České úlety. Po bídě přišel nejlepší závod historie, Krčmář je na špici i přes 101. střelecký čas

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 1. 2018 6:21
Český biatlon vytváří v olympijské sezoně těžko uvěřitelné paradoxy. Začátek roku 2018 je ve znamení návratu formy a skvělých výsledků.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu.
Michal Krčmář a jeho spokojenost v Ruhpoldingu. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding - Středeční odpolední dění v Chiemgau Areně vcelku nenápadně vstoupilo do historie českého, potažmo československého biatlonu. Reprezentanti totiž v Ruhpoldingu zajeli absolutně nejlepší závod všech dob. 

Druhé místo Ondřeje Moravce, pátá příčka Michala Krčmáře a osmá pozice Michala Šlesingra daly dohromady úžasných 428 bodů. Češi ve vytrvalostním závodu nenašli mezi biatlonovými velmocemi konkurenci. Co víc, nikdy v dějinách nebyli lepší.

A to je zejména po předešlém průběhu sezony počin, který doslova bere dech.

Předchozí rekord byl překonán o třináct bodů. Zajímavostí je, že dosavadní maximum Češi utvořili hned dvakrát a v obou případech rovněž na dvacetikilometrové distanci.

Bylo to na světových šampionátech 2012 v Ruhpoldingu a 2017 v Hochfilzenu. Před šesti lety skončil třetí Soukup, šestý Šlesingr a dvanáctý Moravec. Před rokem druhý Moravec, šestý Krčmář a osmnáctý Šlesingr.

Tři Češi v elitní desítce, to je unikát, který zcela zásadně mění vyznění této sezony. Ještě před olympijskými hrami. Ty jsou samozřejmě vrcholem, a tak jistě nebude sezona posuzována podle výsledků Světového poháru. Ruhpoldingské galapředstavení by přesto nemělo jen tak zapadnout.

Zatím jde z pohledu českého biatlonu o sezonu plnou paradoxů. A některé věci se s klidem dají označit za úlety. Jak v negativním, tak i v pozitivním slova smyslu. Do druhé kategorie zcela jistě patří středeční závod Michala Krčmáře.

Ten skončil na pátém místě, přestože na konci svítil u jeho jména až 101. nejrychlejší střelecký čas z celého startovního pole. Jen šest závodníků bylo v této činnosti horší než on.

Krčmář jde absolutně proti trendu. Už od předešlé sezony je snahou celé reprezentace střelbu zrychlovat. Šestadvacetiletý Čech ovšem tuhle taktickou variantu vcelku sveřepě odmítá. A přináší mu to skvělé výsledky. V novém roce zatím všechny závody zakončil v první desítce, byl devátý, osmý a nyní pátý. 

"Tenhle závod je o přesné střelbě a dobrém běhu, na poslední ránu mírně počkal, nechtěl to uspěchat a pak ji s přehledem dal. Kdyby byl ještě o trochu rychlejší… Ale na kdyby se nehraje," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

Těžko se mu asi cokoli vyčítalo po tak pozoruhodném výsledku celého týmu.

Biatlonisté zabrali včas. Pohled na pořadí Poháru národů vypadá o mnoho veseleji než ještě ve středu dopoledne. Hrozba ztráty jednoho místa na startu pro celou příští sezonu je prozatím zažehnána. Češi předstihli Slovince i Ukrajince a jsou už devátí, tedy na stejné pozici jako české ženy.

Veselejší bude i pohled do nedělní startovní listiny. Zatímco před vánočními svátky se ve francouzském Annecy závod s hromadným startem odehrál bez české účasti, tentokrát budou ve hře hned tři biatlonisté v modro-bílých barvách. Zase je na co se těšit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátorský klub ProRegion změnil název, předsedou je Adámek

Senátorský klub ProRegion, v němž jsou zástupci ANO a sociálních demokratů, změnil název podle těchto stranických uskupení. Novým předsedou klubu ANO a ČSSD byl v úterý zvolen šumperský senátor Miroslav Adámek (za ANO). 

Adámek byl v končícím volebním období Senátu prvním místopředsedou frakce. Nahradil Jaroslava Větrovského (dříve za ANO), který v letošních senátních volbách kandidoval za hnutí Jihočeši 2012 a mandát neobhájil.

Místopředsedou klubu se stal znovu Petr Vícha (ČSSD), který bude v nadcházejícím období jediným plnohodnotným senátorem sociální demokracie. Bývalá vládní strana, která měla v horní komoře před 12 lety nadpoloviční většinu, v letošních senátních volbách nedokázala získat ani jeden mandát, dvě křesla obhajovala. Klub bývalých vládních stran tak bude mít místo devíti pouze šest členů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy