Koukalová pořád nemůže naplno lyžovat. Pokud nebude stoprocentní, na olympiádu nepojede, říká Rybář

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 11. 2017 15:48
Český biatlonový tým se dál topí v otaznících. Nikdo stále netuší, kdy se zraněná Gabriela Koukalová opět objeví na evropských tratích. Ba co hůř, šéftrenér národního týmu Ondřej Rybář na předsezonní tiskové konferenci přiznal, že se česká jednička nemusí objevit ani na únorových olympijských hrách.
Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Jak na tom Gabriela momentálně je a jak se připravuje?

Připravuje se v Östersundu. Její zdravotní stav stále není stoprocentní, což nás samozřejmě mrzí, ale v této sezoně máme jasnou prioritu a to je olympiáda. Úplně jsme dali do ústraní to, jestli bude startovat v prvním, druhém či třetím kole Světového poháru. Bohužel to u ní nejde tak, jak bychom si představovali. 

Takže zatím neexistuje ani žádná předpověď, kdy by mohla být zpátky?

To je strašně těžké určit. Až nastane, že bude stoprocentní, tak můžu říct, že se bude čtrnáct dnů nebo měsíc připravovat a pak může závodit. Ale pořád to tak není a jde spíš o improvizaci ze dne na den. Tréninky se přizpůsobují jejímu stavu.

Řekl vám někdo z lékařů či fyzioterapeutů, proč se to táhne tak dlouho?

Spousta lidí se na to ptá. Ideální řešení by bylo dát tomu absolutní klid, nikdo ale neví, jestli půlrok nebo rok. V olympijské sezoně to takhle dlouho úplně nelze. Proto jsme se rozhodli tělo připravit postupnou rehabilitací, dostat ho do pohybu a stoprocentního zatížení. Teď hlavně doufám, že to Gabča zvládne především po té psychické stránce. Není to jednoduché pro závodnici jejího formátu pořád jen čekat, až rehabilitace zabere a bude se moct naplno připravovat. 

A jak na tom psychicky je?

Jak kdy, někdy je to dobrý, jindy dost špatný. Odvíjí se to od toho, jak je schopná trénovat. Když je zrovna trénink, který může absolvovat, tak je to v pořádku, ale když jí třeba nejde jet rychle, je to pro ni problém a nese to hůř.

Takže musíte být tak trochu i psycholog?

Každý trenér by částečně psychologem být měl. Teď jde o to, jak dobrým. Nejde o to ale, co jí říkám, všichni máme zájem jí nějak pomoct, protože si to zaslouží. 

Jak tedy pracujete na tom, aby se uzdravila a zároveň se trénovala?

Pomáhají jí fyzioterapeuti, maséři, kteří mají různé měkké praktiky na uvolňování svalů. Prochází různým ledováním nebo kompresní procedurou, která by zase měla pomoct s prokrvováním. Někdy přijde, že už je toho moc, ale asi je to jediná cesta, abychom se z toho vykopali. U tréninku musíme víc zvažovat, co je možné. Posilovna jí třeba problém nedělá, ale lyžování ve větších intenzitách už ano.

Přišli jste na to, kde byla příčina jejího zranění?

Nikdy všechno nemá jednoznačnou příčinu. Diagnóza byla chronické přetížení achilovek, což znamená, že je pak přetížený i lýtkový sval. Gábině třeba nedělá problém chodit nebo jít se proklusnout. Normální smrtelník by to ani nepoznal, ale u sportovce, který je ve stoprocentním zápřahu ten sval začne trochu stávkovat. 

Tak jinak. Dalo se tomu předejít?

Nemyslím si, že by se dalo. Fyzioterapeuti mi říkali, že tohle chronické přetížení má většina sportovců. Zní to hrozivě, jako že vás někdo rasuje, když máte takový problém. Ale to se vám může stát i při nějaké těžké manuální práci. Asi se tomu nedá vyloženě předejít, chce to najít cestu, aby se to stávalo co nejméně nebo se to nerozbouřilo v takový problém jako u ní.

Gabriela už je tedy v místě dějiště první zastávky Světového poháru. Bude s vámi objíždět celý seriál, i když nebude závodit?

Je to asi jediné řešení, pokud ji chceme udržet v tom improvizovaném tréninku. I kvůli tomu, abychom byli všichni pohromadě, má kolem sebe ten tým sportovců, kterému ona v minulosti hodně pomohla. Je to pro ni známé prostředí a může jí po psychické stránce motivovat. 

Nebojíte se, že ji bude stresovat odpovídání ostatním kolegům ze světa, jak je to s její budoucností?

Už jsme se o tom bavili. Nejlepší je na to si připravit univerzální odpověď "nevím".

Existuje reálná varianta, že nebude startovat ani na olympiádě?

Když to nepůjde, tak nemá na olympiádě co dělat. Závodník, který není připravený, tak tam nemá co dělat. Nebylo by to ani důstojné reprezentování České republiky.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz. V klubu se podle webu sešlo přes 100 mladých lidí, o akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Mezi hosty byli Češi i cizinci.

Blesk uvedl, že provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy