České úlety. Po bídě přišel nejlepší závod historie, Krčmář je na špici i přes 101. střelecký čas

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 1. 2018 6:21
Český biatlon vytváří v olympijské sezoně těžko uvěřitelné paradoxy. Začátek roku 2018 je ve znamení návratu formy a skvělých výsledků.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding - Středeční odpolední dění v Chiemgau Areně vcelku nenápadně vstoupilo do historie českého, potažmo československého biatlonu. Reprezentanti totiž v Ruhpoldingu zajeli absolutně nejlepší závod všech dob. 

Druhé místo Ondřeje Moravce, pátá příčka Michala Krčmáře a osmá pozice Michala Šlesingra daly dohromady úžasných 428 bodů. Češi ve vytrvalostním závodu nenašli mezi biatlonovými velmocemi konkurenci. Co víc, nikdy v dějinách nebyli lepší.

A to je zejména po předešlém průběhu sezony počin, který doslova bere dech.

Předchozí rekord byl překonán o třináct bodů. Zajímavostí je, že dosavadní maximum Češi utvořili hned dvakrát a v obou případech rovněž na dvacetikilometrové distanci.

Bylo to na světových šampionátech 2012 v Ruhpoldingu a 2017 v Hochfilzenu. Před šesti lety skončil třetí Soukup, šestý Šlesingr a dvanáctý Moravec. Před rokem druhý Moravec, šestý Krčmář a osmnáctý Šlesingr.

Tři Češi v elitní desítce, to je unikát, který zcela zásadně mění vyznění této sezony. Ještě před olympijskými hrami. Ty jsou samozřejmě vrcholem, a tak jistě nebude sezona posuzována podle výsledků Světového poháru. Ruhpoldingské galapředstavení by přesto nemělo jen tak zapadnout.

Zatím jde z pohledu českého biatlonu o sezonu plnou paradoxů. A některé věci se s klidem dají označit za úlety. Jak v negativním, tak i v pozitivním slova smyslu. Do druhé kategorie zcela jistě patří středeční závod Michala Krčmáře.

Ten skončil na pátém místě, přestože na konci svítil u jeho jména až 101. nejrychlejší střelecký čas z celého startovního pole. Jen šest závodníků bylo v této činnosti horší než on.

Krčmář jde absolutně proti trendu. Už od předešlé sezony je snahou celé reprezentace střelbu zrychlovat. Šestadvacetiletý Čech ovšem tuhle taktickou variantu vcelku sveřepě odmítá. A přináší mu to skvělé výsledky. V novém roce zatím všechny závody zakončil v první desítce, byl devátý, osmý a nyní pátý. 

"Tenhle závod je o přesné střelbě a dobrém běhu, na poslední ránu mírně počkal, nechtěl to uspěchat a pak ji s přehledem dal. Kdyby byl ještě o trochu rychlejší… Ale na kdyby se nehraje," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

Těžko se mu asi cokoli vyčítalo po tak pozoruhodném výsledku celého týmu.

Biatlonisté zabrali včas. Pohled na pořadí Poháru národů vypadá o mnoho veseleji než ještě ve středu dopoledne. Hrozba ztráty jednoho místa na startu pro celou příští sezonu je prozatím zažehnána. Češi předstihli Slovince i Ukrajince a jsou už devátí, tedy na stejné pozici jako české ženy.

Veselejší bude i pohled do nedělní startovní listiny. Zatímco před vánočními svátky se ve francouzském Annecy závod s hromadným startem odehrál bez české účasti, tentokrát budou ve hře hned tři biatlonisté v modro-bílých barvách. Zase je na co se těšit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy