Česká republika - Austrálie 46:79
Lauren Jacksonová zakončuje přes Markétu Mokrošovou.
Lauren Jacksonová zakončuje přes Markétu Mokrošovou. | Foto: Reuters

Peking - České basketbalistky zakončily své hodně slabé vystoupení na olympijských hrách ve čtvrtfinále.

Pokračující tragická úspěšnost střelby je v souboji s Austrálií odsoudila do role divaček a svěřenkyně Jana Bobrovského po debaklu 46:79 jedou domů.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Mistryně světa sice dlouho nepředváděly úchvatný výkon, ale Češky už v prvním poločase i přes veškerou snahu a bojovnost ztratily 21 bodů.

Ve druhé půli pak Češky při prakticky nulové úspěšnosti střelby rezignovaly a nakonec si odnesly více než třicetibodový výprask.

Střelecké trápení propuklo podobně jako v zápase s Čínou už od začátku - první body dala Hana Machová až ve čtvrté minutě. Pak bývalá kapitánka národního týmu přidala trojku a trochu zbrzdila nástup soupeřek.

Jenže naděje českého celku dlouho nevydržely. Rozehrála se asi současná nejlepší hráčka světa Lauren Jacksonová, po jejíž trojce v 8. minutě Australanky vedly už 17:7, a Češky neměly jak odpovědět.

Tragická střelba

Jejich střelecké pokusy se pravidelně odrážely od obroučky do rukou australských mistryň světa a jejich náskok postupně narůstal.

Ve druhé čtvrtině zaznamenaly svěřenkyně Jana Bobrovského pouhopouhých sedm bodů a jejich zlepšená obrana tak byla k ničemu.

Ve druhém poločase už Češky prakticky rezignovaly a Australanky s přehledem zápas vedly k drtivému vítězství. Nakonec ale také trochu pošetřily síly, a tak byl konečný rozdíl skóre "jen" 33 bodů.

Basketbalisty Austrálie mají důvod k radosti, s přehledem postoupily do bojů o medaile. | Foto: Reuters

České basketbalistky proměnily v zápase jen 12 z 50 střeleckých pokusů za dva body, což je jen o něco málo více než dvacetiprocentní úspěšnost.

V Pekingu se narozdíl od minulých turnajů nehraje o umístění, české basketbalistky tak po kruté čtvrtfinálové porážce míří domů.

O konečném pořadí na pátém až osmém místě rozhodně bilance týmů ze základních skupin.

V prvním čtvrtfinále si domácí Čína poradila s Běloruskem 77:62 a vybojovala si účast v semifinále.

Výsledek:
Česká republika - Austrálie 46:79 (10:23, 17:38, 27:61)
Body:
Večeřová a Machová 8, Vítečková a Mokrošová 6, Elhotová a Hejdová 5, Šujanová 4, Hartigová a Kulichová 2 - Jacksonová 17, Snellová 15, Coxová 10, Harrowerová 9, Taylorová a Batkovičová 8, Phillipsová 3, Bevilaquaová, Screenová, Randallová a Summertonová 2, Grimaová 1. Fauly: 21 - 16, Šestky: 10/13 - 19/24. Trojky: 4/14 - 6/20.