Z policejní genocidy černochů je mi na zvracení, řekla Ósakaová a odmítla hrát

av ČTK av, ČTK
27. 8. 2020 9:47
Společně s mladičkou Američankou Coco Gauffovou patří mezi nejhlasitější aktivistky současného tenisového pole. Naomi Ósakaová to potvrdila překvapivým odhlášením z tenisového turnaje v New Yorku, v němž měla ve čtvrtek hrát o postup do finále.
Naomi Ósakaová na turnaji v New Yorku.
Naomi Ósakaová na turnaji v New Yorku. | Foto: Reuters

Japonská tenistka důrazně protestuje proti rasismu a sociální nespravedlnosti.

Trpělivost jí došla po nedělním incidentu, kdy policista ve městě Kenosha ve Wisconsinu sedmkrát střelil do zad devětadvacetiletého černocha Jacoba Blakea poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem.

"Jsem sportovkyně, ale především jsem černá žena," vysvětlila Ósakaová své pohnutky na sociálních sítích, kde oznámila, že v turnaji, který je poslední přípravou na grandslamové US Open, nebude pokračovat.

Dvojnásobná grandslamová šampionka, jejíž matka je z Japonska a otec z Haiti, má s rasismem hluboce zakořeněným v její rodné zemi značné zkušenosti.

"Cítím, že jsou tady důležitější věci než tenis. Věci, které je potřeba okamžitě řešit místo toho, aby se lidé bavili tím, co předvádím na kurtu," dodala dvaadvacetiletá hráčka.

Ósakaová rezignovala na sportovní stránku. Fanoušky přitom uklidnila: odstoupení z poslední přípravy prý rozhodně nebude mít vliv na její výkony na US Open. Japonka v posledních dnech ukazovala dobrou formu, postupně porazila Češku Karolínu Muchovou, Ukrajinku Dajanu Jastremskou i Estonku Anett Kontaveitovou.

Jasná deklarace společenského postoje jí ale momentálně přišla důležitější.

"Jestli se mi díky tomu podaří zahájit debatu ve sportu, který je převážně pro bílé, pak je to krok správným směrem. Z pokračující policejní genocidy černochů už je mi na zvracení. Jsem z toho extrémně unavená. Skončí to někdy?" položila si otázku současná světová desítka.

K protestu Ósakaové se přidali také pořadatelé turnaje v New Yorku a odložili semifinálové zápasy na pátek, který měl původně být posledním hracím dnem. Gauffová své kolegyni na Twitteru virtuálně zatleskala a Japonku podpořil další newyorský semifinalista Milos Raonic.

"Skoro třetinu všech turnajů hrajeme tady v Americe. Musíme podpořit správnou věc a odsoudit nerovnost a nefér chování," uvedl Kanaďan. 

Legendární Billie Jean Kingová označila tah Ósakaové za "statečný a působivý".

"Sportovci využívající svou platformu pro dobrou věc znamenají hodně. Nezůstávejte potichu," vyzvala ostatní šestasedmdesátiletá bojovnice za práva žen.

Odložením utkání se rozhodly protestovat také zámořské soutěže NBA, WNBA, MLB nebo fotbalová MLS. Formu protestu zvažuje také NHL.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy