České úlety. Po bídě přišel nejlepší závod historie, Krčmář je na špici i přes 101. střelecký čas

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 1. 2018 6:21
Český biatlon vytváří v olympijské sezoně těžko uvěřitelné paradoxy. Začátek roku 2018 je ve znamení návratu formy a skvělých výsledků.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding - Středeční odpolední dění v Chiemgau Areně vcelku nenápadně vstoupilo do historie českého, potažmo československého biatlonu. Reprezentanti totiž v Ruhpoldingu zajeli absolutně nejlepší závod všech dob. 

Druhé místo Ondřeje Moravce, pátá příčka Michala Krčmáře a osmá pozice Michala Šlesingra daly dohromady úžasných 428 bodů. Češi ve vytrvalostním závodu nenašli mezi biatlonovými velmocemi konkurenci. Co víc, nikdy v dějinách nebyli lepší.

A to je zejména po předešlém průběhu sezony počin, který doslova bere dech.

Předchozí rekord byl překonán o třináct bodů. Zajímavostí je, že dosavadní maximum Češi utvořili hned dvakrát a v obou případech rovněž na dvacetikilometrové distanci.

Bylo to na světových šampionátech 2012 v Ruhpoldingu a 2017 v Hochfilzenu. Před šesti lety skončil třetí Soukup, šestý Šlesingr a dvanáctý Moravec. Před rokem druhý Moravec, šestý Krčmář a osmnáctý Šlesingr.

Tři Češi v elitní desítce, to je unikát, který zcela zásadně mění vyznění této sezony. Ještě před olympijskými hrami. Ty jsou samozřejmě vrcholem, a tak jistě nebude sezona posuzována podle výsledků Světového poháru. Ruhpoldingské galapředstavení by přesto nemělo jen tak zapadnout.

Zatím jde z pohledu českého biatlonu o sezonu plnou paradoxů. A některé věci se s klidem dají označit za úlety. Jak v negativním, tak i v pozitivním slova smyslu. Do druhé kategorie zcela jistě patří středeční závod Michala Krčmáře.

Ten skončil na pátém místě, přestože na konci svítil u jeho jména až 101. nejrychlejší střelecký čas z celého startovního pole. Jen šest závodníků bylo v této činnosti horší než on.

Krčmář jde absolutně proti trendu. Už od předešlé sezony je snahou celé reprezentace střelbu zrychlovat. Šestadvacetiletý Čech ovšem tuhle taktickou variantu vcelku sveřepě odmítá. A přináší mu to skvělé výsledky. V novém roce zatím všechny závody zakončil v první desítce, byl devátý, osmý a nyní pátý. 

"Tenhle závod je o přesné střelbě a dobrém běhu, na poslední ránu mírně počkal, nechtěl to uspěchat a pak ji s přehledem dal. Kdyby byl ještě o trochu rychlejší… Ale na kdyby se nehraje," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

Těžko se mu asi cokoli vyčítalo po tak pozoruhodném výsledku celého týmu.

Biatlonisté zabrali včas. Pohled na pořadí Poháru národů vypadá o mnoho veseleji než ještě ve středu dopoledne. Hrozba ztráty jednoho místa na startu pro celou příští sezonu je prozatím zažehnána. Češi předstihli Slovince i Ukrajince a jsou už devátí, tedy na stejné pozici jako české ženy.

Veselejší bude i pohled do nedělní startovní listiny. Zatímco před vánočními svátky se ve francouzském Annecy závod s hromadným startem odehrál bez české účasti, tentokrát budou ve hře hned tři biatlonisté v modro-bílých barvách. Zase je na co se těšit.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy