Už jí nepodáváš míčky, jsi soupeřka. Bouzková se hecovala proti své modle Kvitové

ČTK ČTK
25. 8. 2020 9:18
Pro tenistku Marii Bouzkovou je Petra Kvitová ikonou a pondělní výhra nad dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu pro ni měla mimořádný význam. Před zápasem se svojí někdejší modlou sbírala odvahu, aby dokázala aktuálně dvanáctou hráčku světového žebříčku zdolat.
Australian Open 2020, 1. kolo (Marie Bouzková)
Australian Open 2020, 1. kolo (Marie Bouzková) | Foto: Reuters

"Musela jsem přemoci svoji mysl, abych věřila, že jdu na kurt jako soupeřka, a ne jako její fanynka," řekla Bouzková novinářům po třísetové výhře v New Yorku. "Nejtěžší bylo sebrat kuráž a jít vyhrát," podotkla s úsměvem.

Dvaadvacetiletá Bouzková v deseti letech často sledovala tehdy stoupající hvězdu Kvitovou. "Ani si nepamatuju, kolikrát jsem ji viděla. Dokonce jsme jí i sbírala míčky," poukázala na to, že dělávala sběračku při českých fedcupových zápasech.

Vítězstvím nad Kvitovou si dodala sebevědomí před blížícím se grandslamovým US Open. "Získala jsem hodně zkušeností, užila si to a je to mimořádná výhra," konstatovala. A ještě z jednoho důvodu byla pro ni výhra zvláštní. Utkání se hrálo na kurtu, na kterém Bouzková v roce 2014 získala ve Flushing Meadows trofej juniorské šampionky US Open. "Ano, takže konec byl pro mě dojemný," řekla pražská rodačka Bouzková.

Na počátku utkání s Kvitovou přitom příliš nestíhala. Zvykala si na razantní hru levoruké hvězdy. "Trvalo mi to asi hodinu. Hraje rychle a výborně do stran, takže si otevírá kurt. A nikdy jsme spolu netrénovaly. Ale časem jsem začala hrát svoji hru, lépe bránila a ke konci výborně podávala. Všechno do sebe zapadlo," líčila Bouzková.

Ve druhém setu se ocitla dva míče od porážky. Podání si ale udržela a sadu získala. "Pořád jsem věřila, že utkání můžu do třetí sady posunout," řekla. V rozhodujícím setu od stavu 2:2 už neztratila ani game. "Ale bylo to vyrovnané. Na kurtu nebyla lepší hráčka. Rozhodlo pár míčů a já byla ta šťastnější," uvedla Bouzková.

Koronavirovou pauzu strávila na Floridě, kde v Bradentonu žije, dodělala školu a pracovala na vylepšení své hry. "Makala jsem, abych taková zápasy zvládla. Snažila jsem se zlepšit základ a nejvíc potřeboval vyladit servis," řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy