromadu dopisů od fanoušků. 

Ani ty v ní ale zatím jiskru nové motivace nezažehly. Své sny teď vidí úplně jinde. "Rodina, dům se zahradou a nic zvláštního," vysvětlila. Wiererová chce mít pět dětí. "Ale uvidíme, možná se zastavím po prvním," nechtěla předjímat, jak se vyvine její rodinný život.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy