Takhle bych vypadala jako nahá černoška. Ukrajinka fotkami pobouřila tenisový svět

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 7. 2020 14:33
Chtěla ukázat, že všechny barvy pleti by měli všichni vnímat stejně, ale rozpoutala vlnu kritiky. Ukrajinská tenistka Dajana Jastremská svůj odvážný příspěvek ze sociálních sítí raději smazala.

Půl těla včetně tváře si ukrajinská tenisová hvězdička ztmavila, druhou půl nechala svou bílou barvu kůže, nafotila se nahá, obrázky vyvěsila na sociální sítě a k tomu připsala slovo "rovnost". Čekala, že tím podpoří boj proti rasismu, ale schytala vlnu kritiky.

"Kdy to konečně přestane a běloši ze sebe nebudou dělat černochy?" zněly nejčastější komentáře. Galerie vzbudila velký ohlas v tenisovém světě, ozval se fanklub Japonky Naomi Ósakaové i někteří novináři.

Podoba Ukrajinky totiž připomíná "blackface", tady formu divadelního make-upu, kterým v minulosti bělošští herci karikovali černochy, a přispívali tak k šíření rasových stereotypů.

"Chápu, že jste chtěla upozornit na rovnost všech ras, ale tohle je úplně mimo. Měla byste si přečíst některé články o historii, abyste pochopila, jak nešťastné tohle je," stálo v jednom z komentářů na Instagramu, který Jastremská nejprve smazala a pak smazala i publikované fotky.

"Dnes jsem publikovala fotografie, o kterých jsem si myslela, že budou šířit zprávu o rovnosti ras. Nestalo se a byly špatně pochopeny. Rozhodně nebyly míněné jako karikatura," napsala pak Jastremská v oficiálním prohlášení.

Dvacetiletá ukrajinská tenistka patří k největším talentům na okruhu WTA, momentálně je 25. na světě. Mezi hráčkami má ale i poměrně kontroverzní pověst. Podle některých často úmyslně zdržuje zápas a snaží se rozhodit soupeřky tím, že se nechává ošetřovat, i když není zraněná. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Při útoku v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest Francouzů

Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních pracovníků, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle guvernéra regionu Tillabéri se útok odehrál asi 65 kilometrů od nigerské metropole Niamey - v oblasti, která je domovem posledních stád žiraf v západní Africe. Motiv útoku je zatím neznámý.

"Zemřelo osm lidí: dva občané Nigeru - turistický průvodce a řidič - a šest Francouzů," uvedl guvernér Tidjani Ibrahim Katiella. Útočníci přijeli na motorkách do žirafí rezervace v oblasti Kouré. Celý incident nyní vyšetřuje policie a další podrobnosti zveřejní později, dodal guvernér.

Francouzská vláda varovala své občany před cestami do mnoha částí Nigeru, kde operují radikálové z několika ozbrojených skupin, například z uskupení Boko Haram či ozbrojenci napojení na Islámský stát. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy