V Paříži řeší záhadné zmizení sportovců

Rudolf Černík Rudolf Černík
14. 9. 2024 19:50
Francouzská policie řeší zmizení několika sportovců během nedávných paralympijských her.
Mireille Ngangaová jako vlajkonoška konžské výpravy při zahájení pařížské paralympiády. Vlevo za ní její kolega Emmanuel Grace Mouambako, který během her rovněž zmizel
Mireille Ngangaová jako vlajkonoška konžské výpravy při zahájení pařížské paralympiády. Vlevo za ní její kolega Emmanuel Grace Mouambako, který během her rovněž zmizel | Foto: Profimedia

Na slavnostním zahájení paralympiády v Paříži 28. srpna vezla koulařka a oštěpařka Mireille Ngangaová na svém vozíčku jako vlajkonoška výpravy prapor Konga.

Hned za ní kráčel její kolega Emmanuel Grace Mouambako, zrakově postižený sprinter.

Na ceremoniálu, který hry handicapovaných 8. září uzavíral, už nebyl ani jeden z nich.

A nikdo neví, kde se nacházejí a zda jsou vůbec v pořádku.

Oba závodili naposledy na Stade de France 4. září. Osmačtyřicetiletá Ngangaová bez platného pokusu nezvládla kvalifikaci koulařek kategorie F57, o třináct let mladší Mouamboko skončil poslední ve svém rozběhu na 100 metrů.

Pak byli spatřeni ještě o den později v olympijské vesnici v St. Denis, severním předměstí Paříže. Dál o nich nejsou žádné informace.

Zavazadla obou sportovců zmizela také, zato pasy zůstaly u funkcionářů konžské výpravy, což potvrdily francouzské úřady.

Podle deníku Le Monde, který na případ tento týden upozornil, oznámil vedoucí konžské delegace 7. září policii, že sportovce a ještě jednoho člena doprovodu pohřešují.

Vyšetřovatelé podle listu pracují s variantou dobrovolného odchodu atletů i s možností, že se stali oběťmi trestného činu.

Podobný případ přitom přijali už těsně před začátkem paralympiády, kdy výprava Rwandy nahlásila zmizení reprezentantky ve volejbalu v sedě.

Claudine Bazubagiraová se pohřešuje od 20. srpna poté, co se vydala na večeři v Courbevoie, nedaleko místa, kde se její tým chystal na paralympijský turnaj.

Eritrejská delegace zase 4. září oznámila, že postrádá viceprezidenta Eritrejského olympijského výboru. Den předtím opustil vesnici sportovců a od té doby o něm rovněž není nic známo.

Le Monde připomíná, že mezinárodní soutěže představují pro některé sportovce nebo členy výprav jednu z mála příležitostí, jak uprchnout ze své země ve snaze získat lepší životní podmínky.

Během olympijských her v Londýně v roce 2012 se podle francouzského listu rozhodlo nejméně 82 účastníků her zůstat po jejich skončení v Anglii.

Deník také připomněl případ kubánské judistky Dayle Ojedaové, jež se sice na letošní olympiádu nekvalifikovala, do francouzské metropole nicméně přijela s výpravou jako tréninková partnerka úspěšnějších kolegyň. Jenže z Paříže zmizela bez jediného slova ještě před zahajovacím ceremoniálem.

Po několika týdnech, kdy o ní nebylo vidu ani slechu, se podle informací webu CiberCuba objevila ve španělské Valencii, kde našla útočiště.

"Rozhodla jsem se tak z mnoha důvodů. Mezi nimi byla například touha, abych se mohla zlepšovat jako sportovkyně a abych cítila, že můžu růst, aniž by mě někdo omezoval," prohlásila Ojedaová v rozhovoru.

Přílet olympijských medailistů Josefa Dostála, Martina Fuksy a Nikoly Ogrodníkové z Paříže | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy