České úlety. Po bídě přišel nejlepší závod historie, Krčmář je na špici i přes 101. střelecký čas

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 1. 2018 6:21
Český biatlon vytváří v olympijské sezoně těžko uvěřitelné paradoxy. Začátek roku 2018 je ve znamení návratu formy a skvělých výsledků.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding - Středeční odpolední dění v Chiemgau Areně vcelku nenápadně vstoupilo do historie českého, potažmo československého biatlonu. Reprezentanti totiž v Ruhpoldingu zajeli absolutně nejlepší závod všech dob. 

Druhé místo Ondřeje Moravce, pátá příčka Michala Krčmáře a osmá pozice Michala Šlesingra daly dohromady úžasných 428 bodů. Češi ve vytrvalostním závodu nenašli mezi biatlonovými velmocemi konkurenci. Co víc, nikdy v dějinách nebyli lepší.

A to je zejména po předešlém průběhu sezony počin, který doslova bere dech.

Předchozí rekord byl překonán o třináct bodů. Zajímavostí je, že dosavadní maximum Češi utvořili hned dvakrát a v obou případech rovněž na dvacetikilometrové distanci.

Bylo to na světových šampionátech 2012 v Ruhpoldingu a 2017 v Hochfilzenu. Před šesti lety skončil třetí Soukup, šestý Šlesingr a dvanáctý Moravec. Před rokem druhý Moravec, šestý Krčmář a osmnáctý Šlesingr.

Tři Češi v elitní desítce, to je unikát, který zcela zásadně mění vyznění této sezony. Ještě před olympijskými hrami. Ty jsou samozřejmě vrcholem, a tak jistě nebude sezona posuzována podle výsledků Světového poháru. Ruhpoldingské galapředstavení by přesto nemělo jen tak zapadnout.

Zatím jde z pohledu českého biatlonu o sezonu plnou paradoxů. A některé věci se s klidem dají označit za úlety. Jak v negativním, tak i v pozitivním slova smyslu. Do druhé kategorie zcela jistě patří středeční závod Michala Krčmáře.

Ten skončil na pátém místě, přestože na konci svítil u jeho jména až 101. nejrychlejší střelecký čas z celého startovního pole. Jen šest závodníků bylo v této činnosti horší než on.

Krčmář jde absolutně proti trendu. Už od předešlé sezony je snahou celé reprezentace střelbu zrychlovat. Šestadvacetiletý Čech ovšem tuhle taktickou variantu vcelku sveřepě odmítá. A přináší mu to skvělé výsledky. V novém roce zatím všechny závody zakončil v první desítce, byl devátý, osmý a nyní pátý. 

"Tenhle závod je o přesné střelbě a dobrém běhu, na poslední ránu mírně počkal, nechtěl to uspěchat a pak ji s přehledem dal. Kdyby byl ještě o trochu rychlejší… Ale na kdyby se nehraje," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

Těžko se mu asi cokoli vyčítalo po tak pozoruhodném výsledku celého týmu.

Biatlonisté zabrali včas. Pohled na pořadí Poháru národů vypadá o mnoho veseleji než ještě ve středu dopoledne. Hrozba ztráty jednoho místa na startu pro celou příští sezonu je prozatím zažehnána. Češi předstihli Slovince i Ukrajince a jsou už devátí, tedy na stejné pozici jako české ženy.

Veselejší bude i pohled do nedělní startovní listiny. Zatímco před vánočními svátky se ve francouzském Annecy závod s hromadným startem odehrál bez české účasti, tentokrát budou ve hře hned tři biatlonisté v modro-bílých barvách. Zase je na co se těšit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy