Biatlonový záchvat rychle pominul. Teď roste ze sedmnáctileté krásky druhá Neumannová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 1. 2018 6:00
Miluje běžky, trénuje na Zadově a pod křídla si jí nově vzal kouč Stanislav Frühauf. Indícií, které naznačují, že sedmnáctiletá lyžařka Barbora Havlíčková kráčí ve stopách olympijské šampionky Kateřiny Neumannové, je víc. Ráda by se svému dětskému idolu někdy výsledkově přiblížila, už v únoru by se mohla podívat na olympijské hry do Pchjongčchangu.
Barbora Havlíčková
Barbora Havlíčková | Foto: Milan Kammermayer

Sníte o tom, že byste jela na olympiádu do Koreje?

Každý sportovec by se někdy chtěl podívat na olympiádu, i já mezi ně patřím. Bylo by hezké, kdyby se to povedlo už teď, ale neupínám se k tomu. Prioritou je pro mě juniorské mistrovství světa, které je ještě před ní. Zatím jsou mé výsledky celkem solidní, nemám tam žádný výbuch. Uvidíme, jak rozhodne šéftrenér reprezentace.

V létě jste z hlediska přípravy provedla velké změny, nově spolupracujete s někdejším trenérem Kateřiny Neumannové Stanislavem Frühaufem. Co všechno je tak pro vás v této sezoně nové?

Celý systém přípravy. Do loňska jsem se připravovala ve Vimperku na Vodníku, ale teď se víc pohybuju na Zadově. Přesunula jsem se do tréninkové skupiny pana Frühaufa, který se podílí na klíčových trénincích. Velkou část přípravy s námi absolvuje i jeho žena Petra a můj taťka, který se zapojuje hlavně v létě, kdy závodně běhám do vrchu a on mi plánuje tréninky. Jsem v menší tréninkové skupině, kde jsem se třemi kluky. Dva jsou se mnou tak nějak vyrovnaní a jeden je lepší, což je pro mě dobré, že mám parťáky a můžu se poměřovat. 

V čem vás tahle změna týmu nejvíc posunula?

V individuálním přístupu k tréninkům, to jsem v minulosti postrádala. Běžky jsou individuální sport a každý je lepší v něčem jiném, nemůžou se všichni připravovat stejně. Já měla velké rezervy v technice klasického stylu, tak na to jsme se hodně zaměřili. Troufám si říct, že do této sezony jsem neuměla jezdit klasicky, naučil mě to až pan Frühauf. Hodně jsme trénovali i na sílu. Celkově jsem se musela adaptovat, ale jsem spokojená.

Trenér Frühauf je v běžeckém lyžování velký pojem. Je přísný?

Za tu dobu, co mě trénuje, jsem si jen jednou troufla říct, že už nemůžu. On se na mě tehdy jen mrknul a odpověděl: Ale můžeš, pokračuj. A měl pravdu, mohla jsem. (smích) To se mi líbí, trenér by měl být tvrdý a já ho beru jako autoritu. Trénovat pod ním je náročné, ovšem člověk ani nemá prostor dát vědět, že ho to bolí. 

Vyrůstáte ve stejném regionu jako Kateřina Neumannová, trénujete s jejím koučem. Jaký spolu máte vztah?

Asi před měsícem jsem našla fotku, kde mi byl zhruba rok a byla jsem na ní právě s Katkou. Ona v té době lyžovala na Zadově a jak je to tady malé, tak se všichni znají. Pro mě byla odmalička obrovský vzor, hned jak jsem začala lyžovat. Má o tři roky mladší dceru, než jsem já, ale stejně starou, jako je můj brácha. Byli jsme i na jejích oslavách narozenin, známe se, máme k sobě relativně blízko.

Pomáhá vám v přípravě?

Loni bylo MS juniorů v Park City, kde Kačka taky závodila a je to tam hodně specifické, ve vysoké nadmořské výšce. Tak se mi snažila poradit nějaké dolaďovací tréninky, které tam i ona absolvovala. Co jsem pod panem Frühaufem, je ta spolupráce ještě užší. Byla se mnou i na Dachsteinu a pojede se mnou také na finální přípravu před letošním MS juniorů. 

Jak se vám poslouchá, když o vás někdo řekne, že z vás roste druhá Neumannová? 

Je těžké, když vás někdo takhle nazve a Kačka má takové jméno a dokázala to, co dokázala. Na druhou stranu je hezké, že si někdo myslí, že tu je nějaká podobná budoucí naděje. Tím však sama neříkám, že jednou ty její úspěchy dorovnám nebo překonám, to bude určitě náročné. Ale snad se mi k nim povede alespoň z dálky přiblížit.

Vy jste výjimkou, ale v posledních letech se hodně mluví o tom, že následovníci Neumannové nebo Bauera chybí. Čím to podle vás je, když se rozhlédnete mezi svými vrstevníky?

Myslím, že jedním z důvodů je zabezpečení. Je hodně náročné se tím uživit, takže děti v tom nevidí takový smysl a potenciál do budoucna. Další věcí je, že má teď velkou pozornost biatlon. Ještě třeba před pěti lety to bylo tak, že kdo byl pomalejší na běžkách, šel to zkusit k biatlonistům, teď už častou děti rovnou trénují s tím, že chtějí dělat biatlon. Ne každý biatlonista je teď špatný běžkař, spousta mladých kluků biatlonistů nebo třeba Markéta Davidová, to je skvělá lyžařka. A třetím důvodem je, že tu podle mého pořád hledáme nějaké úlevy.

Jaké?

Trénují se tady děti s tím, že jsou přece malé, tratě by tedy měly být lehké, krátké. Pak člověk jede na Kontinentální pohár a jede tam sprint dlouhý tak, že je to skoro na občerstvovačku. Nikdo neřeší, že je to dlouhé a ta holčička je moc malá. 

Takže to do budoucna nevidíte růžově?

Myslím, že teď už nějaká ta generace dorůstá, uvidíme, kdo bude s reprezentací pokračovat v dalším olympijském cyklu. Řekla bych, že se to každopádně zvedá, v Kontinentálním poháru máme výsledky nejlepší za poslední dobu. Chce to čas, nejde to z roku na rok.

Co vlastně vy a biatlon?

Asi se trochu vymykám skupině lyžařů, kteří nesnáší biatlonisty. Nemyslím si, že by to bylo vzájemné, spíš opravdu lyžaři těžce nesou úspěch biatlonu, který běžcům vzal pozornost. Ale není se čemu divit, výsledky mají, lyžaři bohužel v posledních letech ne. Já si biatlon před dvěma lety vyzkoušela asi na měsíc, určitě je to zajímavý sport. I když tady u nás ve Vimperku na to nejsou moc dobré podmínky.

Jak vám to šlo?

Vzhledem k tomu, že jsem měla asi třicet let starou flintu… tedy, ehm, pušku, tak to nebylo úplně ono. (smích) Neseděla mi, neměla dobré parametry. Bavilo mě to, jeden víkend jsem byla v Jablonci, kde tedy byl jeden z trenérů občas překvapený, jak mi to šlo, ale to byly jen takové záblesky, pak jsem zase vůbec netrefila terč. Nedokážu posoudit, jestli by mi to šlo, kdybych to trénovala, ale rozhodně jsem neuvažovala, že bych přešla k biatlonu. To byl spíš jen takový záchvat, abych pak nelitovala, že jsem si to nikdy nevyzkoušela. 

A co škola, taky ji stíháte?

Škola je teď hodně upozaděná. Já to beru tak, že test z matematiky se opakovat bude, ale mistrovství světa asi ne. (smích) Dřív jsem byla hodně perfekcionalistka, chtěla jsem dobré známky, ale pak jsem zjistila, že to není jen o tom. Na ten test z matiky jsem schopná se naučit znovu, ale týden před šampionátem je pro mě důležitý trénink. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy