Úvodní grandslam sezony bude letos zkouškou psychické kondice. Dvoutýdenní karanténa, omezené možnosti trénování, každodenní testy, až pět týdnů strávených v bublině, takřka bez kontaktu s okolním světem. A tvrdé tresty za porušení pravidel.
Náročné podmínky odradily třeba Rogera Federera. Švýcarský šampion se omluvil kvůli nedostatečné připravenosti po dvou loňských operacích kolena, vzápětí ovšem vyšlo najevo, že důvodem jeho neúčasti bylo především dlouhé odloučení od rodiny.
"Kámo, je mi devětatřicet, mám čtyři děti, vyhrál jsem dvacet grandslamů. Už nejsem v situaci, abych byl pět týdnů pryč od rodiny," odhalil Federerovo zdůvodnění manažer turnaje pro styk s hráči.
Podobně se před pár dny rozhodl také další zkušený tenista, Američan John Isner.
"Vždycky jsem si tuhle část mé kariéry představoval tak, že budu po turnajích cestovat s rodinou. To ale není případ letošního Australian Open. Nechci být tak dlouho od rodiny, zůstávám doma," prohlásil.
Ostatní hvězdy jdou vstříc výzvě. "Vím, že to bude mentálně strašně těžké, ale cítím, že mi pomohou zkušenosti ze závěru minulé sezony," uvedla Rumunka Simona Halepová.
Právě ona patří do úzké skupiny největších osobností, které přece jen v přípravě na australský tenisový svátek zažijí jistou úlevu i možnost kvalitnějšího tréninku.
Před začátkem grandslamu na konci ledna totiž australská tenisová federace uspořádá v Adelaide exhibici pro osm vyvolených. "Budou to tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy, další dvě jména ještě oznámíme," vysvětlil nejprve šéf Craig Tiley.
K Novaku Djokovičovi, Rafaelu Nadalovi, Dominicu Thiemovi, Ashleigh Bartyové, Simoně Halepové a Naomi Ósakaové krátce poté doplnil sedmé jméno. "Pozvali jsme Serenu Williamsovou," zaznělo rozhodnutí, po kterém se začaly mezi ostatními tenisty šířit kritické hlasy.
Pointu řady naštvaných výkřiků na sociálních sítích nejlépe shrnul francouzský tenista Jeremy Chardy v rozhovoru pro deník L'Equipe. Bublinu v Adelaide označil jako "exkluzivní" a upozornil na některé diametrální odlišnosti.
"Všechny nás to trochu překvapilo a je to podivné, když se mám vyjádřit mírně."
Top hráči stráví karanténu ve čtyřhvězdičkovém hotelu, podle Chardyho budou mít k dispozici mnohem luxusnější prostory než ostatní. Francouz, a nejen on, v tom vidí výrazné zvýhodnění během přípravy.
"Dokonce budou moci navštěvovat neomezeně hotelovou posilovnu, což pro ně bude velká výhoda," upozornil 72. hráč světového žebříčku. "Budou moci vyrazit ven, skoro bych řekl, že budou moci normálně žít," podotkl třiatřicetiletý Chardy.
Drtivá většina tenisového pole bude v Melbourne striktně izolovaná v ubytování, k tréninku na kurtech pořadatelé vyhradili pět hodin denně. Pokud nebudete na tréninku, musíte být v hotelovém pokoji, nikde jinde.
"Už tak mají dost privilegií. A když mohou trénovat více a lépe než ostatní, prostě to nejsou totožné podmínky na přípravu. Všichni bychom měli být na stejné startovní čáře, ale nejsme, a to je zvláštní," uzavřel Chardy.
Nakonec ještě nepřímo popíchl čtvrtého muže současného žebříčku, Rusa Daniila Medveděva.: "Kdybych byl světová čtyřka, byl bych z té exhibice hodně rozrušený."
Australian Open v Melbourne startuje 8. února za přísných bezpečnostních opatření. Než bude tenistům povoleno trénovat, musí odevzdat dva negativní testy. Poté budou znovu testování každý den. Za jakékoli porušení pravidel bude následovat pokuta až ve výši 20 tisíc australských dolarů (asi 330 tisíc korun).
"Zavedli jsme ta nejsilnější a nejpřísnější pravidla, která si lze představit," řekla ministryně policie státu Victoria Lisa Nevilleová.