Z policejní genocidy černochů je mi na zvracení, řekla Ósakaová a odmítla hrát

av ČTK av, ČTK
27. 8. 2020 9:47
Společně s mladičkou Američankou Coco Gauffovou patří mezi nejhlasitější aktivistky současného tenisového pole. Naomi Ósakaová to potvrdila překvapivým odhlášením z tenisového turnaje v New Yorku, v němž měla ve čtvrtek hrát o postup do finále.
Naomi Ósakaová na turnaji v New Yorku.
Naomi Ósakaová na turnaji v New Yorku. | Foto: Reuters

Japonská tenistka důrazně protestuje proti rasismu a sociální nespravedlnosti.

Trpělivost jí došla po nedělním incidentu, kdy policista ve městě Kenosha ve Wisconsinu sedmkrát střelil do zad devětadvacetiletého černocha Jacoba Blakea poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem.

"Jsem sportovkyně, ale především jsem černá žena," vysvětlila Ósakaová své pohnutky na sociálních sítích, kde oznámila, že v turnaji, který je poslední přípravou na grandslamové US Open, nebude pokračovat.

Dvojnásobná grandslamová šampionka, jejíž matka je z Japonska a otec z Haiti, má s rasismem hluboce zakořeněným v její rodné zemi značné zkušenosti.

"Cítím, že jsou tady důležitější věci než tenis. Věci, které je potřeba okamžitě řešit místo toho, aby se lidé bavili tím, co předvádím na kurtu," dodala dvaadvacetiletá hráčka.

Ósakaová rezignovala na sportovní stránku. Fanoušky přitom uklidnila: odstoupení z poslední přípravy prý rozhodně nebude mít vliv na její výkony na US Open. Japonka v posledních dnech ukazovala dobrou formu, postupně porazila Češku Karolínu Muchovou, Ukrajinku Dajanu Jastremskou i Estonku Anett Kontaveitovou.

Jasná deklarace společenského postoje jí ale momentálně přišla důležitější.

"Jestli se mi díky tomu podaří zahájit debatu ve sportu, který je převážně pro bílé, pak je to krok správným směrem. Z pokračující policejní genocidy černochů už je mi na zvracení. Jsem z toho extrémně unavená. Skončí to někdy?" položila si otázku současná světová desítka.

K protestu Ósakaové se přidali také pořadatelé turnaje v New Yorku a odložili semifinálové zápasy na pátek, který měl původně být posledním hracím dnem. Gauffová své kolegyni na Twitteru virtuálně zatleskala a Japonku podpořil další newyorský semifinalista Milos Raonic.

"Skoro třetinu všech turnajů hrajeme tady v Americe. Musíme podpořit správnou věc a odsoudit nerovnost a nefér chování," uvedl Kanaďan. 

Legendární Billie Jean Kingová označila tah Ósakaové za "statečný a působivý".

"Sportovci využívající svou platformu pro dobrou věc znamenají hodně. Nezůstávejte potichu," vyzvala ostatní šestasedmdesátiletá bojovnice za práva žen.

Odložením utkání se rozhodly protestovat také zámořské soutěže NBA, WNBA, MLB nebo fotbalová MLS. Formu protestu zvažuje také NHL.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy