Basketbalisté USA se vrací na trůn. Po osmi letech

roj
24. 8. 2008 10:16
USA - Španělsko 118:107
Basketbalisté USA se radují ze zlatých olympijských medailí po finálovém vítězství nad Španělskem. | Foto: Reuters

Peking - Basketbalisté USA prolomili na olympiádě v Pekingu prokletí velkých turnajů z posledních let a poprvé od roku 2000 se radují ze zlatých medailí.

Ve finále porazil tým složený z hvězd NBA po vyrovnaném průběhu zápasu mistry světa ze Španělska 118:107.

Na rozdíl od utkání ve skupině dokázali světoví šampioni držet se zámořským výběrem krok.

První dvě čtvrtiny byly k vidění ofenzivní hody. Útok převažoval nad obranou, a tak po úvodních dvou částech hry svítilo na ukazateli skóre na evropské poměry neobvykle vysoké - 69:61.

Druhou a třetí čtvrtinu Španělé prohráli o jediný bod a na začátku závěrečného dějství dokonce snížili na rozdíl dvou bodů.

Američané si ihned vzali oddechový čas a jejich soupeř se dostal do transu. Rozhodující trhák způsobil Kobe Bryant, jenž proměnil trojku za stavu 109:104, a navíc byl při svém pokusu faulován.

Španělé bojovali do posledních vteřin, překvapivě svého soupeře předčili v doskocích, ale na favorizované Američany to nestačilo.

Kobe Bryant skóruje ve finálovém utkání olympijského turnaje proti basketbalistům Španělska. | Foto: Reuters

Bronz mají Argentinci

Obhájci olympijského zlata z Argentiny vybojovali bronzové medaile, když v duelu neúspěšných semifinalistů porazili Litvu 87:75.

Jihoameričané tak oplatili Litvě porážku ze skupiny. Litevci po obnovení samostatnosti jejich státu ani jednou nechyběli na olympiádě mezi nejlepšími čtyřmi týmy, ale po třech bronzových medailích podruhé za sebou skončili bez medaile.

V souboji o medaili postrádali Argentinci svoji hlavní hvězdu Manua Ginobiliho, jenž nemohl nastoupit kvůli zranění z duelu s USA.

Zejména zásluhou bodů Carlose Delfina a Luise Scoly se Argentina utrhla ve druhé čtvrtině, kdy si vybudovali desetibodový náskok. Ten si už zlatí medailisté z Atén nenechali vzít.

Finále: USA - Španělsko 118:107 (38:31, 69:61, 91:82)
O 3. místo: Argentina - Litva 87:75 (46:34)