Bitva o místo na slunci. Oslabení Češi stojí před fatální výzvou. Fňukat nebudeme, tvrdí biatlonisté

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 11. 2017 6:15
Biatlonisté před začátkem sezony vnímají, že jejich předchozí výkony jsou pro veřejnost závazkem. Přehnaný optimismus ale není na místě vzhledem k problematické přípravě.
Bez Gabriely Koukalové. Jak si povede český biatlon (na snímku zleva Lucie Charvátová, Veronika Vítková a Eva Puskarčíková) na začátku nové sezony?
Bez Gabriely Koukalové. Jak si povede český biatlon (na snímku zleva Lucie Charvátová, Veronika Vítková a Eva Puskarčíková) na začátku nové sezony? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - "Upřímně, nic takového jsem před sezonou ještě nezažil," kroutí hlavou Ondřej Rybář v útrobách hotelu Courtyard by Marriott na pražském Letišti Václava Havla, odkud zanedlouho biatlonová reprezentace odletí do Švédska na první ostré závody Světového poháru.

Před klíčovým olympijským ročníkem zažil šéftrenér národního týmu nejhorší přípravu, jakou pamatuje.

Většinu reprezentantů postihla v minulých měsících a týdnech nějaká ta zdravotní nepříjemnost, a tak Češi vstupují do sezony výrazně oslabeni. Především o Gabrielu Koukalovou, jejíž zdravotní potíže ve spojení s pošramocenou fyzickou a nakonec i psychickou kondicí dělají Rybářovi nadále velké starosti.

Česká jednička stále není fit a její start v závodech je zatím v nedohlednu. A to rozhodně není všechno.

Velké zdravotní problémy měli během přípravy také Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková či Adam Václavík. Navíc Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup přiznali, že se během tvrdých tréninkových dávek hůře než dřív vyrovnávali s únavou.

To vše před ostrým startem v Östersundu nevěstí nic dobrého. Čechy čeká pořádná výzva, skutečný test jejich současné výkonnosti a konkurenceschopnosti ve srovnání s absolutní světovou špičkou. 

Vedení českého biatlonu si dobře uvědomuje, že situace není ideální. Zároveň ale rozhodně předem nic nevzdává. Češi se o své místo na slunci znovu porvou do posledního dechu.

"Ano, příprava rozhodně nebyla bez komplikací. Ale my jsme se nikdy nevyznačovali nějakým fňukáním. A fňukat nebudeme ani teď," zdůrazňuje prezident biatlonového svazu Jiří Hamza. On i celý tým dobře ví o vysokých očekáváních tuzemské veřejnosti.

"Laťku jsme si nastavili vysoko, to je zřejmé. Ta očekávání jsou možná větší, než bychom si sami přáli. Ale udělali jsme všechno pro to, abychom se dobře připravili a znovu bojovali o podobná umístění jako v minulých sezonách," ujišťuje šéf.

Poté rozesměje šéftrenéra Rybáře, když mluví o medailových cílech směrem k vrcholu sezony, kterým budou únorové olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu.

"Když každý sportovec přiveze jednu medaili, budeme samozřejmě spokojení," vypráví s potutelným úsměvem. Pak ale vážně dodává: "Chtěli bychom zopakovat úspěch ze Soči, ale i jediná vybojovaná medaile bude splněným cílem."

Rybář se pak ještě jednou vrátí k nadprůměrné marodce, jež ho v přípravě trápila. "Není to nic příjemného. Ale člověk už se v tom sportu nějaký pátek pohybuje a ví, že se to musí brát tak, jak to je. Některé věci prostě neovlivníte," podotýká.

A vzápětí svou myšlenku ještě rozvádí. "Neovlivníte nemoci, virózy, infekce. Když jsou to vyloženě zranění, tak přemýšlíte, co by kdyby. Ale to ve sportu neexistuje. Spíš musíte koukat do budoucna, co s tím můžete udělat, jak rychle se ten člověk může vrátit."

V tuhle chvíli přiznává, že ještě netuší, jakým způsobem sestaví čtyřčlennou smíšenou štafetu na nedělní start Světového poháru. 

"Tím, že není Gábina, to budeme muset postavit jinak. Bude to ale spíš o aktuální formě, kterou budou závodníci mít v Östersundu. Teď jsme byli na tři dny doma, takže nevím, jak na tom jsou. Jestli někdo není nachlazený a podobně," nepřestává kouč raději počítat s jakýmikoli dalšími zdravotními potížemi.

Přiznává, že na první zastávce Světového poháru bude spíš čekat na to, co přijde. "Každá sezona je jiná a my v tuhle chvíli prostě nemáme žádné porovnání s konkurencí," říká. Cíle na první zastávce světové biatlonové tůry si proto nenastavuje.

"Jde o to, s čím jdou do sezony sami závodníci. Já budu jen čekat, co se jim povede nebo nepovede. Nemyslím si, že bychom po Östersundu dělali nějaké závěry pro zbytek sezony. Každopádně se ukáže, co mají sportovci v rukou a v nohou po létu," dodává.

U stejného stolu s ním přitom kromě trenérů Zdeňka Vítka a Michala Málka sedí šestice reprezentantů, kteří do nominace na první závody pronikli bez větších problémů. Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Lucie Charvátová, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář.

V nominačních závodech si právo prvního startu vybojovali také Jessica Jislová a Lea Johanidesová na úkor Veroniky Zvařičové. Mezi muži zase uspěli Jaroslav Soukup a Tomáš Krupčík, kteří za sebou pro tuto chvíli nechali Adama Václavíka.

Světový pohár odstartuje v Östersundu v neděli, kdy je odpoledne na programu nejprve štafeta dvojic a poté smíšená štafeta. Individuální závody se rozjedou o tři dny později. Švédsko uvidí postupně vytrvalostní závody, sprinty a stíhačky. Olympijská biatlonová sezona začíná.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy