Každý s ním vytřel, teď Murray udivuje svět. Muž s umělou kyčlí školí mladé hvězdy

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 8. 2020 12:26
Ještě mě neodepisujte, vzkazuje důrazně Andy Murray z New Yorku. Třiatřicetiletý Brit, který už podle lékařů neměl hrát tenis na nejvyšší úrovni, poráží o generaci mladší hvězdy.
Andy Murray na turnaji v New Yorku.
Andy Murray na turnaji v New Yorku. | Foto: Reuters

Grandslamové US Open je za dveřmi a v pomyslné rubrice "o kom se mluví" je na jedné z hlavních příček právě Murray.

Zaslouženě. Jeho příběh stále rezonuje, obzvlášť když k němu rodák ze skotského Glasgow aktuálně přidává těžko uvěřitelné sportovní výkony.

V generálce na newyorský grandslam totiž hraje jako za starých dobrých časů, kdy ještě v těle nenosil žádný cizorodý element. Na raketě "muže s kovovou kyčlí" už skončily dvě mladé hvězdy - domácí Frances Tiafoe a Němec Alexander Zverev.

V obou případech zvládl Murray náročné třísetové bitvy. A nadchl Británii. Nejen ji, popularita sira Andyho se vine napříč celým tenisovým světem.

Právě on může dodat blížícímu se grandslamu, trpícímu obrovským množstvím odhlášek včetně těch od Rogera Federera a Rafaela Nadala, jeden z kýžených leitmotivů.

Dvě rozsáhlé operace kyčle i nedávné léčení zhmožděné pánevní kosti jsou, zdá se, zapomenuty.

"Fyzicky jsem to zvládl celkem slušně. Pohyboval jsem se lépe, než jsem čekal," pochvaloval si skotský tenista po výhře nad dvaadvacetiletým Tiafoem. Následnou výhrou nad sedmým hráčem světa Zverevem sám sebe překvapil ještě mnohem víc.

Murrayho paráda v utkání se Zverevem:

Když se ho novináři po zápase ptali, jestli čekal, že bude předvádět podobné výkony, jen se smíchem kroutil hlavou.

"Kdybyste viděli moje tréninkové sety a přípravu před turnajem, rozhodně byste to nemohli čekat. Každý si se mnou vytřel. Nevyhrál jsem jediný set. Ale na tréninku doopravdy nezáleží, důležité je, co předvedete v zápasech," usmíval se potutelně držitel divoké karty a momentálně až 134. hráč světového žebříčku, který protivníka z top 10 porazil poprvé od června 2017, kdy přešel přes Japonce Keie Nišikoriho do semifinále Roland Garros. 

První tenisový singlista s umělou kyčlí v historii přináší do hry vášeň, emoce. Často se vozí sám po sobě, věčně nespokojen, věčně motivován k přiblížení se dokonalosti. 

"Když se na mě díváte, můžete si o mně myslet, že jsem velmi negativní. A navenek určitě jsem," vyjádřil se Murray. "Ale uvnitř sebe mám velmi, velmi silnou sebedůvěru. Vím, že dokážu vyhrávat i zápasy, jako jsou tyto," svěřila se bývalá světová jednička.

Murray vlastní výkon proti Zverevovi nehodnotil dobře. Ale správně připomněl: "Pokud porazíte hráče z první desítky, aniž byste hráli to nejlepší, čeho jste schopni, je to dobré znamení."

Dvojnásobný vítěz Wimbledonu z let 2013 a 2016, jakož i šampion US Open z roku 2012 popsal jednu ze svých nejsilnějších stránek.

"Vždycky jsem věřil a i teď věřím svému soutěživému instinktu. V tom je má velká síla. Ještě jsem to neztratil. Až tohle ztratím, poznám, že je konec," zamyslel se Murray, aby okamžitě dodal: "Ale pořád mám tu touhu bojovat, vyhrávat zápasy, měřit se s ostatními a dostávat ze sebe maximum."

V osmifinále turnaje Cincinnati Masters (hraného výjimečně v New Yorku) se Brit utká s kanadským ranařem Milosem Raonicem. A půjde o další enormně zajímavou konfrontaci.

Oba hvězdní tenisté se během kariéry utkali dvanáctkrát, devětkrát vyhrál Murray, z toho ve všech posledních osmi případech včetně finále Wimbledonu před čtyřmi lety.

Podívejte se na další skvělou výměnu Andyho Murrayho:

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy