WTA Miami • Finále • 21:10

Petra Kvitová - Jelena Rybakinová

Konec zápasu
Petra Kvitová
Petra Kvitová
2
7
6
Jelena Rybakinová
Jelena Rybakinová
0
6
2

Dobrý večer, vítejte při sledování on-line přenosu z finálového utkání tenisového turnaje v Miami mezi Petrou Kvitovou a Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu. Zápas by měl začít krátce po 21. hodině.

Petra Kvitová je aktuálně dvanáctou nejlepší tenistkou světa. Česká hráčka v Miami prožívá nejlepší turnaj sezóny, když postupně odklidila z cesty krajanku Noskovou, Chorvatku Vekićovou, Rusku Gračovovou, ve čtvrtfinále pokořila po více jak dvou hodinách a ve třech setech Rusku žijící v Česku Alexandrovovou a v semifinále jí stačily dva sety na Rumunku Cirsteaovou. Třiatřicetiletá bílovská rodačka postupem do semifinále překonala sezónní maximum vytvořené z před dvou týdnů, kdy v Indian Wells vypadla ve čtvrtfinále na raketě Sakkariové.

Petra Kvitová

Česko

WTA: 12.

Věk: 33 let (8. 3. 1990)

Držení rakety: levák

Výška: 182 cm

Petra Kvitová v Miami 2023.
Petra Kvitová v Miami 2023. | Foto: Miami Open

Jelena Rybakinová je v současných dnech tenistkou s nejlepší formou. Světová sedmička zvítězila už třináctkrát v řadě v zápasech, do nichž nastoupila, navíc útočí na double z amerických "Sunshine" turnajů, neboť ovládla podnik v Indian Wells, kdy jediný set ztratila ve čtvrtfinále proti Karolíně Muchové. V Miami tenistka z Kazachstánu ztratila set v prvním a druhém kole proti Rusce Kalinské, respektive Španělce Badosaové. Dva jí stačily na Belgičanku Mertensovou, Italku Trevisanovou a v semifinále i na domácí americkou naději Pegulaovou.

Jelena Rybakinová

Kazachstán

WTA: 7.

Věk: 23 let (17. 6. 1999)

Držení rakety: pravák

Výška: 184 cm

Jelena Rybakinová v semifinále Australian Open
Jelena Rybakinová v semifinále Australian Open | Foto: Reuters

Tenistky se proti sobě doposud utkaly dvakrát. Minulý rok na tvrdém povrchu v Ostravě zvítězila Jelena Rybakinová po setech 7:6 a 6:4, Petra Kvitová vrátila soupeřce porážku z domácí půdy letos v lednu, v hale v australském Adelaide vyhrála výsledkem 6:3 a 7:5.

Česká vlajkonoška z tokijských olympijských her Petra Kvitová má na účast Rusů a Bělorusů pod pěti kruhy jasný názor.

Na kurtu probíhá tradiční předzápasové rozpinkávání. Na podání začne Jelena Rybakinová.

Zápas začal.

0:15

První fiftýn utkání patří na returnu stojící Petře Kvitové, jež musela zabojovat přes výměnu, její soupeřka z Kazachstánu zkazila bekhend.

0:30

Výborný začátek české tenistky, jež se dostala do tlaku agresivním bekhendovým returnem pod nohy, následně vypálila vítězný forhend na pravou stranu.

15:30

Přímý bod po servisu na téčko.

15:40

Jelena Rybakinová premiérovou dvojchybou darovala sokyni dva brejkboly!

30:40

Bekhendový return zastavila páska.

40:40

A minulostí je také druhý brejkbol. Bekhendový return spadl přesně za pásku, světová sedmička následně umístila forhend s přehledem na volnou pravou polovinu.

A:40

Po chybném bekhendovém returnu protihráčka disponuje tenistka z Kazachstánu gembolem.

0:1 Jelena Rybakinová získává gem.

První gem je minulostí. Jelena Rybakinová v něm odvrátila dva brejkboly, aby následně sama využila první gembol, těžila z přetaženého forhendu Kvitové.

15:0

Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce na servisu zahajuje přímým bodem.

30:0

Vzápětí přidává eso na téčko.

40:0

Petra Kvitová si rozběhala soupeřku a dočkala se zisku tří gembolů, protihráčka pod tlakem nezvládla obranný bekhend, poslala ho do sítě.

1:1 Petra Kvitová získává gem.

Po kratším returnu se čeká hráčka přiblížila k síti, kde počkala na pohyb konkurentky a balónek poslala na odkrytou pravou stranu.

0:15

Jelena Rybakinová zatím nehraje dle svých představ. Chybovala hned druhým úderem ve výměně, forhend odpálila za zadní lajnu.

15:15

Kazachstánka se nenechala rozhodit skutečností, že returnu přizvedla páska, forhend zatočila nechytatelným způsobem po pravé čáře.

15:30

Do poslední chvíle Petra Kvitová skrývala úmysl zahrát kraťas, přestože světová sedmička zabojovala, tak u míčku byla pozdě.

30:30

S returnem si ještě Petra Kvitová poradila, následný forhend usměrnila jenom do koridoru pro debl.

40:30

Eso na téčko znamená gembol.

1:2 Jelena Rybakinová získává gem.

Jelena Rybakinová drží podání i podruhé. Podání vypálila ven z dvorce, forhendový return její české soupeřky nepřeletěl pásku.

15:0

Bekhendový return nepřeletěl pásku.

15:15

Jelena Rybakinová se dočkala prvního fiftýnu na returnu až při druhé příležitosti, forhend Kvitové posunula do zámezí páska.

30:15

Přímý bod po podání ven z dvorce.

40:15

Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce po servisu udržovala protihráčku pod tlakem, aby nakonec její poslední bekhend pustila za základní lajnu.

40:30

Světová sedmička bojuje. S horní rotací vykouzlila pod těžkým úhlem parádní forhend po pravé lajně, soupeřka byla bez šance.

40:40

A jdeme do shody. Petra Kvitová si neporadila s delším returnem k základní čáře, forhendem odpálila míček do středu sítě.

A:40

Premiérový brejkbol světové sedmičky se nekoná, po vysokém returnu vyslala česká tenistka nechytatelný forhend k pravé čáře.

2:2 Petra Kvitová získává gem.

Vyrovnáno. Po podání ven z kurtu vypálila Petra Kvitová bekhend do stejného prostoru, Rybakinová v problémech vracela balón do sítě.

15:0

Bekhend Jeleny Rybakinové k základní lajně slavil kýžené ovoce, její česká konkurentka z forhendu výrazně minula vymezený prostor.

30:0

Eso po dělovce ven z dvorce.

30:15

Po kvalitním forhendu vystartovala hráčka z Kazachstánu k síti, což Petra Kvitová zaznamenala a forhendovým prohozem po levé čáře zapsala winner.

40:15

Tentokráte byla světová sedmička na síti o poznání jistější, kratší forhendový volej Češka nestihla odehrát před druhým dopadem míčku na zem.

40:30

S delším returnem si třiadvacetiletá rodačka z Moskvy neporadila, bekhendem odehrála míček pod pásku.

2:3 Jelena Rybakinová získává gem.

Za podáním na téčko se Petra Kvitová natáhla ze všech sil, bekhendem ale nezvládla přehodit balónek přes síť.

15:0

Forhendový return doputoval o kousek za základní čáru.

30:0

Bekhendová přestřelka s vítězným koncem pro Petru Kvitovou, Jelena Rybakinová poslala závěrečný úder do středu sítě.

30:15

Nepřipravený náběh k síti světová sedmička bez servítek potrestala, těžký bekhendový volej Češka jenom ztlumila před sebe.

40:15

Podání ven z dvorce Rybakinová ještě vrátila, za bekhendem na opačnou stranu kurtu neměla šanci doběhnout.

3:3 Petra Kvitová získává gem.

Obě tenistky zůstávají na podání stoprocentní. Česká hráčka umístila bekhend z zadní lajně, načež Rybakinová odpálila balónek brzy po odskoku do zámezí.

15:0

Servis ven z kurtu doplnila Jelena Rybakinová o bekhend na opačnou stranu a náběh k síti, bekhend Kvitové nepřeletěl pásku.

30:0

Přímý bod po servisu na téčko.

40:0

Forhendový return nechala hráčka z Kazachstánu doletěl za zadní lajnu.

3:4 Jelena Rybakinová získává gem.

Třiadvacetiletá moskevská rodačka uzavřela sedmou hru nekompromisním esem ven z dvorce, sokyně se za míčkem jenom podívala.

15:0

Return z bekhendové strany doputoval do území pro čtyřhru.

30:0

Tentokráte return dopadl těsně za pásku, k níž Petra Kvitová doběhla a balónek zabila nekompromisním forhendem do pravého růžku.

40:0

Jelena Rybakinová chtěla na protihráčku vyvinout tlak, ale neuspěla, nakonec sama zapsala nevynucenou chybu z bekhendu.

40:15

Za fantastickým bekhendovým returnem po levé čáře se česká tenistka jenom ohlédla.

4:4 Petra Kvitová získává gem.

Další forhendový return dopadl za základní čáru. Petra Kvitová i na čtvrtý pokus úspěšně srovnává, devátý gem bude hodně důležitý a případný brejk by Češku výrazně přiblížil zisku setu.

0:15

A třiatřicetiletá rodačka z Bílovce začíná velmi dobře. Poradila si s returnem, následný bekhend umístila vítězným způsobem do pravého rohu.

15:15

Přímý bod po podání ven z kurtu.

30:15

Forhendový return se do vymezeného prostoru nevešel.

30:30

Dvojchyba znamená srovnání skóre v gemu.

30:40

Brejkbol! Petra Kvitová se dostala do tlaku parádním bekhendem po pravé lajně, natahující se Rybakinová vrátila balónek jenom do sítě.

5:4 Petra Kvitová získává gem.

Skvěle! Češka se po dvou těžkých obranných úderech dostala do výměny, kterou světová sedmička ukončila přetaženým bekhendem. Bílovská rodačka půjde podávat na vítězství v setu.

0:15

Hned po servisu byla Petra Kvitová zahnána do defenzivy, z níž se nevyhrabala, ve finále přetáhla forhendový čop.

15:15

Podáním ven z kurtu si česká tenistka otevřela levou polovinu kurtu, balónek navíc posadila přesně na čáru.

15:30

Proti forhendovému returnu musela Petra Kvitová lehce zacouvat, forhendem posléze zahrála míček těsně za zadní lajnu.

30:30

Za podáním ven z kurtu se Jelena Rybakinová jenom podívala.

30:40

Světová sedmička má svůj první brejkbol. Ovládla bekhendovou přestřelku, poslední úder Češky vyletěl mimo vymezené území.

5:5 Jelena Rybakinová získává set.

Jelena Rybakinová počítala s podáním na téčko a hrací předmět umístila těsně k základní čáře, Petra Kvitová na závěr desátého gemu minula forhend. První sada pokračuje!

15:0

Bekhendový return skončil v síti.

30:0

Třiadvacetiletá rodačka z Moskvy trefuje eso ven z kurtu.

40:0

Eso pro změnu na téčko.

5:6 Jelena Rybakinová získává gem.

Jelena Rybakinová potvrzuje brejk čistou hrou a po změně stran se pokusí uzavřít sadu na příjmu. Po druhém podání vypálila Kvitová agresivní příjem za základní čáru.

15:0

Česká tenistka otevírá důležitý gem esem.

30:0

Jelena Rybakinová byla v tlaku, ale neudržela přesnou ruku až do závěru výměny, finální forhend umístila za základní čáru.

40:0

První sada směřuje do zkrácené hry. Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce uspěla forhendem po levé lajně, na nějž sokyně odpověděla ránou do sítě.

6:6 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová posouvá první sadu do tiebreaku přímým bodem po podání na téčko.

0:1

Jelena Rybakinová zahájila zkrácenou hru esem na téčko.

1:1

Po kratším returnu zaujala Petra Kvitová správný postoj a vítězný forhend nasměrovala do levého růžku.

2:1

Také druhý bod při podání Petra Kvitová získala suverénním způsobem, po servisu vyprodukovala forhendový winner po levé čáře.

2:2

Světová sedmička srovnává nechytatelným servisem ven z kurtu.

2:3

Tenistka z Kazachstánu servíruje v tiebreaku fantasticky, zapisuje třetí eso.

2:4

První minibejk putuje na konto turnajové desítky, jež dostala balónek do výměny a ve finále to byla Kvitová, která přestřelila z bekhendu.

3:4

Skvělá práce české hráčky v útoku. Dvěma dělovým forhendům se sokyně výborně ubránila, proti smeči už však byla bezmocná.

4:4

Srovnáno, výhoda minibrejku je pryč! Skvělá délka úderů Petry Kvitové přinesla kýžené ovoce, Rybakinovou dohnala k chybě.

4:5

Přiriskované druhé podání spadlo přesně na zadní lajnu, Petra Kvitová returnovala forhendem do sítě.

5:5

Světová sedmička chtěla přejít do ofenzivy, avšak agresivní forhend jí nevyšel, míček umístila do pravého koridoru pro debl.

6:5

Setbol putuje na konto české hráčky! Petra Kvitová musela jít přes výměnu, kterou hráčka z Kazachstánu ukončila nepovedeným forhendem.

6:6

Světová sedmička odvrací setbol esem.

6:7

Forhendový return zastavila páska, tentokráte tak disponuje setbolem třiadvacetiletá rodačka z Moskvy.

7:7

Úvodní dějství pokračuje. S returnem si ještě Jelena Rybakinová poradila, následný bekhend však odpálila za základní čáru.

8:7

Přímý bod po podání ven z kurtu. Setbol Kvitová!

8:8

Petra Kvitová cítila, že má šanci, ale tiebreak pokračuje! Rybakinová měla v jednu chvíli obrovské štěstí, když její úder lízl základní čáru, následně vypálila vítězný forhend na levou stranu.

8:9

Znovu česká hráčka měla šanci, ale na další setbol si musí počkat, pokud se jej ještě dočká. Po bekhendu do sítě v podání sokyně má možnost ukončit sadu světová sedmička. 

9:9

Po kratším returnu vystartovala Petra Kvitová k síti, odkud zahrála forhend s jistotou na volný střed kurtu.

10:9

Přímý bod po servisu na téčko přináší české tenistce třetí setbol.

10:10

Return z forhendové strany nepřeletěl pásku.

10:11

Podání je opravdu silnou zbraní obou hráček. Po nechytatelném bekhendovém krosu na pravou stranu disponuje setbolem moskevská rodačka.

11:11

Dlouhá výměna, první set pokračuje! Nyní byla Jelena Rybakinová zřejmě nejblíže úspěchu, ale byla to ona, která na závěr nezvládla bekhend.

11:12

Poprvé půjde tenistka z Kazachstánu na setbol v momentě, kdy má k dispozici servis! Těžila z nečistě trefeného forhendu protihráčky.

12:12

Ani teď ovšem Jelena Rybakinová neuspěla, neboť po slušném returnu Češky přetáhla forhend až za základní čáru.

12:13

Další setbol světová sedmička vybojovala esem na téčko.

13:13

Proti kratšímu returnu musela jít Petra Kvitová k síti, kde bez problémů umístila míček do odkryté levé poloviny.

14:13

Nečistě trefený forhendový return přináší setbol české tenistce.

14:14

V dlouhé výměně zprvu tahala za delší konec provazu Češka, ale postupně převzala otěže Jelena Rybakinová, jež nakonec uspěla agresivním bekhendem do levého růžku.

15:14

Výborně! Ostrý forhendový return k základní čáře znamená minibrejk a zároveň také setbol pro Petru Kvitovou při vlastním podání!

7:6(14) Petra Kvitová získává set.

Úvodní dějství je minulostí! Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce setbol při vlastním podání využila, její soupeřka ukončila sadu nevynucenou chybou z bekhendu.

Začíná druhý set.

15:0

Petra Kvitová otevřela druhou sadu přímým bodem.

30:0

Křižným bekhendem z levé strany dostala třiatřicetiletá rodačka z Bílovce konkurentku pod velký tlak, za následným bekhendem doleva už světová sedmička běžela marně.

40:0

Returnem se Jelena Rybakinová dostala do tlaku, jenže hned následný forhend napálila výrazně pod pásku.

40:15

Čistá hra se nekoná. Petru Kvitovou evidentně rozhodil forhendový čop protihráčky, odpověděla na něj bekhendem do středu sítě.

1:0 Petra Kvitová získává gem.

Druhou příležitost k uzavření gemu už bílovská rodačka proměnila bez problémů, po úderu na tělo soupeřky vyslala forhendový winner na levou stranu.

0:15

Za křižným bekhendovým returnem z pravé strany se Jelena Rybakinová jenom podívala.

0:30

Další vítězný return, tentokráte z forhendu po levé lajně! Brejkboly jsou blízko.

0:40

A přichází rovnou tři! V tlaku Petra Kvitová počkala na pohyb soupeřky a finální forhend umístila do volného levého růžku.

15:40

Odvážný náběh k síti světové sedmičce vyšel, pokus o bekhendový prohoz doputoval do levého deblového koridoru.

30:40

Forhendový return skončil rovněž jen v území pro čtyřhru.

2:0 Petra Kvitová získává gem.

Do třetice už to vyšlo! Petra Kvitová se opřela do returnu, na nějž Jelena Rybakinová neměla nárok. Důležitý brejk na úvod druhé sady.

15:0

Cestu za potvrzením breku Češka načíná přímým bodem.

15:15

Forhendový výměna s vítězným koncem pro světovou sedmičku, která zatnula pěst po úderu protihráčky pod pásku.

30:15

Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce pálila forhendy ze strany na stranu, proti tomu poslednímu trefila hráčka z Kazachstánu míček nečistě.

30:30

S prvním kvalitním bekhendem po levé lajně si ještě Petra Kvitová poradila, ale v pokračující výměně přišel i druhý a proti tomu už byla bezmocná.

30:40

Brejkbol! Jelena Rybakinová si troufla na forhend hraný po velkým úhlem, balónek z vnější strany podle všeho lízl pravou čáru.

40:40

Uvidíme shodu. Petra Kvitová dostala na síti pořádně zabrat, ale nakonec chytře hrála sokyni do protipohybu, světová sedmička odehrála volej do autu.

A:40

Eso na téčko přichází v důležitý okamžik.

3:0 Petra Kvitová získává gem.

Brejk potvrzen. Petra Kvitová si po vysokém returnu protihráčky těsně za síť poradila s ledovým klidem, forhendem zahrála mimo dosah předzápasové favoritky.

0:15

Čtvrtý gem otevřela bílovská rodačka vítězným forhendovým křížem do levého rohu.

15:15

Jelena Rybakinová srovnává skóre v gemu esem.

30:15

Přímý bod po podání na téčko.

30:30

Tentokráte si Petra Kvitová s returnem poradila, načež vyslala ostrý forhend po levé čáře, soupeřka ze stejné strany přestřelila.

30:40

Česká tenistka vybojovala další brejkbolovou příležitost. V tlaku byla konkurentka, ale ta ve finále přetáhla forhend.

40:40

Tentokráte si světová sedmička vedla o poznání lépe. Neměla situaci pod kontrolou, ale těžila z nevynucené bekhendové chyby Češky.

A:40

Po kratším podání vystartovala moskevská rodačka k síti, odkud vyslala vítězný bekhend do pravého růžku. Gembol.

3:1 Jelena Rybakinová získává gem.

Jelena Rybakinová získává první gem ve druhé sadě, a ještě zůstává ve hře o vítězství, proti dělovému servisu ven z kurtu neměla česká hráčka nárok.

15:0

Světová sedmička měla situaci pod kontrolou, ale na závěr u sítě zahrála příliš laxní bekhend, po němž soupeřka v plném běhu poslala forhend na volnou levou stranu.

30:0

Přímý bod po servisu ven z dvorce.

40:0

Tři gemboly. Jelena Rybakinová se nechala rozhodit protihráčkou naběhnuvší k síti, bekhendový lob umístila daleko za základní čáru.

4:1 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová je poslední dvě hry od zisku titulu. Vypálila ostré podání na téčko, které sokyně nezvládla zreturnovat do vymezeného prostoru.

15:0

Bílovská rodačka se dostala do výměny, ale fiftýnu se nedočkala, za zkrácením hry se ani nepokusila doběhnout.

30:0

Forhendový return vyletěl za základní čáru.

40:0

Páska nepustila bekhendový return na stranu konkurentky.

4:2 Jelena Rybakinová získává gem.

Čistou hrou si světová sedmička získala hru při vlastním servisu, ale sama si je moc dobře vědoma, že pro zachování šancí na vítězství musí uspět v nejbližších dvou příležitostech i na returnu.

15:0

Turnajová desítka bekhendem returnovala do koridoru pro debl.

30:0

Po kvalitním druhém podání vypálila Petra Kvitová v záklonu dokonale umístěný forhend k levé lajně, soupeřka tečovala míček jenom rámem.

40:0

Přímý bod po servisu na téčko, tři gemboly.

5:2 Petra Kvitová získává gem.

Petra Kvitová je čtyři fiftýny od vítězství, sedmou hru završila esem po podání ven z dvorce.

15:0

Kratší úder Češce nevyšel. Světová sedmička nejistě vystartovala k síti, ale balónek na její polovinu nezamířil.

15:15

Třiadvacetiletá moskevská rodačka povoluje srovnání skóre v gemu dvojchybou.

15:30

Delší return slavil úspěch. Jelena Rybakinová musela hrát balónek brzy po odskoku, bekhendem nezvládla přehodit síť.

15:40

Dva mečboly! Tenistka z Kazachstánu měla situaci ve vlastních rukou, ale neudržela přesnou ruku až do konce, poslední bekhend poslala do koridoru pro debl.

6:2 Petra Kvitová získává gem, set a zápas.

Je konec! Petra Kvitová využila hned první příležitost k zisku titulu, když trpělivě hrála do bekhendu předzápasové favoritky, jež finálové střetnutí ukončila příliš dlouhým úderem.

Petra Kvitová zakončila turnaj v Miami tím nejlepším možným způsobem, ziskem titulu! Ve finále ukončila třináctizápasovou šňůru vítězství Jeleně Rybakinové, kterou porazila po setech 7:6 a 6:4.

Extrémně důležitým klíčem k úspěchu byl zisk první sady, který doputoval do ohromně dramatickému tiebreaku, v němž nakonec Petra Kvitová proměnila pátý setbol a zvítězila 16:14. Druhé dějství už bylo o poznání jednoznačnější. Třiatřicetiletá rodačka z Bílovce získala brejk hned v prvním gemu a na returnu také celé utkání ukončila, při skóre 5:2 proměnila první ze dvou dostupných mečbolů.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Esa: 5 - 12

Dvojchyby: 0 - 3

Úspěšnost 1. podání: 76 % - 54 %

Body po 1. podání: 79 % - 79 %

Body po 2. podání: 75 % - 48 %

Ubráněné brejkboly: 1/2 - 5/8

Vítězné údery: 29 - 22

Nevynucené chyby: 14 - 24

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy