"Nesmíš nechat Rusa vyhrát Wimbledon." Před 50 lety slavil Kodeš legendární triumf

Připomeňte si nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros v unikátní fotogalerii.
"Existují asi dva záběry ze závěru a jak si jdeme podat ruku k síti, ale celý záznam ne. Je mi to líto. Snažil jsem se záznam sehnat asi deset let a nic. Říkají, že to nemají, že se to nedá najít. Je to neuvěřitelný a skoro tomu nevěřím. Já bych si to i koupil," vyprávěl Kodeš loni při výročí 50 let od triumfu.
Navíc tady byl Wimbledon 1973. Na travnatém povrchu, který z mládí vůbec neznal, měl Kodeš dlouho problémy. V tomto ročníku ale přišla velká šance, kvůli neshodám mezi čerstvě vznikou organizací ATP a Mezinárodní federací ITF se z turnaje odhlásilo 81 hráčů včetně favoritů typu Smithe, Newcomba, Asheho nebo Rosewalla. Kodeš se stal nasazenou dvojkou a v Londýně si došel pro tenisovou nesmrtelnost.
Těšit se Jan Kodeš může alespoň z této fotografie. Československý tenista zdvihá trofej pro šampiona Roland Garros. Psal se 6. červen 1970. "Týden jsem pak únavou jenom spal. Dvanáct až patnáct hodin denně. Je to neskutečně těžký turnaj," zavzpomínal Kodeš. Výměny na antuce byly tehdy ještě mnohem brutálnější, dřevěnou raketou nešlo míček tak snadno "zabít".
Semifinále hrálo Československo i v roce 1979, Jana Kodeše už tehdy v týmu doplňoval jeho nástupce na pozici národní jedničky, Ivan Lendl.
Foto: ČTK
Dan Poláček Aleš Vávra Dan Poláček, Aleš Vávra
Aktualizováno 7. 7. 2023 13:33
Navěky zůstane jedním z nejlepších tenistů české, potažmo československé historie. Od vítězství Jana Kodeše na Wimbledonu uplynulo dnes padesát let. Ve fotogalerii si můžete připomenout nejen slavný triumf, ale i jeho nevšední kariéru.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy